SAHİLİ DE GÜZEL, KASABALARI DA: FRANSIZ RİVİERASI COTE D’AZUR

SAHİLİ DE GÜZEL, KASABALARI DA: FRANSIZ RİVİERASI COTE D’AZUR

Fransa’nın en güzel sahillerini Fransız Rivierası yani Cote d’Azur olarak adlandırılan bölgede görebilirsiniz. Akdeniz’e kıyısı olan ve büyüleyici güzelliğe sahip olan bu bölgede Nice, Cannes, Monaco, Marsilya ve Antibes gibi şehirler özellikle yaz dönemlerinde seyahatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor. Bu şehirlerin yanı sıra bölgenin birbirinden güzel kasabalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Akdeniz ülkesi Fransa, harika bir kıyı şeridine sahip. Güney bölgesinde bulunan bu bölge ülkenin büyüleyici güzelliğini bir bakıma gözler önüne seriyor. Gök mavisi kıyılarda sizleri masmavi bir deniz, kilometrelerce uzunluktaki muhteşem plajlar, tarihi ve otantik mekanlar bekliyor. Bölge ayrıca dünyaca ünlü isimlere de ev sahipliği yapıyor.

FRANSIZ RİVİERASI’NIN EN BÜYÜK ŞEHRİ NICE

Fransız Rivierası yani Cote d’Azur’un en büyük şehri Nice, ülkenin önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Aslında bu şehrin popülerliği çok öncelere dayanıyor. Muhteşem doğaya, harika bir sahile sahip olan şehir 18.yüzyıldan beri İngiliz aristokratların her daim geldiği ve yaşadığı bir yere dönüşmüş. Günümüzde de İngiliz etkisini şehirde hissedeceksiniz.

Doğanın fazlasıyla cömert davrandığı bu şehir renkli yaşamıyla da oldukça cazip. Eğlence merkezleri, gece kulüpleri, gezilecek tarihi yerleri ve geniş plajlarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Cannes ve Monaco arasında bulunan Nice, gezilecek yerleriyle de adından söz ettiren bir şehir. Eski şehir bölgesi olarak adlandırılan Vieux Nice, Massena Meydanı, Nice Kalesi (Colline du Chateau), İngiliz sahil yolu, Massena Müzesi ve Çiçek Pazarı gezilecek yerlerden bazıları…

Nice plajlarına da ayrı bir parantez açmak lazım. Deniziyle, güneşiyle yaz tatilinize renklendiren şehrin onlarca harika plajlarında tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Nice’in meşhur plajları arasında Castel, Ponchettes, Beau Rivage, Hi Beach ve Galion Plajı’nı gösterebiliriz.

Eski Nice olarak adlandırılan bölgede kendinizi rengarenk ve tarihi evlerin olduğu sokaklarda bulabilirsiniz. Burası eski dönemlerdeki güzelliğini halen koruyor. Dar sokakların üzerinde bulunan cafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarına uğrayarak kendinizi masalsı bir yolculukta hissedebilirsiniz.

Nice’te görülmesi gereken bir diğer yer de Massena Meydanı. Burası şehrin en kalabalık noktası. Meydanda mimari açıdan etkileyici yapılarla karşılaşacaksınız. Özellikle yeme içme açısından da turistlerin uğrak yeri. Akşam saatlerinde ışıklandırılan meydan çok daha büyüleyici bir hale bürünüyor.

Neredeyse her yerde gittiğiniz şehri tepeden göreceğiniz bir nokta bulunur. İşte Nice’te bu yer kayalıklar üzerine kurulmuş olan Nice Kalesi. Buradan şehri panoramik olarak seyredebilirsiniz. Ayrıca kaleye çıkarken Roma dönemine ait kalıntılarla da karşılaşacaksınız.

Nice’e gittiyseniz, sahil şeridinde palmiye ağaçlarla süslü İngiliz sahil yolundan yürümeyi de ihmal etmeyin. Plajlara paralel olarak yürüyeceğiniz bu yolun karşı tarafında restoran ve cafelerde de oturabilirsiniz.

Çiçek Pazarı da şehrin en keyifli noktalarından biri. Burada yerel lezzetlerden hediyelik eşyalara kadar birçok şeyi bulabilirsiniz.

SİHİRLİ BİR LİMAN: CANNES

Fransız Rivierası’nın bir diğer önemli şehri de Cannes. Genellikle film festivali ile adını sıkça duyduğumuz şehir, yat limanları, plajlar ve gece kulüpleriyle başta jet sosyete olmak üzere seyahatseverlerin çok tercih ettiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Fransa’nın güneyinde bulunan şehirde özellikle festivallerin olduğu dönemlerde dünyanın önemli yıldız isimleri ile karşılaşmanız mümkün. Şehirdeki görkemli hava, zenginlik ve ihtişam herkesi büyüleyecek güzellikte.

Cannes’da gezilecek yerleri; Cannes Festival Sarayı, Cannes Kalesi, Rue D’Antibes Caddesi, Notre Dame Katedrali, La Croisette Bulvarı, Lerins Adaları, Forville Pazarı olarak sıralayabiliriz. Bunun yanı sıra Cannes gece kulüpleri açısından da çok zengin bir yer. Özellikle dünyanın en iyi 10 gece kulüplerinden biri olarak gösterilen “Gotha” şehrin en dikkat çeken eğlence kulübüdür. Hatta bu kulüp şehre başlı başına bir ziyaret nedeni bile olabilmektedir.

Cannes plajları da turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Güneşli gün sayısının fazla olması nedeniyle şehrin plajları birçok dönem kalabalıktır. Halk plajları şehirde doğu ve batı kıyalarda olup, özel ve lüks plajlar ise orta kısımda yer alır. Halk plajına gitmek isterseniz, İles de Lerins‘i tercih edebilirsiniz. 15 kilometre gibi bir sahil şeridinde birçok plaj yer almaktadır. La Croisette Plajı da listenizde bulundurulması gereken bir yer.

Cannes’a gitmişken şehrin en dikkat çeken yeri Cannes Film Festivali’nin gerçekleştirildiği sarayı görmeden dönmeyin. Kırmızı halının serildiği sarayın önünde bir fotoğrafınızın mutlaka olsun. Cannes elbette sadece film festivallerinden ibaret değil. Bunun yanı sıra bu küçük ama bir o kadar güzel olan şehri tepeden görebileceğiniz Cannes Kalesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Dar sokaklardan çıkacağınız kaleden şehri panoramik olarak seyredebilirsiniz.

Cannes alışveriş açısından da çok tercih edilen bir şehir. Özellikle ünlü alışveriş caddesi Rue D’Antibes’teki mağazalar birçok kişinin uğramadan dönmedikleri yerler. Butik mağazalarda yer alan tasarımcılara özel ürünler herkesin ilgisini çekecek cinsten.

AVRUPA’NIN GÖZDE LÜKS YERİ: MONACO

Monaco sadece Avrupa’nın en gözde lüks yerlerinden biri. Daracık sokakları ve kemerli geçitleri ile Orta Çağ havasını koruyan Monaco, Vatikan’dan sonra dünyanın 2. en küçük ülkesidir. Burayı yürüyerek gezmeniz mümkün. Monaco’da görülecek yerler listesinde ilk sırayı şüphesiz Monte Carlo alıyor. Adım başı lüks arabalarla karşılaşacağınız yerde casinolar ise bölgeye ayrı bir ziyaret nedeni. Çok sayıda ünlü isim buraya gelerek eğlenceli dünyaya katılır.

Monaco küçük bir yer olmasına rağmen zenginliği ile misafirlerini etkileyecek güzelliklere sahip. Monte Carlo’nun yanı sıra Monaco’da bir kaya üzerinde bulunan hükümet binası, eski kale şehri Monaco-Ville, liman bölgesi Condamine ve eğlencenin olduğu Fontvieille görülecek yerlerden bazıları.

Formula 1 yarışlarında da Monaco en ilginç ve dikkat çeken etaplar arasında bulunur. Daracık sokaklardan geçen F1 araçlarında pilotların yarışı tüm dünyada ilgiyle takip edilmektedir.

MARSİLYA

Fransa’nın güneyinde bulunan Marsilya, ülkenin en büyük ikinci şehri. 2 bin 500 yıldan fazla bir geçmişi bulunan şehir, kozmopolit yapısı, tarihi mekanları, canlı ve dinamik yaşamıyla ilgi çekiyor. Turistlerin her daim akın ettiği bu liman kenti kültürel yönüyle de Avrupa’nın kültür başkentleri arasında gösteriliyor. Eski Liman çevresi, Notre Dame de la Garde Kilisesi, Güzel Sanatlar Müzesi, Cantini Müzesi, Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi şehrin gezilecek yerlerini oluşturuyor.

Marsilya aynı zamanda muhteşem plajlara da sahip bir şehir. Öyle ki şehirde güneş hiç eksik olmuyor. Yılın neredeyse 300 günü güneşli geçiyor. Hal böyle olunca şehir 4 mevsim ziyaretçi akınına uğruyor. Marsilya’da 70 km’lik uzunca bir sahil bulunuyor. Turkuaz renkli denizin etrafında onlarca plaj hizmet veriyor. Eğer şehir merkezinde bir plaj arıyorsanız, yürüme mesafesinde bulunan Katalan Plajı’na gidebilirsiniz. Ayrıca şehrin dışına doğru çıktığınızda Prado Plajı’nı da tercih edebilirsiniz. Marsilya’nın en büyük ve geniş plajı olan Prado’da çeşitli müzik etkinlikleri ile sportif yarışmalar da düzenleniyor.

Akdeniz’e açılan Vieux-Port yani Eski Liman Bölgesi şehrin en kalabalık noktası halinde. Turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bölgedeki cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Özellikle farklı deniz ürünlerinin sıkça bulunduğu restoranlar turistlerin de gözdesi durumunda.

Marsilya’da görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yer de Notre Dame de la Garde Kilisesi. Burası şehrin simgesi haline gelmiş. Tepe bir noktada konumlanan kiliseden şehri kuşbakışı olarak seyredebilirsiniz. 1864 yılında yapılan kilise, Neo-Bizansın en iyi örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle mozaik süslemelerine hayran kalmamak mümkün değil.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account