SAN FRANCISCO’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

SAN FRANCISCO’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Amerika’nın en büyük eyaletlerinden biri olan California’nın belki de en ünlü şehridir San Francisco. Yüzlerce Hollywood filmine sahne olmuş bu şehir, gerek özgürlükçü tarihi gerekse temsil ettiği Amerikan rüyası imajıyla henüz hiç gitmemiş olanların dahi gönlünde özel bir yer edinmeyi başarmıştır.  Kimin aklına Amerika denilince San Francisco’nun meşhur Golden Gate köprüsü gelmez ki? Sizler için bu rüya şehre yolunuz düştüğünde yapmadan dönmemeniz gereken 5 aktiviteyi sıraladık;

GOLDEN GATE İLE FOTOĞRAF ÇEKTİRİN

Dünyanın en büyük asma köprülerinden biri olan Golden Gate, yapımının tamamlandığı 1937 yılından beri sadece San Francisco’nun değil bütün Amerika’nın en popüler köprüsü olmayı başarmış. Şehre giden hemen herkesin ilk olarak görmek isteyip fotoğraf çektirdiği Golden Gate, özellikle sosyal medya hesaplarında en sık paylaşılan Amerika fotoğrafları arasında. Tam da bu nedenle Golden Gate, San Francisco seyahatinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Köprü, araç trafiğine açık olduğu gibi bisikletle ya da yaya olarak da gezilebiliyor. Hatta muhteşem manzarası nedeniyle Golden Gate’e şehir merkezinden gün batımı turları dahi düzenleniyor.

San_Francisco (6)

CABLE CAR’IN TADINI ÇIKARIN

San Francisco’nun dünyaca ünlü dik ve uzun yokuşları, estetik şehir tasarımı nedeniyle günümüzde muhteşem şehir manzaralarının birincil nedeni iken, ulaşım teknolojilerinin henüz yeterince gelişmediği dönemlerde şehrin en büyük sorunlarından biri imiş. Andrew Hallidie tarafından şehrin ulaşım sorununu çözmek adına icat edilmiş bu halatlı tramvay, dönemin ihtiyaçlarına yüzde yüz cevap verebilmiş olmakla birlikte günümüzde sadece 3 rota için ve yalnızca turistik amaçla kullanılıyor.  Golden Gate gibi şehrin en turistik aktivitelerinden birinin ev sahibi olan bu tramvaya binmek ve onunla fotoğraf çektirmek, San Francisco seyahatinin olmazsa olmazlarından.

San_Francisco (3)

UNION SQUARE’DA ALIŞVERİŞ YAPIN

San Francisco için alışveriş cenneti gibi bir ifade kullanmak zor. Fakat Amerika’nın geneline göre çok daha özgün bir alışveriş deneyimi yaşattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. New York, Miami ve Las Wegas gibi dev Amerikan şehirlerinde olduğu gibi San Francisco’da da dünyaca ünlü zincir markaların mağazalarını bulmak mümkün. Union Square ise ünlü tasarımcıların özgün butiklerine ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Özellikle sıra dışı giyinmekten hoşlananlar için Union Square tam anlamıyla bir cennet.

San_Francisco (5)

ALCATRAZ HAPİSHANESİ’Nİ GÖRÜN

Suçlular arasında hayli meşhur olan “Suç işleyenler hapishaneye, hapishanede suç işleyenler ise Alcatraz’a gider” sözünde bahsedilen yer, San Francisco’nun dünyaca ünlü Alcatraz Hapishanesi’nden başkası değil. Bir zamanlar Amerika’nın en azılı suçlularının tutulduğu ve oldukça sert olan koğuş kurallarıyla bilinen hapishane, günümüzde San Francisco’nun en çok turist çeken noktalarından biri. 1963 yılından beri müze olarak hizmet veren hapishane, ürpertici tarzı ve ziyaretçilere dinletilen mahkum çığlıklarıyla hayli etkileyici bir nokta. Alcatraz Hapishanesi’ne gösterilen ilgi hayli yoğun olduğu için rezervasyonun en az bir hafta önceden online olarak yapılması gerekiyor.

San_Francisco (4)

MODERN SANAT MÜZESİ’NDE ZAMAN GEÇİRİN

Amerika’nın en güzel şehirlerinden birine gelip de sanata dokunmadan ayrılmak olmaz. Amerika’nın en büyük ikinci sanat müzesi olan Modern Sanatlar Müzesi, özellikle Amerikan sanatına ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında. 5 kattan oluşan Modern Sanat Müzesi’nin her bir katında ayrı ayrı heykel, fotoğraf ve resim sergilerini dolaşabilir, ayrıca müzenin kalıcı eserlerini doya doya inceleyebilirsiniz. Müzenin en üst katında bulunan teras ise muhteşem bir San Francisco manzarası ve lezzetli bir kahve vaat ediyor.

San_Francisco (2)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account