SANA DÜN BİR TEPEDEN BAKTIM AZİZ KAPADOKYA

SANA DÜN BİR TEPEDEN BAKTIM AZİZ KAPADOKYA

Yahya Kemal Beyatlı’nın, İstanbul’u ve onun eşsiz güzelliğini deyim yerindeyse ete kemiğe büründürdüğü şiirinin ilk dizesi olan bu cümleyle bir Kapadokya yazısına başlamak beni önce bir düşündürse de, sonunda bunun ne İstanbul’a ne de Yahya Kemal Beyatlı’ya karşı bir saygısızlık olmayacağına karar verdim. Çünkü geçtiğimiz günlerde Kapadokya’ya, o dünyanın başka bir yerinde eşi benzeri olmayan büyülü coğrafyaya tam olarak tepeden bakma fırsatı buldum. Evet, Kapadokya’nın dünyaca ünlü balonlarıyla.. Nasıl mıydı?

Kapadokya_balon_turu (3)

Siz “her güzel şeyin mutlaka bir zorluğu vardır” düşüncesine inanır mısınız bilmem ama ben bu döngüyü genelde yaşarım. Kapadokya’da balon turuna katılarak bu büyülü coğrafyayı tepeden süzmenin de küçük bir zorluğu var. Öyle büyük bir zorluk değil bu; sadece güne normalden belki birkaç saat erken başlamaktan bahsediyorum. Kapadokya’da balon turları genelde sabahın ilk saatlerinde gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla bu eşsiz deneyime tanık olmak için sabah 4.30 civarı uyanmayı göze almak gerekiyor. Bu aşamayı sorunsuz şekilde tamamladıktan sonra geriye balon turunu satın aldığınız firmanın otelinize göndereceği aracı beklemek kalıyor. Firma tarafından gönderilen araç sizi otelinizden alıp, küçük bir kahvaltıyla güne başlamanız için sizi şirkete götürüyor. Buradaki küçük kahvaltının ardından, uçuş için hazırlanmakta olan balonunuzun yanına gidiyorsunuz. Siz gelmeden küçük bir keşif uçuşu yapmış olan balonun asıl kalkış için yaptığı son hazırlıklara siz de tanık olduktan sonra balona yerleşiyor ve gökyüzüne doğru ufak yükselişlerle hareket ediyorsunuz.

Kapadokya_balon_turu (1)

Yavaş yavaş yükselen balondan göreceğiniz ilk manzara sizinle birlikte gökyüzüne doğru yola çıkan diğer balonlar olacaktır. Yüksekliğiniz biraz daha arttığında ise sizi yerdeyken büyüleyen peri bacalarının ve eşsiz güzellikteki Kapadokya vadilerinin muhteşem manzarasına havadan bakma şansı yakalayacaksınız. Yaklaşık 1 saat sürecek olan balon yolculuğunuz boyunca yüksekliğiniz havadaki balon trafiğine göre kimi zaman artacak kimi zaman da azalacak. Kapadokya vadisi üzerinde süzülürken mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biri bolca fotoğraf çekmek. Ben kişisel olarak sizlere balonda kendi fotoğrafınızı çekmeniz yerine karşılaşacağınız eşsiz manzarayı fotoğraflamanızı tavsiye ederim. Zira balonda bulunan ve kaptan pilot tarafından yönetilen bir aksiyon kamerası ile balon yolculuğunuz an an görüntüleniyor olacak. Dilerseniz bu görüntülerin olduğu bir cd’yi balon turuna katıldığınız şirketten belli bir miktar ödeyerek satın alabilirsiniz. Bu görüntüler balon deneyiminizi ölümsüzleştirmeniz açısından oldukça iyi bir fırsat.

Kapadokya_balon_turu (5)

Yaklaşık 1 saat boyunca dünyanın en büyülü noktalarından birine, Kapadokya’ya havadan bakıp, muhteşem bir Erciyes dağı manzarası ile güneşin doğuşunu izledikten sonra balonunuz yavaş yavaş alçalmaya ve kendisi için en uygun iniş noktasını belirlemeye başlayacaktır. Uygun nokta belirlenip güvenli iniş sağlandıktan sonra ise yapılacak küçük bir kutlamanın ardından uçuş sertifikalarınız sizlere takdim edilecektir. Evet, artık kanatlı bir gezginsiniz.

Erman Balak

Kapadokya’da balon turuna katılabileceğiniz çok sayıda firma bulunuyor. Ben geçmiş deneyimlerden beslenen çokça öneriyi dinledikten sonra Rainbow Balon’u tercih ettim. Kendilerine yaşattıkları muhteşem uçuş deneyimi ve özel misafirperverlikleri için ne kadar teşekkür etsem azdır.

Kapadokya_Balon

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account