SANATSEVER GEZGİNLER İÇİN 5 ŞEHİR

SANATSEVER GEZGİNLER İÇİN 5 ŞEHİR

Eğer seyahatinizi dünyanın sanatıyla ünlü başkentlerine yapıyorsanız aradığınız şey sadece dev müze ve sanat galerinde değil. Adım attığınız her köşe başında dünya ünlü sanat eserleriyle karşılaşmanız mümkün. Heykelden resme, müzikten dansa sanat şehri unvanını kazanabilmiş bu şehirleri sizler için sıraladık. İşte ilk 5;

NEW YORK

Dünyanın en büyük sanat galerilerinden biri olma özelliği taşıyan Metropolitan Art Museum’un bulunduğu New York dünyanın kültürel başkenti olarak anıldığı gibi aynı zamanda dünyanın sanat başkenti olarak da değerlendiriliyor. Etnik çeşitliliğin en üst noktaya ulaştığı şehir, sanatsal üretim konusunda deyim yerindeyse bir hazine. Sokak sanatının da hayli geliştiği New York’ta her köşe başında sizi büyüleyecek sanat unsurlarıyla karşılaşabilirsiniz.

New_York

FLORANSA

Eğer Rönesans sanatıyla ilgileniyorsanız, ilk yapmanız gereken şey hemen bir Floransa turuna dahil olmaktır. Şehrin her noktasına dağılmış sanat eserlerinin ve çok sayıdaki sanat galerisinin yanı sıra Rönesans eserlerinin detaylı biçimde sergilendiği Uffizi müzesinde yapılacak bir yürüyüş turu sırasında Rönesans’ın en ünlü sanatçıları olan Raphael, Leonardo da Vinci, Boticelli, Micheangelo ve Caravaggio’un dünyaca ünlü eserleri görülebilir.

Floransa (1)

VİYANA

Sanatın ve zarafetin simgesi haline gelmiş bu şehirde sanat gündelik hayatla öyle iç içe geçmiş ki, şehrin sanatsal dokusunu hissedebilmek için herhangi bir kafeye oturup sert bir kahve ve apple strudel eşliğinde şehri izlemek yeterli olacaktır. Daha fazlasını isteyenler ise rotasını sırasıyla Sanat Tarihi Müzesi, Museumsquartier ve Modern Sanat Müzesi’ne çevirebilir.

Viyana

LONDRA

Sanatın sınırları zorladığı bir şehir olan Londra’da inanılmaz sanat galerileri bulunuyor. Üstelik şehrin birçok ünlü sanat galerisinde kalıcı sergiler ücretsiz olarak gezilebiliyor. Özellikle resme ilgi duyanlar için gidilmesi gereken en doğru adres Ulusal Galeri. Ulusal Galeri’de bulunan hemen her odada dünyanın en ünlü ressamlarına ait tablolar görülebilir. Daha spesifik örneklerle Londra sanat turunu renklendirmek isteyenler ise Ortaçağ kutsal emanetlerinin, Ortadoğu seramiklerinin, Kraliçe I. Elizabeth’e ait takıların ve dünyaca ünlü sanatçılara ait kostümlerin sergilendiği V&A Cafe’yi ziyaret edebilir.

Londra

İSTANBUL

Doğu ve Batı sanatının iç içe geçerek harmanlandığı mistik şehir İstanbul’da diğer sanat başkentlerinde olduğu gibi estetik, tarih ve mistisizmi aynı sahnede izlemek mümkün. Antik Roma’dan günümüzde birçok uygarlığa ait milyonlarca eserin sayısı binleri bulan sanat galerilerinde sergilendiği bu olağanüstü şehirde bir sanat haritası edinerek işe başlamak ve önceliği sanat tarihine vermek yapılabilecek en iyi şey. Modern Türk sanatına ilgi duyanlar içinse İstanbul Modern kaçırılmayacakların başında geliyor.

İstanbul

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account