COĞRAFYASI DA GÜZEL KÜLTÜRÜ DE! SARAYBOSNA’YI KEŞFETMEYEN KALMASIN!

COĞRAFYASI DA GÜZEL KÜLTÜRÜ DE! SARAYBOSNA’YI KEŞFETMEYEN KALMASIN!

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, çok özel, tarih kokan ve el değmemiş bir Balkan şehri. Balkanlarda Türk kültürünü yaşatan şehirlerinden biri olarak biliniyor. Miljacka Nehri kenarına ve onu çevreleyen yemyeşil tepelerin eteklerine kurulmuş şehir, görülmeye değer bir güzelliğe sahip. Alp dağlarının Balkanlar’daki uzantısı olan Dinar Alpleri ile çevrili bu güzel şehir.

Saraybosna, Avrupa’nın tarih ve kültür açısından en zengin kentlerinden biri olarak biliniyor. Şehir doğunun ve batının kültür birikimini içinde barındıran ve dünyada eşi benzerine çok az rastlanacak bir mimariye sahip. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmaya aday gösterilen Saraybosna’da gezilecek yerler…

BAŞÇARŞI

Başçarşı, 17. yüzyıldan bu yana Saraybosna’nın tarihi ve kültür merkezi olarak biliniyor. 15. yüzyılda inşa edilmiş olan ve Osmanlı Çarşısı olarak da adlandırılan bu çarşı, en güzel Osmanlı eserlerini içerisinde barındırıyor. 15. yüzyılda Bosna Sancak Beyi İsa Bey tarafından yaptırılmış. Sonrasında Gazi Hüsrev Bey’in katkılarıyla büyümüş.

Çarşı etrafında Saraybosna’daki birçok önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler bulunuyor. Başçarşı’da görülebilecek yerlerin başında Sebil, Gazi Hüsrev Bey Camii, Beyaz Burç, Brusa Bedesteni, İmparator Camii ve Saat Kulesi konumlanıyor. Başçarşı, 1080 dükkana ev sahipliği yapıyor.

BAŞÇARŞI SEBİLİ

Başçarşı’nın en önemli sembollerinden biri olan Başçarşı Sebili, taş ve ahşaptan yapılan bir şadırvan olma özelliği taşıyor. Şehrin önemli bir buluşma noktası konumunda. Çevresi oturup dinlenmek, bir şeyler içmek için oldukça güzel bir yer. Yolcu ve ziyaretçilerin su ihtiyacını karşılamak için 1753 yılında Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Savaş sırasında zarar gören Sebil, günümüzdeki halini ise 2006 yılında yapılan yenileme çalışmaları ile tekrardan yapılmış.

LATİN KÖPRÜSÜ

Milijacka nehrinin üzerinde bulunan Latin Köprüsü, şehrin en eski köprüsü olarak biliniyor. Köprünün adı tüm dünyada bir suikast olayı ile anılıyor. I.Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikasta uğradığı köprü olarak tarihe geçmiş. 1541 yılında inşa edilen köprü, 1791 yılında meydana gelen bir sel felaketinden sonra tekrar yenilenmiş.

 

SAAT KULESİ

Başçarşı’da yer alan ve 30 metre yüksekliğinde en önemli yapılardan biri de Saat Kulesi. 17. Yüzyılda Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından  yaptırılmış. Saraybosna Saat Kulesi’ni diğerlerinden ayıran en temel özellik ise kulenin saat mekanizmasının Londra’dan getirilmiş olması. Ayrıca Kulenin dünyada ay takvimine göre işleyen tek saat olduğu da biliniyor.

SONSUZ ATEŞ

I. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşu adına 6 Nisan 1964 yılında Sonsuz Ateş adındaki bu anıt heykel dikilmiş. Sonsuz ateş, açıldığı günden bu yana neredeyse hiç sönmemiş. Anıtın önündeki ateş hiç sönmeyeceği için de bu isim verilmiş. Şimdiye kadar bu heykelin ateşe sadece bir kez söndürülmüş. Onun dışında günümüze kadar ateş hep yanmaya devam etmiş.

SARAYBOSNA KATEDRALİ

Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılmış olan Saraybosna Katedrali, 1889 yılında inşa edilmiş. Şehirdeki Katoliklerin merkezi kabul edilen katedral, İsa’nın Yüce Kalbi olarak da biliniyor. Saraybosna Katedrali’nin içerisindeki süslemeler ve heykeller görülmeye değerdir.

MİLLİ KÜTÜPHANE BİNASI

19. yüzyıl sonlarında inşa edilen bir yapı ilk olarak Belediye Binası olarak kullanılıyordu. 1949 yılında Milli Kütüphane dönüştürülmüş. 1992’de meydana gelen savaş ve çatışmalar sonucu büyük hasarlar almış ve eserlerin büyük bir bölümü ne yazık ki yok edilmiş. Latin Köprüsü yakınında yer alan Milli Kütüphane, Türk mimarisi ile inşa edilmiş.

 

INAT KUCA

1997 yılından beri Saraybosna’nın en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz restoran olarak biliniyor. Adının Inat Kuca olmasının ilginç bir hikayesi var. Avusturya-Macaristan, Saraybosna’yı aldıktan sonra şehri kendi mimari yapılarıyla donatmaya başlamış. Miljacka Nehri’nin kenarına da görkemli bir belediye binası yapılmasını istemişler. Fakat bu yerde bir ev bulunuyormuş. Evin sahibi Benderija isimli Saraybosnalı kişi de bu evin yıkılmamasını için çok direnmiş ve inat etmiş. Bu inadı nedeniyle sonrasında eve “İnat Evi” ismi verilmiş. Uzun uğraşlar sonunda ciddi miktarda altın karşılığında, evin aynen nehrin karşı tarafına taşınması şartıyla ikna edilebilmiş.

GAZİ HÜSREV BEY CAMİ

Başçarşı’da yer alan cami Gazi Hüsrev Bey tarafından Mimar Sinan’a 1531’de yaptırılmış.  Saraybosna’da en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan caminin minaresi 47, kubbesi ise 26 metre yüksekliğine sahip. Cami ve bahçesi içerisinde şadırvan, abdesthane, muvakkithane, ezan taşı, mektep, medrese ve bir saat kulesi bulunuyor. Ayrıca Gazi Hüsrev Bey’in türbesi de burada yer alıyor.

YAŞAM TÜNELİ

Yaşam Tüneli, Saraybosna’nın, Sırp kuvvetler tarafından kuşatılması sonucu, kente yiyecek, ilaç, silah taşımak için yapılmış gizli bir tünel. Savaşın tüm zorluğuyla devam ettiği dönemde 1993’te dört ay gibi kısa bir sürede yapılmış. 800 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde ve 1.5 metre yüksekliğindeki tüneli, asker ve siviller inşa etmiş. Savaş sırasında günde yaklaşık 4 bin kişinin geçtiği Yaşam Tüneli, Saraybosna’nın kuşatmadan tek çıkış yolu olmuş. Tünel, halen Saraybosna için büyük önem taşıyor. 200 bin insanın öldüğü savaşta 300 bin insanın hayatta kalmasını sağlayan bu tünele Yaşam Tüneli ismi verilmiş.

MORİÇA HAN

Başçarşı’da yer alan en önemli yapılardan biri olan Moriça Han 1551’te inşa edilmiş. 1697’te çıkan bir yangın nedeniyle çok tahrip olmuş. Fakat yeniden hayata kazandırılması için restore edilip duvarlarına Ömer Hayyam’ın dizeleri işlenmiş. Moriça Han, yaklaşık olarak 300 misafir ve 70 ata ev sahipliği yapabiliyor. Günümüzde Moriça Han’da çeşitli otantik kilimler ve buna benzer eşyaların satıldığı dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account