SARAYLAR ŞEHRİ POTSDAM’I GÖRDÜNÜZ MÜ?

SARAYLAR ŞEHRİ POTSDAM’I GÖRDÜNÜZ MÜ?

Her ne kadar Almanya denilince aklımıza Berlin, Münih, Hamburg gibi büyük şehirler gelse de en az onlar kadar önemli ama bu şehirlerin belki de bir semti kadar büyük olan başka bir şehir var ki, onu görmeden Almanya’yı ya da Almanları anlamak pek mümkün değil. Neresi mi bu şehir? Burası Almanya’nın başkenti Berlin’e sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan saraylar şehri Potsdam. Politik anlamda Almanya’nın tarihinde en etkili rolleri üstlenmiş bu şehir tüm bu etkisine ve önemine rağmen Berlin’in gölgesinde kalmış olmaktan muzdarip. Hatta Potsdam sakinlerinin burnu havada Berlin’lilere dahi biraz havadan baktığını, onlara kıskanmakla küçümsemek arasında bir duygu ile yaklaştığını söylemek mümkün. Tüm bunlar günübirlik Potsdam gezisi öncesi kulağınıza çalınacak olanlar. Potsdam’da geçirdiğiniz zaman boyunca görecekleriniz ise duyduklarınızın sağlaması olacak. İşte Almanya’nın saraylar şehri Potsdam’da görülecek yerler;

Erman Balak Prontotour_Potsdam

SANSSOUCİ SARAYI

Saraylar şehri Potsdam’da görülecek ilk yer Sanssouci Sarayı. İsmi “kaygısız” anlamına gelen bu saray Büyük Friedrich tarafından huzurlu ve kaygısız bir yaşam sürmek için 1745 yılında inşa ettirilmiş. 2 büyük salonun merkezini oluşturduğu dev sarayın sağ tarafı kralın odalarını sol tarafı ise misafirlere ait odaları barındırıyor. Muhteşem bir kütüphaneye ve çok sayıda estetik ayrıntıya sahip sarayın dış mimarisi de oldukça görkemli. Yaptıracağı sarayda sanat, edebiyat ve müzikle ilgilenmek isteyen kral sarayın tüm ayrıntılarını da bu tutkusuna göre dizayn etmiş.

Prontotour_Postdam (8)

Akıl almaz güzellikte bir manzaraya sahip olan sarayın hemen yan tarafında da kralın mezarı bulunuyor. Sanssouci Sarayı’nı pazartesi hariç her gün saat 10.00 -17.00 saatleri arasında gezmek mümkün.

Prontotour_Postdam (3)

SANSSOUCİ BAHÇESİ

Hemen üstünde bulunan sarayla aynı adı taşıyan dev bahçe, Potsdam’ın en etkileyici noktası. Sarayın hemen önündeki dev merdivenlerle başlayan ve merdivenlerin sonunda bulunan bir süs havuzu ile son bulan bahçede çok sayıda küçük bahçecik ve onlarca heykel bulunuyor. Bahçe’nin havuz bölümünden yukarı doğru bakıldığında görülebilen saray, bu noktadan muhteşem bir manzara oluşturuyor.

Erman Balak

YENİ SARAY

Kralın sadece önemli misafirlerini ağırlamak için yaptırdığı Yeni Saray, Potsdam Üniversitesi’nin hemen yanında bulunuyor. Büyük Fredrich tarafından yaptırılmış en büyük saray olan bu yapı, kubbeli merkez noktası ve yanlara uzanan odaları ile hayli görkemli bir saray olma özelliği taşıyor.  1769 yılında yapımı tamamlanan bu sarayda kralın kendisinin bir kez bile kalmadığı söyleniyor. Günümüzde ise 200 odası bulunan sarayın sadece 60 odasını gezebilmek mümkün. Sarayın gezilebilen kısmında görülecek mobilyaların, tabloların ve bilumum dekorların her biri sanat eseri olma özelliği taşıyor. Saray, Salı günleri hariç her gün 10.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebilir.

Prontotour_Postdam (7)

HOLLANDALI MAHALLESİ

Saraylar şehri Potsdam’da küçük bir Hollanda atmosferi yaşamak isterseniz, kendinizi direk Hollandalı Mahallesi’ne atabilirsiniz. 134 tane kırmızı tuğlalı Hollanda tipi evden oluşan mahalle, Potsdam’ı ziyaret eden turistlerin en çok ilgi gösterdiği ve en çok zaman geçirdiği noktalardan. Bu bölgede kırmızı tuğlalı evlerin yanı sıra çok sayıda küçük kafeterya ve restoran bulunuyor. Hollandalı Mahallesi olarak bilinen bu caddenin bir üst paralelinde ise Potsdam’ın en merkezi ve en işlek caddesi bulunuyor. Bu cadde de çok sayıda hediyelik eşya mağazası, kafeterya ve restoran bulunuyor. Ayrıca bu caddenin sonuna kurulan halk pazarı da sunduğu eşsiz sokak lezzetleri nedeniyle görülemeye değer.

Prontotour_Postdam (6)

NEUER GARTEN

Kırmızı duvarları ve üçgen çatısıyla bir masal evini andıran Neuer Garten, Almanya için hayli önemli bir yapı olma özelliği taşıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin’in kaderini belirleyen ünlü Potsdam konferansı 1917 yılında yapımı tamamlanan Neuer Garten’de gerçekleştirilmiş. Berlin’in ve neredeyse savaşan tüm Avrupa’nın kaderini belirleyen konferansa İngiltere Başkanı Winston Churchill, Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin ve ABD Başkanı Truman katılmış.

Prontotour_Postdam (1)

Muhteşem bir görünüme sahip olan evin bahçesi de bir o kadar görkemli.

Prontotour_Postdam (2)

TARİHİ YEL DEĞİRMENİ

Potsdam’da Sanssouci Sarayı’nın hemen yanında bulunan tarihi yel değirmeni, hemen her turist tarafından sıradan bir yel değirmeni olarak görülüp geçilse de tarihi ve dünya çapında bir öneme sahip. Büyük Friedrich ünlü sarayını yaptırıp hayatını geçirmek üzere buraya geldiğinde kafasındaki saray planı, yel değirmeninin bulunduğu alanı da kapsıyormuş. Yıkılması ve yerine sarayın bir bölümünün yapılması için teklif gönderen Büyük Friedrich, olumsuz bir cevap alınca ne olursa olsun yıkılacağı haberini tekrar yel değirmeninin sahibi olan çiftçiye gönderir. Çiftçinin krala verdiği “Yıkamazsın, – Berlin’de Hakimler Var!-” sözü ise hem tarihi yel değirmenini kurtarır hem de uluslar arası hukuk literatürüne geçer.

Erman Balak

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account