Schengen Vizesi Hakkında En Sık Sorulan 10 Soru

Schengen Vizesi Hakkında En Sık Sorulan 10 Soru

Özellikle yurt dışına seyahat etme alışkanlığı olan seyahatseverlerin belki de en çok zorlandıkları süreç, vize başvuru süreci. Avrupa ülkelerine yapılan seyahatlerde talep edilen Schengen Vizesi de seyahat edebilmenin ilk adımı olarak en önemli kriter olma özelliği taşıyor. Peki, nedir bu Schengen Vizesi? Nereden ve nasıl alınır? Tüm bu soruların cevabını bulabilmek için işin uzmanlarına başvurduk ve en sık karşılaştıkları 10 soruyu ve cevaplarını sizler için toparladık. İşte Schengen vizesi hakkında en sık sorulan 10 soru ve cevapları:

Schengen vizesi nedir?

1995 yılında Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Schengen Vizesi Sözleşmesi’ne göre, sözleşmeye dahil olan ülkeler arasındaki sınır giriş – çıkışlarında kullanılan, ve ortak kurallar doğrultusunda yine sözleşmeye dahil ülkeler arasında serbest dolaşım imkanı sağlayan belgeye Schengen vizesi denilmektedir.

Hangi ülkeler Schengen vizesi sözleşmesine dahildir?

Schengen’e üye olan 27 ülkeyi şu şekilde sıralayabiliriz; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Fransa, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Yunanistan, Slovakya, Slovenya.

Schengen vizesini nereden alabilirim?

Schengen vizesi, seyahat edilecek ülkenin Başkonsolosluğundan, Konsolosluğundan ya da Büyükelçiliğinin Konsolosluk bölümünden alınmaktadır.

Schengen vizesi için benden istenen evraklar nelerdir?

Bu durum her ülke için değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak, Schengen vizesine başvuru sırasında şu belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamanız gerekmektedir:

Kimlik, nüfus kaydı, sicil belgesi, pasaport, tapu, iş-şirket bilgilerini gösteren belgeler, banka hesapları, uçak-otel rezervasyonları, fotoğraf..

Vize veren kurumların sınırsız evrak isteme hakkına sahip olduğu unutulmamalıdır.

Vize başvuru ücreti ne kadardır?

Schengen vizesi alabilmek için ödemeniz gereken ücret, ülkelere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 90-120 Avro arasındadır.

Vize başvurumun reddedilme ihtimali var mıdır?

Devletler, kendi oluşturdukları yasa ve kurallar ile ülkelerine hangi yabancıların hangi koşullarda girebileceğine özgürce karar verebilmektedir. Bu nedenle, seyahat edilmek istenen ülkenin kriterlerine uymayan herkesin vize başvurusu reddedilebilmektedir.

Başvurum reddedilirse aynı ülkeye tekrar başvurabilir miyim?

Schengen vizesi başvurusunda herhangi bir sayı sınırlaması söz konusu değildir. Fakat başvurunuz reddedildikten sonra, aynı koşullarda tekrar başvuruyorsanız tekrar reddedilme olasılığınız oldukça yüksektir. Fakat farklı koşullarda tekrar yapılan başvurularda olumlu cevap alınabilir. İş, mali yeterlilik ve resmi kurumlarla olan iş ilişkileri söz konusu koşullarda oldukça önemli birer değişkendir.

Bir ülkeden aldığım Schengen vizesi ile diğer Schengen ülkeleri arasında dilediğim gibi dolaşabilir miyim?

İlk olarak vize aldığınız ülkeye giriş yapmak koşuluyla, diğer tüm Schengen ülkeleri arasında özgürce dolaşabilirsiniz. Tabi ki, bu durum size verilen Schengen vizesinin geçerlilik süresiyle sınırlıdır.

Vize ihlali ne demektir?

Size verilen vizenin bir türü ve geçerlilik süresi olacaktır. Süresi dolmuş olmasına rağmen herhangi bir Schengen ülkesinde olmak vize ihlali yaptığınız anlamına gelir. Vizenizde yazan süre dolmadan Schengen bölgesinden çıkış yapmış olmak zorundasınız. Ayrıca turist vizesi ile gittiğiniz ülkede çalışmaya başlamanız da vize ihlali yaptığınız anlamına gelecektir. Benzer örneklerle aldığınız vizeyi size izin verdiği koşullarda kullanmak zorundasınız.

Vize ihlali yaparsam ne olur?

Vize ihlali yapmanız durumunda ilk olarak bulunduğunuz ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Ayrıca ilgili ülkeye tamamen ya da geçici olarak giriş yasağı konulabilir. Ciddi para cezaları ile de yaptırım uygulanabilmektedir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account