ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE HAZIR MISINIZ?

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİNE HAZIR MISINIZ?

Konya’da her yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Şeb-i Arus etkinlikleri bu sene, 743. kez kutlanacak. Geçen sene kandil yakılıp sevgi yürüyüşü ile başlayan törenler, bu sene de maneviyat bakımından üst perdelere çıkmayı hedefliyor.

PEKİ NEDİR ŞEB-İ ARUS?

Şeb- i Arus’un Türkçe anlamı Düğün Gecesi demek. Şeb-i Arus da Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece. Mevlevilikte ölüm, sevgiliye kavuşma günü olarak kabul ediliyor. Mevlana’nın ölüm yıldönümü olan 17 Aralık günü Vuslat Gecesi olarak da anılıyor. O gün ikindiden sonra Kuran’dan ayetler okunuyor ve Ayn-ül Cem yani Sema töreni yapılıyor.

GEL, GEL; NE OLURSAN OL YİNE GEL!

sebi-arus-konya-mevlana-muzesi

Celaleddin-i Rumi, yaşarken bir tarikat kurmamış. Mevlevilik ise Mevlana’nın yaşam tarzı örnek alınarak sonradan ortaya çıkan bir oluşum. Yaşam felsefesiyle tüm dünyayı etkileyen ve öğretileri halen yaşatılan insanı biraz tanımak gerekiyor. Mevlana, 13. yüzyılda yaşamış biri. Afganistan’ın Belh şehrinde doğmuş. Mevlana hayattayken Anadolu en huzursuz günlerini geçiriyor, her yerde Moğol istilası, Selçuklu can çekişiyor. Devletler yıkılıp devletler kuruluyor. İşte dünyaya hitap eden barış manifestosu da o devirde Konya’da yazılıyor. Gel, gel; ne olursan ol yine gel!

SEMA TÖRENİ

Törenin vazgeçilmezlerinden biri de Sema gösterileri. Semazenlerin yaptığı bu dansın amacı Rabbe ulaşma yollarını ifade etmek. Birçok metaforu içinde barındıran Sema törenleri, üzerine kitap yazılacak ayrıntılara sahip. Mevlana yaşarken kurala bağlı kalmadan gerçekleşen Sema, günümüzde belli bir sıralamaya koyularak icra ediliyor. Sema eden kişiler genelde Mevlevi tarikatındaki öğrencilerden oluşuyor ama Sema’ya katılmak için illa da tarikata girmenize gerek yok. Unutmamanız gereken şey, Semazenlerin size gösteri yapmak için sahneye çıkmadığıdır. Aslında, siz orada Mevlevilik felsefesini benimsemiş insanların gerçekleştirdiği bir ayine katılıyorsunuz. Camide veya kilisede dua eden bir din yetkilisini alkışlamayacağınız gibi Şeb-i Arus’ta da Semazenleri alkışlamayın.

MEVLANA’NIN ALAMETİFARİKASI NEDİR?

Mevlana’nın tasavvufunda her ne kadar mistik bir yan olsa da asıl özelliği; tamamen bir mekana kapanmak yerine halkın içinde yaşayan bir eylem olması.  Temelinde sevgi yatan bu felsefenin evrensel olmasını sağlayan en önemli unsur; iletişime her zaman açık olması ve gerçeklerden kopmaması.
Eğer 7-17 Aralık tarihlerinde Konya’da olmayı planlıyorsanız, Mevlana Müzesi, Şems-i Tebrizi Türbesi, Karatay Medresesi ve Alaeddin Tepesi’ni görmeden dönmeyeceğiniz yerler listenize ekleyebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account