SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL ROMANTİK BİR TATİL: KAPADOKYA

SEVGİLİLER GÜNÜ’NE ÖZEL ROMANTİK BİR TATİL: KAPADOKYA

14 Şubat Sevgililer Günü, tüm dünyada çok fazla önem taşıyan en özel anlardan biridir. Dünya üzerindeki milyonlarca çift, bu özel günde aşklarını daha özel ve romantik yaşamaya çalışır. Peki bu özel günde klişe seçeneklerden kaçınıp özel bir şeyler yapmaya ne dersiniz? İşte Prontotour, 14 Şubat Sevgililer Günü için aşıkları Kapadokya‘da unutulmaz bir seyahat deneyimi yaşamaya çağırıyor.

Sevgililer Günü’ne özel Kapadokya turunda yolculuğumuz sabahın erken saatlerinde başlıyor. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Anadolu Jet ile Kayseri’ye uçuşumuzun ardından Güzel Atlar ülkesi Kapadokya’ya doğru yola çıkıyoruz.

Dünyanın en estetik coğrafyalarından biri olan Kapadokya’yı ilk olarak Ürgüp (Çok Kale) içinde yapacağımız tur ile gezmeye ve keşfetmeye başlıyoruz. Burada Kapadokya’nın simge peribacalarından olan “Üç Güzeller”i göreceksiniz. Üç Güzeller, Kapadokya’da en çok fotoğrafı çekilen peribacası olma özelliğini taşıyor. İki büyük ve bir küçük peribacasından oluşan ve her yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği “Üç Güzeller” aynı zamanda dilden dile dolaşan çeşitli efsaneleriyle de dikkat çekiyor.

Üç Güzeller Peribacalarını gördükten sonra yörenin değişik kültürlerinin bir araya sığdırılmış minyatürü konumundaki Mustafapaşa ziyaret edeceğiniz bir diğer yer. Antik dönemlerde ismi Sinasos olan Mustafapaşa, bölgenin önemli bir turizm merkezi olarak dikkat çekiyor. Bölgede hemen her biri bir asırlık olan 93 ev, 30 civarında kilise ve şapel bulunuyor. Devamında da bölgenin olmazsa olmazı şarap mahzenlerinde; bir “Gönüle” (Üzüme), doğru dokunulduğunda ne güzellikler elde edilebileceğini görme imkanı bulacaksınız.

Kapadokya turunuz bölgenin en güzel seyir noktası olan Uçhisar Kalesi ile devam edecek. Kapadokya’nın en yüksek yerleşimi olan noktada yer alan Uçhisar Kalesi’nden bölgedeki 4 büyük vadi olan Avcılar, Uzundere, Kılıçlar ve Dervent‘i izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Birbirine yakın iki dev peribacasından oluşan Uçhisar Kalesi’nin içinde bulunan odalar birbirine merdivenler, tüneller ve koridorlarla bağlanmış.

Sonrasında alışveriş de yapabileceğiniz ve bölgeye özgü bir ürün olan onyx taş atölyelerini ziyaret edeceksiniz. Burada yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği ürünlerden biri de onyx taşlardan yapılmış takılar ilginizi çok çekecek. Kapadokya’ya gittiğinizde bu taşlardan satın almanızı tavsiye ederiz.

Sevgililer Günü’ne özel Kapadokya turunun bir diğer gününde dileyen çiftler Balon turuna katılarak tüm bölgeyi gökyüzünden seyretme imkanı bulabilir. Dışarıdan bakıldığında bir tabloyu andıran Kapadokya balonları, ait olduğu coğrafyanın doğal güzelliklerine sıra dışı bir pencereden bakabilmenin en keyifli yolu. Peribacaların arasında dolaşarak yerden metrelerce yüksekte muhteşem anlara tanık olabilirsiniz.

Balon turunun ardından rotamız bu kez Aşk Vadisi… Muhteşem bir doğaya sahip olan ve Bağlıdere Vadisi olarak da bilinen bu enfes güzellikteki yer, 4900 metre uzunluğunda. Bölgenin güzelliğinin sizi çok fazla etkileyeceğinden şüpheniz olmasın. Devamında da erken ve geç dönem Hıristiyanlık ile Osmanlı eserlerinden örnekler göreceğimiz Çavuşin, 1-2-3 başlı peribacalarının bulunduğu ilginç vadi Paşabağ (Keşişler Vadisi) gezileri yapacağız.

Bölgede göreceğimiz bir diğer önemli yer de “Kör de bilir Avanos yolunu çanak-çömlek kırığından bellidir” sözünün merkezi Avanos… Toprağın sanata dönüştüğü yer olan Avanos’ta atölyeleri gezip, çanak çömlek yapımına şahit olacağız. Ayrıca Hitit döneminden gelen 4000 yıllık el sanatı merkezindeki Çanak-Çömlek atölyelerinde bu özel turun gönüllerimizi süsleyeceği hatıraların somut bir simgesi olarak, atölyede aşkımızı işlediğimiz bir esere de imza atacaksınız.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account