Seyahat Dünyasının Teknolojik Rehberleri

Seyahat Dünyasının Teknolojik Rehberleri

Gelişen teknoloji, seyahat dünyasında yarattığı yeni olanaklarla hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Geliştirilen birçok uygulama sayesinde tablet yada akıllı telefonunuzla dünyanın başka bir noktasındayken, hava durumunu anlık öğrenebiliyor, yabancısı olduğunuz dil hakkında yardım alabiliyor, otel ya da restoranlardan anında rezervasyon yaptırabiliyorsunuz. Geliştirilen uygulamalar sadece bu hizmetlerle sınırlı değil elbet. Bakın seyahatseverlerin sıklıkla kullandığı uygulamalar başka hangi konularda sorunsuz bir seyahat yaşamanın kapılarını aralıyor;

Free Wi-Fi Finder

Eğer Apple marka bir akıllı telefon ya da tablete sahipseniz, Bu uygulama sizin için bulunmaz bir nimet olacaktır. Uygulama sayesinde dünyanın neresinde olursanız olun, çevrenizde bulunan ücretsiz internet ağlarını görüp bağlanabilme şansına sahipsiniz. Üstelik uygulamanın veri tabanını indirdiğinizde bu işlemi yapmak için mobil ağ ya da Wi-Fi üzerinden herhangi bir ağa bağlı olmak zorunda değilsiniz. Aynı işleve sahip Android uyumlu çok sayıda uygulama da mevcuttur.

City Maps 2’go

Akıllı telefon ya da tabletinizde söz konusu uygulama varsa, dünyanın neresinde olursanız olun, kaybolmanız biraz zor. Yaklaşık 8.000 yerleşim yerine ait ayrıntılı haritanın bulunduğu City Maps 2’go’nun en önemli özelliği, programın çevrimdışıyken kullanılabiliyor olması. Uygulama için ”cebinizdeki navigasyon” diyebiliriz. Farklı dil seçenekleri de aradığınız adresi bulmanız konusunda yardımcı olan başka bir unsur.

mobil_seyahat_uygulamasi (2)


Weather Channel

Weather Chanel ise, seyahatiniz boyunca sizinle birlikte hareket eden bir meteoroloji uzmanı gibi çalışıyor. Uydu sistemi üzerinden bulunduğunuz bölgenin hava durumunu size otomatik olarak bildiren uygulama sayesinde özellikle merak ettiğiniz bir bölgenin hava durumu hakkında da en güncel bilgileri öğrenebilirsiniz.

Foursquare

Dünya üzerinde 10 milyondan fazla kullanıcısı olan Foursquare, anlık olarak gittiğiniz mekanda check-in yapmanızı sağlıyor. Böylece bireysel olarak ya da arkadaş grubunuzla ne zaman nerede olduğunuzu anlık olarak arkadaş listenize bildirebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcıların işaretleme yaptıkları mekanlar hakkında yorum yapabiliyor olmaları, bu mekanların başka kullanıcılar tarafından değerlendirilebilmesini sağlıyor.

Around Me

Around Me, daha önce gitmediğiniz bir yerde istediğiniz her şeyi bulabilmenizin en kolay yolu. İlk kez gittiğiniz bir şehirde, “hangi restoran nerede?”, “yakınımda eczane var mı?”, “Bölgenin en iyi mekanı neresi?” gibi sorulara en pratik cevabı Around Me uygulaması ile alabilirsiniz. Uygulama özellikle gezginler tarafından yoğun olarak kullanılıyor.

Tuneln

Dünyanın bir ucunda, dilinizin dahi konuşulmadığı bir ülkedesiniz ve radyoda müdavimi olduğunuz, bunun için yıllardır haftanın belirli bir akşamı tüm planlardan kaçarak soluğu radyonun başında aldığınız program başlamak üzere! Burada imdadınıza Tuneln yetişiyor. 70.000’den fazla radyo frekansına sahip olan bu uygulama ile müdavimi olduğunuz hiçbir programı kaçırmıyorsunuz.

Google Translate Çevrimdışı

Yıllardır, birçoğumuzun en zor zamanlarında elinden tutan, tek bir harfine dair hiçbir fikrimiz olmayan dilleri anlamamızı sağlayan, ilaç prospektüsü okumak için dil kursuna gitmemize gerek bırakmayan Google Translate, tüm bu hizmetleri yetmezmiş gibi, bir uygulama haline gelerek tüm bu hizmetlerden çevrimdışı yararlanabilmemizi sağlıyor. Bu uygulama bir sözlüğe belki de en çok ihtiyacımız olan ve en pahalı şeyin genelde internet olduğu yurtdışı seyahatlerinde bulunmaz bir nimet değil mi?

Find My Iphone

Apple’ın kullanıcılarına sunduğu muhteşem hizmetlerden biri olan bu program sayesinde, bu markaya ait cihazınızın yerini tespit edebiliyorsunuz. Çalınma ve unutma gibi olumsuz durumlarda dünyanın neresinde olursanız olun bu uygulama ile cihazınızın yerini tespit edebiliyorsunuz. Dahası cihazınızın yanlış ellere düştüğünden şüpheleniyorsanız, uzaktan cihazı kilitleme ve kişisel verileri silme gibi şansınız da var.

mobil-seyahat-uygulama-3


City Guides By National Geographic

Seyahat ettiğiniz şehir hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri sunan onlarca uygulama mevcut. City Guides By National Geographic uygulamasının farkı ise, içeriğinin yıllardır dünyanın en ücra bölgelerine girip o bölgeleri fotoğraflayan deneyimli National Geographic gezginleri tarafından hazırlanmış olması. New York’tan Paris’e, Roma’dan Londra’ya kadar ziyaret ettiğiniz şehirleri National Geographic gezginlerinin gözünden görmek için bu programı kullanabilirsiniz.

World Lens

Son olarak seyahat teknolojisinde çığır açması beklenen World Lens, uygulamasından bahsedebiliriz. Yabancı dildeki bir yazıyı telefonun kamerasını açarak fotoğraflamanız, yazının bildiğiniz diğer dile çevrilmesi için yeterli. Böylece zaten yabancısı olduğunuz dilin karakterlerini harf harf sözlüğe yazmak yerine, telefonunuzun kamerası ile görüntülemeniz yetiyor. İşin tek kötü tarafı ise uygulamanın henüz Türkçeyi desteklemiyor olması. Ama İngilizce biliyorsanız işiniz oldukça kolay. Uygulama şimdilik İngilizce ile karşılıklı olarak Rusça, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Portekizce çeviri yapıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account