SEYAHAT ÖNCESİ BAVUL NASIL HAZIRLANMALI? İŞTE TÜYOLAR…

SEYAHAT ÖNCESİ BAVUL NASIL HAZIRLANMALI? İŞTE TÜYOLAR…

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz tatilin zamanı geldi ve artık kısa bir süre sonra muhteşem anılar biriktireceğiniz yolculuğa çıkacaksınız. Ancak seyahat öncesi yapmanız gereken aşamalardan biri de bavul hazırlama… Kusursuz bir valiz hazırlamak, tatilinizin güzel geçmesine önemli bir katkı sağlayacağından şüphe yok. Peki iyi bir bavul hazırlığı için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte tüyolar…

BAVULUN BOYUTU ÖNEMLİ

Öncelikli olarak taşıyacağınız bavulun boyutundan başlayalım. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Eğer uzun süreli bir seyahate çıkmayacaksınız, bavulunuzu mutlaka kabin boyu tercih edin. Böylece işin en başında kendinizi gereksiz yüklerden arındırmış olursunuz.

DAYANIKLI BİR BAVUL TERCİH EDİN

Seyahatinizin iyi geçmesi ve bir sürprizle karşılaşmamak için biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Eğer bavulunuzu yanına almayıp, uçaktaki bagaja teslim edeceksiniz, bavulunuzun başına her şeyin gelmesi mümkün. Ne yazık ki, bagajınızın herhangi bir çarpma ya da darbe alması sonucu kırılması muhtemel durumlardan. Bu nedenle dayanıklı malzemeden üretilen bavullar almayı da unutmayın.

BAVULUNUZU GEREKSİZ EŞYALARLA DOLDURMAYIN

Seyahate çıkarken çoğu zaman bavula koyduğumuz kıyafetleri hiç dokunmadan geri getirdiğimiz olmuştur. Bavul hazırlarken buna özellikle dikkat etmelisiniz. Sonuçta tatile gidiyorsunuz. Otaya gidip yerleşmeyeceksiniz. Bu nedenle giymeyi düşünmediğiniz kıyafetleri ve ayakkabıları seyahat çantanıza koymayın.

Bavulunuzda pahalı ve değerli eşyaları bulundurmamanızı öneririz. Çünkü dünyanın en güvenli ülkesine bile gitseniz, yaşanan yoğunluktan bavulunuz ya kaybolabilir ya da çalınabilir. Seyahat öncesinde bavulunuza koymamanız gereken bir diğer eşya da havludur. Çünkü günümüzde artık birçok otelde standart havlunun bulunduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra valizinizde saç kurutma makinası, ağır ve büyük kitaplar, yiyecek – içecek gibi şeyler bulundurmamaya gayret gösterin.

BAVULUNUZA BUNLARI KOYMAYI UNUTMAYIN

Öncelikle bilmediğiniz bir yere gidiyorsunuz. Dolayısıyla en çok ihtiyaç duyacağınız şey, gittiğiniz bölgeyi anlatan, o bölgeye dair detaylı bilgiler sunan kitap ve dergi gibi yardımcı araçlar olacaktır. Bunları bavulunuzun bir kenarına sıkıştırdığınızdan emin olun.

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde hijyen, önemli bir sorun haline gelebiliyor. Önleminizi baştan almak için kağıt mendil, küçük bir el sabunu ve pamuk gibi maddeleri yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca, deodorant, parfümünüzü de listeye dahil edebilirsiniz.

Gidilen bölgenin iklimi, seyahat için önemli bir belirleyici unsur oluyor. Havanın sıcaklığına göre şapka, şal, yanık kremi gibi materyaller olası olumsuzluklara karşı önlem almanızı öneririz. Ayrıca havanın sıcak olması, bölgedeki sineklerin de yaygın olmasına yol açabilir. Bunlar için koruyucu spreyler bir bavulda mutlaka olması gerekenlerden.

Tatil demek, aynı zamanda ciddi bir hava değişimi demektir. Bulunduğunuz yerin ikliminden uzaklaşıp başka bir yerin iklimine uyum sağlamaya çalışmak hasta olmanızı sağlayabilir. Bunun için yanınıza alacağınız alerji ilaçları, ağrı kesici ve soğuk algınlığı ilaçları hayat kurtarıcı olabilir.

Düzenli ilaç kullanmanızı gerektiren bir rahatsızlığınız varsa, ilaçlarınızdan bavula bolca atın. Özellikle bazı ülkelerde aynı ilaçları bulmak zor olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşma ihtimaline karşı, ilacınızın etken maddesinin yazılı olduğu bir reçete mutlaka yanınızda olmalı. Zira aynı ilaçlar farklı isimlerle satılabiliyor.

Bir seyahati ölümsüzleştirmenin tek yolu olan fotoğraf ve video cihazlarını bavula atmayı unutmayın. Tabi bu cihazlar için gereken tüm kablo ve aksesuarları da.

Bazen özellikle uzun seyahatlerde yolda zaman geçirmek sıkıcı olabiliyor. Yanınıza taşınabilir küçük oyun gereçleri almanız daha keyifli bir seyahat deneyimi yaşamanızı sağlayabilir.

BAVULUNUZU YERLEŞTİRİRKEN…

Valizinizi hazırlarken önce kıyafetlerinizle başlamanızı tavsiye ederiz. Kalın kumaşlı ya da ağır kıyafetleri en alta koyun. Kıyafetlerin mümkün olduğunca düzgün katlanması ve yerleştirilmesi çok önemlidir. Çünkü en fazla yer bu aşamada kazanılıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account