SEYAHATTE PORTRE ÇEKME SANATI

SEYAHATTE PORTRE ÇEKME SANATI

Dünyayı gezerken rastladığınız yüzlerce farklı insan, size binlerce farklı hikaye anlatır aslında. Bu insanları ölümsüzleştirmek de onları hikayeleriyle birlikte fotoğraflamaktan geçer. Seyahat ederken nasıl daha iyi portre çekebilirsiniz, birlikte keşfedelim.

Ülkelerin karakterleri orada yaşayan insanların yüzlerinde saklıdır. Bir ülkenin izini ve karakteristiğini en iyi yansıtan unsur portrelerdir. Bir Moğol’un, bir Afrikalı kabilenin, bir Hintlinin, elinde puro tutan Kübalı kadının, Venedik’teki gondolcunun portreleri ülkelerin esas zenginliğini gösterir. Farklı kültür ve coğrafyaları keşfetmek için çıktığımız yolculuklarda en çok kadrajımıza giren konulardan biri de insanlardır. Çıktığımız seyahatlerde gördüğümüz farklı kültürlerdeki insanları daha iyi fotoğraflayabilmek için bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Pek çok kişi gittiği yerlerde kaçamak fotoğraflar çeker. Sonucunda da hoş olmayan, sıradan kareler yakalanmış olur. İşte bu sebeple, şimdi size gideceğiniz yerlerde insan fotoğrafları çekerken izlemeniz gereken yollardan ve gerekli kurallardan bahsedeceğim. Seyahatte_Portre (3)

SAYGI İLK KURAL

Dünyanın her yerinde; saygı İlk kural, gittiğiniz ve fotoğraf çekeceğiniz yer neresi olursa olsun, mutlaka karşınızdaki kişi ya da kişilere göstermeniz gereken saygıdır. Devamında ise insanlarla mutlaka bir şekilde iletişim kurmaya çalışmalısınız. Çünkü çoğu zaman, dilini bile bilmediğiniz bir ülkeye seyahat ediyor olabilirsiniz. Fotoğraf çekerken kurulan iletişim sadece konuşarak değil, göz temasıyla ya da beden diliyle de yapılabilir. Basit bir selamlaşma ya da sıcak bir gülümseme pek çok kapıyı açabilir. Fotoğraf çekerken mutlaka sabırlı olun ve ülkenin yerel dilinde ‘merhaba’ ve ‘teşekkür ederim’ demeyi öğrenin. Portre çekerken pek çok insan konuya odaklanır ve arka planda ne olduğunu görmez. İşte size bir ipucu daha: İnsan fotoğrafları çekerken arka planın sade olmasına dikkat edin. Karışık bir arka plan, konumuzla karışacak ve belirginlikten uzak, seçici olmayan sıradan bir fotoğraf karesi oluşturacaktır.

Seyahatte_Portre (2)

HANGİ MAKİNE?

Büyük fotoğraf makineleri ile daha iyi fotoğraflar çekildiği fikrini bir kenara bırakın! Kalabalık ortamlarda fotoğraf çekerken elinizdeki fotoğraf makinesi ne kadar büyükse o kadar dikkat çekersiniz. Bu da işinizi zorlaştırır. Günümüzde neredeyse cep telefonlarıyla bile mükemmel fotoğraflar çekilebiliyor. Son birkaç yıldır yaygınlaşan ve daha çok insanın kullanmaya başladığı aynasız fotoğraf makineleri, yüksek görüntü kalitelerinin yanı sıra hafif ve kompakt yapılarıyla da seyahatlerinize tam uyum sağlayacaktır. Hafif ve küçük bir fotoğraf makinesi uzun yürüyüşlerde de size sıkıntı yaratmayacaktır. Küçük bir teknik bilgi de verelim. Portre çekimlerinde konunuzu arka plandan ayırmak ve fonu flu yapmak için, diyaframı en açık (örneğin f/2.8) konuma getirin. Böylece çekmiş olduğunuz kişinin arka planı daha netsiz olacak ve konu öne çıkacaktır. Gösterişli kıyafetleriniz, takılarınız ve yanınızda taşıdığınız büyük çantaların fazla dikkat çektiğini unutmayın. Özellikle küçük köylerde dolaşırken sade ve pastel tonlarda kıyafetler giyerek göze batmamaya çalışın.

Seyahatte_Portre_cekme

TEKNİK DETAYLARA DİKKAT

Ön planda bir insan ya da daha yakın bir portre çekiyorsanız, mutlaka gözlere netlik yapın. Gözlerin net çıkması diğer alanlardan çok daha önemlidir. Konumuz insan olduğu için ışığın geliş yönü ve aydınlatma da daha fazla önem kazanıyor. Eğer ışık, çekeceğimiz konunun arkasından gelirse o kişi ters ışıkta kalacak ve yüzü neredeyse tamamen karanlık çıkacaktır. Böyle bir durumda en basit yöntem, makinenizin flaşı varsa onu kullanmaktır. Böylece portrenizin yüzü de arkası ile dengeli şekilde aydınlanacaktır. Ayrıca hemen bir uyarı yapayım, fotoğraf için pek elverişli olmayan öğlen 12:00 ile 13:00 saatleri arasında yapacağınız çekimler, sert bir ışık altında kalacağı için istenmeyen gölgelere ve yüksek kontrasta neden olacaktır.

Seyahatte_Portre (1)

Yine önemli bir teknik bilgi daha verelim. Tüm dijital fotoğraf makinelerinde düşük ışık şartları altında daha iyi fotoğraflar çekebilmenizi sağlayacak bir ISO ayarı mevcuttur. ISO değeri büyüdükçe (örneğin 400, 800, 1600 gibi) makinenin ışığa karşı olan hassasiyeti de artar. Böylece daha loş ortamlarda daha sorunsuz ve net fotoğraflar çekebilirsiniz. İsterseniz ISO ayarını otomatikte bırakın. Böylece makine gerektiği yerde ISO değerini artırır ve sonra aydınlık bir ortama geçtiğinizde tekrar düşürür. Dünyanın pek çok şehrinde çeşitli zaman aralıklarında festivaller ve kutlamalar yapılır. Bunlar oldukça fotografik etkinliklerdir. Ancak bazen bu özel günlerde fotoğraf çekmek diğer günlere göre daha zor olabilir. Mesela, etrafınız daha kalabalık olabilir ve bu sizi fotoğraf çekerken zorlayabilir. Böyle durumlarda daha yukarıdan bakış açıları arayabilirsiniz.

Seyahatte_portre_cekme_sanati

Bazı dini yerlerde ve dini törenlerde de farklı kurallar olabilir. Gideceğiniz yerleri önceden mutlaka inceleyin, kısa araştırmalar yapın. Son olarak, çekeceğiniz kişiyi fotoğraf karenizin tam ortasına yerleştirmemeye çalışın. Kadrajınızın 1/3’üne yerleştirmek her zaman daha iyi sonuç verir. Eğer kişi size değil de sağa ya da sola bakıyorsa, bakış yönü tarafında daha fazla boşluk bırakmaya çalışın. Göreceksiniz, daha etkili bir fotoğraf elde edeceksiniz.

Seyahatte_Portre (4)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account