Sharm El Sheikh’de Sualtı Dalış Macerası

Sharm El Sheikh’de Sualtı Dalış Macerası

Hiç görmediğiniz balıklar ve rengarenk deniz canlıları arasında yüzmek artık hayal değil. Kendinizi denizin derinlerinde, eşsiz güzellikteki deniz bitkileri arasında düşünün.

Benzerlerini sadece kitaplarda ya da belgesellerde görebileceğiniz tropik balıkları, göz kamaştırıcı mercan kayaları, derin mavi suları ve egzotik deniz bitkileri ile Sharm el Sheikh, doğası dünyanın sayılı güzel yerleşimlerinden biri.

Sina Yarımadası’nın Güney Bölgesi’nde, tam Kızıldeniz ile kesişiminde bulunan Sharm el Sheikh, huzur şehri olarak da adlandırılıyor.

Scuba divers, coral and fish in the Red Sea.

Sharm El Sheikh’de Yapabileceğiniz Aktiviteler

Coğrafyanın tüm farklılarının bir arada toplandığı Sharm el Sheikh’te yapacaklarınızı sıraya koymakta zorlanacaksınız. Su altı keşiflerinden safariye, alışverişten çölde yaşama kadar yapacak o kadar çok şeyiniz var ki, burada sıkılmanız imkansız.

Sarıdan beyaza değişen kumlar ötesinde uzanan Kızıldeniz, yeryüzünün en el değmemiş, en rengarenk deniz altına sahip. 30 milyon yıl önce Arap Yarımadası, Afrika kıtasından kopmaya başladığında, birbirinden ayrılan bu iki plakanın arası okyanus sularıyla dolmaya başladı ve uzaydan bile fark edilen deniz, çöl ve dağdan oluşan altın üçgen meydana geldi.

Red Sea

Ras Mohammed Doğa Parkı

Sharm El-Sheikh’de yapacaklarınız sadece su altıyla sınırlı değil. Mısır’ın ilk ve tek doğa parkı, Ras Mohammed Doğa Parkı, sınırları içine girdiğiniz ilk andan itibaren göz kamaştırıcı yeryüzü şekilleri, farklı kaya oluşumları, el değmemiş kıyı kesimiyle fotoğraflamaya doyamayacağınız bir park.

Dağlara, vadilere, rüzgarla oluşan kum tepeciklerine ve girintili çıkıntılı plajlara ev sahipliği yapan Ras Mohammed’te tilki, dağ keçisi, yılan ve kertenkeleye rastlamak mümkün.

Aynı türlerine sadece kuzeyde rastlayacağımız Mangrov ağaçları sayesinde farklı kuş çeşitlerine de cazip hale gelen park, göçmen kuşların da favori yerleri arasında.

Genellikle kalabalık olan park bünyesindeki Main Beach adlı plajda dikine uzanan mercan kayalarını en yalın haliyle gözlemlemeniz mümkün.

Şnorkeling için de oldukça uygun olan park, size doğayı, doğayla canlılar arasındaki bütünlüğü ve renkli tropikal balıklardan barakudaya kadar pek çok göz kamaştırıcı balığı doyasıya gözlemleme olanağı sağlıyor

Seashell at the coral reef in the National Park of Ras Mohammed

Nabq Körfezi

Ras Mohammed’dekilerden farklı mercan kayalarını görme arzusu içindeyseniz, biraz daha kuzeydeki Nabq adında korunmakta olan bölgeyi gezmenizi öneririz.

Arap Yarımadası’nın en büyük plajlarından olan Nabq, 600 km2’lik alanı ve 134 çeşidi bitkisi ile dağlara ve vadilere de ev sahipliği yapıyor.

Oldukça zengin mercan kayalarına Ras Mohammed’den farklı olarak yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Yer yer fosilleri ve farklı bitki türlerini gözlemleme fırsatı bulacağınız alanda Bedeviler’e rastlamanız da mümkün.

Çöl yaşamına oldukça iyi uyum sağlayabilen yerel halk için bu vadi, önemli bir su kaynağı.

Egypt . Beach in Charm an ale the Sheikh

Misafirperver Halk

Kıyı kesimlere barınma ve alışveriş yerleri inşa eden halk, yabancı turistlere oldukça alışık.

Doğal yaşamlarını gözlemleyip sizlere misafirperverliklerini göstermek için sundukları yöresel çaylarından tadabilirsiniz.

Alternatif olarak Hadabt Umm El Sid’deki eğlence ve alışveriş merkezinde zaman geçirebilir, doğa ve tarihin bütünleştiği            II.Mercato Sharm’da zevkli saatler geçirebilirsiniz.

Burada yöresel pek çok kıyafet ve eşyayı bir arada bulabileceğiniz gibi yine yöreye özgü hediyelik eşyaları da buradan uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Sharm El-Sheikh’de yapabilecekleriniz arasında havayolu ile gezmenin de bulunduğunu belirtmekte fayda var. Dilerseniz uçak kiralayıp şehri ve Kızıldeniz’i bir de gökyüzünden gözlemleyebilirsiniz.

sharmelsheikhhalk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account