Sherlock Holmes İzinde Londra Turu

Sherlock Holmes İzinde Londra Turu

Londra’yı bir de Arthur Conan Doyle’un efsanevi karakteri Dedektif Sherlock Holmes’un izinde dolaşmalı! Özellikle polisiye tutkunu edebiyat gezginleri için oldukça ilgi çekici olacak olan bu tur sayesinde Sherlock Holmes kitaplarının sayfalarına dalarak kendinizi Conan Doyle’un yarattığı gizemli dünyanın içerisinde bulacasınız.

Hazır mısınız?

İlk durağımız Baker Street

‘’Bir faytona atladım ve bir yandan bu küçük esrarın çözülüşünü kaçıracağım diye korkarak, doğruca Baker Sokağı’nın yolunu tuttum.’’

Öncelikle burada dolaşırken Baker Sokağı çetesine dikkat etmelisiniz! Durun panik yapmayın hemen! Baker sokağı Çetesi Sherlock Holmes’un davalarına yardımcı olan kimsesiz çocuklardan oluşturmuş olduğu bir istihbarat ağı.

Baker Street, Londra’nın Westminster bölgesinde bulunuyor. 18.yüzyıl Londra’sından kalma adına şarkılar yazılan önemli bir sokak. Ünlülerin balmumu heykellerin sergilendiği Madam Tussauds Müzesi bu sokakta bulunuyor. Sherlock Holmes hayranı edebiyat gezginleri için Baker Street’in en önemli noktası 221b adresi. Yani Sherlock Holmes’in evi ve ofisi. Günümüzde müzeye çevrilmiş durumda.

baker-street

Sherlock Holmes Müzesi

‘’Baker Sokağı’ndaki evde ateşin karşısında otururken, “hayat, insan aklının düşünebileceğinden çok daha gariptir’’ dedi.’’ (Kimlik Vakası)

Sherlock Holmes hikâyelerinde ünlü dedektif ve yardımcısı Doktor Watson’ın evi olarak anlatılan bina kitaba sadık kalınarak müze olarak düzenlenmiş. Müzenin girişinde Victoryan döneme özgü kıyafetleri giyen bir görevli sizi karşılıyor. Müzeye girdiğinizde hikayelerde konu edilen Sherlock Holmes ve Doktor Watson’ın kişisel eşyalarının tamamını görmeniz mümkün. Hikâyelerde anlatılan eşyaları en ince ayrıntısına kadar karşınızda görünce ünlü dedektifin gerçekten yaşadığını düşünüyorsunuz. Zaten yapılan bir araştırmaya göre İngiliz gençlerinin yüzde 58’i Sherlock Holmes’un gerçekten yaşadığına inanıyormuş.

Müzede yer alan dedektifin daktilosu, piposu, ünlü şapkası, kitapları, şöminesi, çalışma masası, yatak odası, yemek takımları, banyosu, bal mumu heykelleri ve hikâyelere atıf yapan heykeller ( bisikletçi kız heykeli vb.) ziyaretçilere Sherlock Holmes kitaplarının içerisinde dolaşıyormuş hissi veriyor.

Müzeden ayrılmadan Holmesian eşyaların satıldığı mağazadan bir büyüteç almayı ihmal etmeyin. Ayrıntıları yakalamanızı sağlayacak olan bu büyüteç Londra seyahatinizde Sherlock Holmes’un izini sürerken işinize yarayabilir!

sherlock-holmes-muzesi

Baker Street Metro istasyonu

Londra metrosunun Baker Street durağında Sherlock Holmes’in silüeti yer alıyor. Durakta otururken elinizde bulunan bir sherlock holmes kitabıyla fotoğraf çekilmek için oldukça güzel bir yer.

baker-street-metro- istasyonu

Scotland Yards

Sadece Sherlock Holmes değil diğer bütün İngiliz polisiye kitaplarının vazgeçilmez mekânı olan Scotland Yards, Büyük Britanya Emniyet Binasına verilen isim. Westminster Köprüsü yakınlarında bulunan bu Polis teşkilatı cinayetleri çözmedeki başarılarıyla ünlü.

scotland- yards

Sherlock Holmes Restaurant

Dedektifin izini sürmekten yorulduysanız dinlenirken bir şeyler atıştırabileceğiniz bir Pub & Restaurant burası. İçerisinde Sherlock Holmes kitaplarından uyarlama bir çalışma odası, fotoğraflar ve nesnelerden oluşan bir koleksiyon bulunmakta..

Londra’da parmak izinizi bırakmadığınızdan emin olunca Sherlock Holmes takibinizi sonlandırabilirsiniz. Aksi halde en ince ayrıntıları bile atlamayan analitik düşünce yapısına sahip garip dedektif, tümevarım yöntemini kullanarak ensenize yapışabilir. Bizden söylemesi!

sherlock-holmes- restaurant

Sherlock Holmes Heykeli

Baker Street metro istasyonu çıkışında bulunan 9 metrelik bronz heykel Sherlock Holmes’un ruhunun Londra’ya sinmiş olduğunun bir göstergesi. Heykelin önünde bir fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin!

‘’Bu dünyadaki en büyük şey, şu an durduğumuz yer değil gitmekte olduğumuz yöndür.’’

-Sherlock Holmes-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account