SİCİLYA GEZİ REHBERİ: SİCİLYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

SİCİLYA GEZİ REHBERİ: SİCİLYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

Romantizm, tarih, doğa ve bolca heyecan… Gelişigüzel desenlerle yaratılmış muhteşem bir sanat eseri izlenimi veren irili ufaklı Sicilya adaları, her an harekete hazır Etna Yanardağı, ünlü çikolataları ve dillere destan deniziyle Sicilya’da İtalyan usulü bir tatile ne dersiniz? Burada keşfedilecek, gezilecek, tadılacak çok şey var ancak Akdeniz’in bu görkemli adasında sizi bekleyen maceralar bununla sınırlı değil. Sicilya, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine filmlere konu olan bir tarih, ev sahipliği yaptığı medeniyetlere ait karma yapılar ve akşamüstü kahvelerinin yanında enfes tatlılar sunarken, Akdeniz kültürünü de ayaklarınızın altına seriyor. Doruklarda yaşanan romantizm ve canlılığın hüküm sürdüğü bu adayı keşfetmeye hazırsanız yolculuk öncesi Sicilya hakkında bilgi ve deneyimlerle dolu bir ön izleme başlıyor. İşte 16 maddede ada hakkında bilmeniz gerekenler ve muhteşem bir Sicilya turu yaşamanızı sağlayacak rehber niteliğinde bilgiler…

 1- Akdeniz’in En Büyük Adası Sicilya Nerede?

İtalya yarımadasının güneyinde, Malta’nın kuzeyinde yer alan ada, Tunus’un da doğu kıyısında bulunuyor. Sicilya yüzölçümü bakımından Akdeniz’in en büyük adası ve Eolie, Ustica, Egadi, Pelagie ve Pantelleria gibi birçok irili ufaklı ada da Sicilya özerk bölgesi kapsamında yer alıyor. Adanın doğusunda hala aktif faaliyetlerini sürdüren Etna Yanardağı ise dünyanın en çok ziyaret edilen turistik alanlarından biri. 3.323 metrelik volkanik dağ, Volcano ve Stromboli yanardağları ile birlikte ülkenin ünlü fıstık ağaçlarının yetiştiği, lav taşlarından oluşan arazinin de baş kahramanı. Sicilya adası nerede sorusunun coğrafi koordinatları sizi İtalya’nın güneyine çağırdığında burada bulacaklarınız doğru rotayı izlediğinizi hissetmenize neden oluyor. Farklı medeniyetlerin izler bıraktığı, Akdeniz’in sıcak güneşi, muhteşem plajları ve şirin, dar sokaklarıyla Sicilya Adası, yeryüzündeki bir cennet haritası olmayı başarıyor.

 2- Sicilya Gezi Rehberi Öncesi Adanın Kimlik Kartı

Avrupa Birliği üyesi İtalya’nın özerk bir bölgesi olan adada, Sicilya para birimi Euro’dur. Sicilya resmi dili İtalyanca olsa da yerel halk arasında konuşulan dilde Sicilya Lehçesi hakim. Adanın modern okullarında kullanılan eğitim dili ise genellikle İngilizce. Bu nedenle adaya yapacağınız bir seyahatte İngilizce konuşarak kolayca iletişim kurabilirsiniz. Adanın sembolü, zaman ve hayatın akışını simgeleyen “Trinacria” figürü. Sicilya bayrağı temasını da oluşturan bu figür, üç bacaklı ve Medusa başlı bir kadından oluşuyor. Üç bacak, adanın üç köşesini simgelerken bayrak üzerindeki kırmızı renk, adanın merkezi olan Palermo’yu, sarı ise Corleone Köyü’nü temsil ediyor.

 3- Sicilya’da Gezilecek Yerler: İlk Durak Herkül Tapınağı

Sokaklarından tarih, doğal güzellikler ve kültür akan adada çok sayıda müze ve tapınak bulunuyor. Adanın Agrigento bölgesinde yer alan Tapınaklar Vadisi, Antik Yunan kültürünün görkemli bir örneği olarak şehrin güney sırtlarındaki 5 tapınaktan oluşuyor. Antik dönemde dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Agrigento’daki tapınakların ilki, girişin doğusundaki Tempio di Ercole yani Herkül Tapınağı, M.Ö. 6. yüzyılın izlerini görmek için ilk durağınız olabilir. Bugün üçte biri ayakta kalmayı başarmış olan bu tapınağın inşasında kullanılan antik arabaların izlerine rastlamanız da mümkün.

4- Arkeoloji Tutkunlarının Zaman Yolculuğu: Concord Tapınağı Ve Neopolis Arkeoloji Parkı

M.Ö. 440-450 yıllarına bir yolculuk içinse Concord Tapınağı sizi karşılıyor. Neredeyse tamamı korunmuş olan yapıda en ilgi çeken miras ise yerde yatan dev taş heykel. Aynı zamanda dünyanın en büyük arkeoloji alanı olan Tapınaklar Vadisi’nde Yunan sanatının ve mimarisinin en karakteristik eserlerini görebileceğiniz bu beş tapınağın yanı sıra Neopolis Arkeoloji Parkı da bugünkü Sicilya tarihi ve kültürünü oluşturan en önemli gezi noktalarından biri. Taş ocaklarının kalıntılarını görebileceğiniz parkta, günümüzde bahar festivallerinin yapıldığı Yunan ve Roma dönemine ait antik tiyatrolarda bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.

5- Lav Taşlarıyla Süslü Bir Meydan: Duomo Meydanı

Adanın yerleşim bölgesine yakın tarihi yapılarının en ünlüsü ise Barok mimarinin dünyayı kendine hayran bırakan üslubuyla donatılmış Duomo Meydanı ve elbette Katanya ve Duomo Katedrali. Mimar Vaccarini imzasını taşıyan meydanda, Barok mimarinin en zarif örneklerini görmek mümkün. Duomo Meydanı’nda tarihten ve mitolojiden birçok sembol de meydanın zarafetini ve görkemini artırıyor. Tam ortada yer alan Fontana dell’Elefante, yani Fil Çeşmesi, 9. Yüzyılda Fillerin Şehri olarak bilinen bölgenin başlıca sembollerinden biri. 1735 yılında inşa edilen çeşmenin üzerine yerleştirilen fil heykeli, siyah lav taşından oluşuyor. Çeşme aynı zamanda Agata Caddesi’ni sembolize eden bir dikilitaşla da göz kamaştıran güzelliğini koruyor.

6- Etna’nın Heybetli Gölgesinde Bir Kasaba: Taormina

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Cefalu Katedrali gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Sicilya gezilecek yerler kadar kent yaşamını hissettiren şehirleriyle ve lezzet duraklarıyla da gezginlerin popüler rotalarından biri. Sicilya’nın doğu sahil kıyısında, Etna’nın muhteşem manzarasını sunan Taormina Kasabası, zamana direnen atmosferiyle turistlerin en çok ilgi gösterdiği adres olmayı başarıyor. Tarihte zalimliğiyle ünlü krallarından kaçan Naxos halkının sığındığı bu korunaklı kasaba, Goethe ve Lawrence gibi sanatçılara da iham kaynağı olmuş. Taormina aynı zamanda, dünyaca ünlü moda tasarımcıları Domenico Dolce, Stefano Gabbana ve Sophia Loren’in de bulunduğu yıldızların buluşması noktası. Burası, moda, sanat ve tasarım atölyeleri, otantik cafeleri, yaz boyunca dolup taşan plajları ve restoranlarıyla Sicilya şehirleri arasındaki en turistik yerleşimlerinden biri.

7- Edebiyat, Futbol ve Bir Zaman Şovu: Messina

Dünya edebiyatına konu olan ve karakteristik cafeleriyle ünlü Messina şehri, Sicilya haritası içinde yıldızı daima parlayan en önemli şehirlerden. Palermo ve Katanya’dan sonra adanın üçüncü büyük şehri olan bölge, Sicilya’nın tarihine yön verdiği gibi Messina takımı da İtalyan Futbol Ligi’nin önemli bir parçası olmayı sürdürüyor. 60 metre yüksekliğindeki Bell Kulesi ise Messina tarihini anlatan ve animasyonlu rakamlar kullanılarak yapılan çeyrek saatlik bir zaman şovu ile dikkatleri üzerinde topluyor.

 8-  Sokakları Karış Karış Gezin, Kumsallarda Dinlenin

İtalya ve Tunus’u birbirine bağlayan Sicilya Boğazı, tepelere kurulmuş Taormina kasabasıyla, cıvıl cıvıl plajların adresi Cefalu koylarıyla gece ve gündüz hayatı her an hızlı bir ritmle yaşıyor Adanın eğlencesiyle ünlü kasabası Taormina’da sokak müzisyenleri eşliğinde geleneksel İtalyan lezzetlerinin tadına bakabilir, müziğin ve eğlencenin devamı için kendinizi barların coşkusuna bırakabilirsiniz. Sicilya’da ne yapılır sorusunun dinlendirici cevabını bulmak içinse  merkeze 5 dakika mesafedeki birbirinden güzel koylarda deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

9- Sicilya Kumsallarında Enerji Depolayın

Yazın tadını ister kuytu, sakin bir kumsalda ister kalabalığa karışarak çıkarın, Sicilya plajları mavinin en güzel tonlarını yansıtan deniziyle her zevke hitap ediyor. Palermo ve Trapani arasındaki bölgede yer alan plajlardaki deniz suyunun sıcaklığı ve berraklığı yaz tutkunları için adayı yaz turizminin gözdesi yapmaya yetiyor.

10- Palermo’da Godfather’ın İzini Sürün

Akşam saatlerinde ayrı bir güzelliğe bürünen Palermo’ya uğramak ise sokak arası atıştırmalarının, Montreal Katedrali’nin ve Cappuccini Mumya Müzesi’nin adresi. Palermo’yu bu kadar ünlü yapan özelliklerden biri de elbette Sicilya mafyası kavramıyla bütünleşmiş bir sinema klasiği olan Godfather filminin çekildiği yerler. Palermo’da Godfather’ın izlerini sürmek için Massimo Tiyatrosu’nu ve diğer set mekanlarını ziyaret edebilirsiniz.

11- Black Barok Mimarisiyle Katanya’da Tanışın

Müzik tarihinin en ünlü isimlerinden Bellini’nin ayak bastığı sokaklarda yürüyebileceğiniz Katanya’da ise Etna Yanardağı’na yakın olmanın hissini yaşayabilirsiniz. Lav taşlarından yapılan ve “Black Barok” mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği Katanya’da volkanik patlama sonrası lavların altında kalan ev kalıntılarını görebilir, akşamı Etna manzaralı bir restoranda karşılayabilirsiniz.

12- İtalyan Mutfağı’nın En Taze Menülerini Deneyin

Sicilya neresi sorusunun cevabı Goethe için “İtalya’nın anahtarı” ve ada aynı zamanda İtalyan mutfağının da anahtarı niteliğindeki taze deniz ürünleri, pizzaları, şarap ve kahveleriyle de ünlü. Sicilyalı şeflerin elinden çıkan, her biri sanat eseri niteliğindeki tabaklar, bu adada balık ve deniz mahsullerinin en tazeleriyle süsleniyor. İtalyan mutfağı hakimiyetindeki Sicilya mutfağında, pizza, spagetti ve deniz ürünlerine genellikle beyaz şarap eşlik ediyor. Geleneksel İtalyan lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlarda Sicilya müzikleri eşliğinde şarabınızı yudumlarken menüde farklı kültürlerden dokunuşlara rastlamanız da mümkün. Tarihi boyunca farklı medeniyetlere ev sahibi yapan adada, Akdeniz, Yunan ve Arap mutfağına ait baharat ve meyveler de yemeklere lezzet veriyor. Sicilya’nın sokak lezzetlerinin en ünlülerinden olan Stigghiola ise kuzu ya da keçi bağırsağından hazırlanıyor ve pırasa ile sarılıyor. Tatlı zamanı geldiğinde sizi doğal bitkiler ve geleneksel yöntemlerle hazırlanan, ünlü Aztek çikolatalarına benzeyen Modica bekliyor. Adını üretildiği kasabadan alan bu çikolata ile hazırlanmış pastalar, adanın en ünlü tatlılarından biri.

13- Sicilya’da Alışveriş Yapın, Etna’yı Yanınızda Götürün

İlhamını ve malzemelerini Etna’dan alan sanatçıların elinden çıkan en güzel hediyelik eşya alışverişini yapacağınız çarşılar, adanın hemen her şehrinde karşınıza çıkıyor. Ancak adayı ziyaret eden her turistin tadına baktıktan sonra mutlaka yanında götürmek isteyeceği lezzetteki şaraplar, alışveriş listesinin başında yer alıyor. Dünyanın en iyi şarap üreticisi sayılan adada özellikle beyaz şarap tadımlarına katılabilir, bu ünlü lezzeti dönüşte sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz. Adayla özdeşleşen diğer bir hediyelik alternatifi ise “Coppola”. Filmlerde ve dizilerde klasik bir Sicilya sembolü olarak karşımıza çıkan Coppola, düz şapka anlamına geliyor. Adanın dar sokaklarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarında mutlaka rastlayacağınız diğer objeler, Etna Yanardağı’nın volkanik taşlarından üretilen aksesuarlar ve biblolar. Gezi hatıraları köşenizin en sıra dışı objelerinden biri olabilecek “Marranzano” ise Yahudi Arpı olarak bilinen, ahşap ve metal malzemelerle üretilen geleneksel Sicilya enstrümanı.

 14- Tatil Ve Festivaller Adası Sicilya’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya’nın tatil adası Sicilya, yaz aylarında oldukça sıcak ve kimi zaman denizden esen rüzgarlar bunaltıcı bir hava yaratabiliyor. Bu nedenle tatil için en ideal zamanlar olan Nisan – Haziran ile Ekim- Kasım aylarını tercih edilebilirsiniz. Adada özellikle okulların kapanmasıyla turist patlaması yaşanan aylar ise Haziran ve Eylül zamanları oluyor. Yaz ile kültür turizmini bir arada sunan şehirlerde, Ekim- Kasım ayları, her yıl şarap ve yemek festivallerinin coşkusuyla geçiyor.

15- Akdeniz’in En Büyük Adası Sicilya’ya Nasıl Gidilir?

Kasabaları, şehirleri ve meydanlarıyla her gezgine bambaşka bir dünya sunan ada, Sicilya nasıl gidilir sorusuna da çok çeşitli alternatifler sunuyor. Tren, otobüs ve havayolunun yanı sıra Sicilya İtalya arasında sefer yapan feribotlar ile de adaya ulaşım mümkün. Bir İtalya gezisi sırasında rotanızı bu turistik adaya çevirmek isterseniz, Venedik, Roma ve Milano’dan hareket eden yüksek hızlı trenler ile Messina Boğazı’na ulaşabilir, tren feribotuyla adaya ayak basabilirsiniz. Roma ile Napoli’den gelecekler için ise Katanya ve Palermo’ya otobüs seferleri düzenleniyor. Sicilya’ya ilk kez gidiyorsanız ya da bir sonraki gidişinizde adanın farklı özelliklerini keşfetmeyi hedefliyorsanız Sicilya turuna katılabilir, uçakla ulaşım, konforlu otellerde konaklama ve profesyonel rehberler eşliğinde bambaşka bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 16- Sicilya Vizesi Nasıl Alınır?

Adaya seyahat etmek isteyen turistler için vize işlemleri, İtalya Devleti prosedürlerine uygun olarak yürütülüyor. Bordo pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalyan konsolosluğuna İtalya vizesi için başvurabilirler. Schengen Vizesi’ne sahipseniz İtalya’nın tüm bölgelerine bu vize ile seyahat edebilirsiniz. Gerçek İtalyan ruhunu hissetmenin en popüler adresi olan bu yaz adasında tarihin, kültürün, İtalyan mutfağının ve yazın coşkusunu doyasıya yaşamak için bir Sicilya turuna katılabilir, ulaşımdan konaklamaya kadar olan süreçte Etna’nın görkemi eşliğinde muhteşem bir gezinin notlarını tutabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account