SİCİLYA’NIN İKİ GÜZELİ: CATANIA VE PALERMO

SİCİLYA’NIN İKİ GÜZELİ: CATANIA VE PALERMO

İtalya’nın her köşesinin ayrı güzellikleri var. Antik şehirleri, köyleri, kasabaları, tarihi, sanatı ve gastronomi gibi birçok yönüyle seyahatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği farklı bir ülke. Çizme’nin 20 özerk bölgesinden biri olan Sicilya ise  ülkenin renkli ve farklı bölgesi. Şu bir gerçek ki, Akdeniz’in en büyük adası Sicilya’yı görmediyseniz, İtalya’yı tam görmüş sayılmıyorsunuz. Eski zamanlarda mafyanın adresi olarak bilinen bölge günümüzde daha çok tarihi, kültürü ve yeme içme çeşitliliğiyle ön plana çıkıyor. Sicilya gezilecek yerler açısından 2 şehir çok gözde. Bunlar Katanya ve Palermo… Şimdi bu iki şehri mercek altına alalım.

 PALERMO

İtalya’nın güneyinde yer alan Palermo, aynı zamanda Sicilya Bölgesi’nin başkenti durumunda. Palermo, 2700 yıllık sürecinde zengin tarihi, kültür, mimari, gastronomi ve mafya hesaplaşmaları ile oynadığı önemli rolleriyle tanınır. Üniversitesi, tarihi binaları ve tipik İtalyan insanının rahatlığını bu şehirde görmeniz mümkün. Sıra dışı mimariye sahip yapısıyla Avrupa’nın en büyük 3. katedrali olan Palermo Katedrali, Avrupa’nın en büyük opera binası olan Tiyatro Massimo, gençlerin takıldığı Piazza Politeama Meydanı ve Utanç Çeşmesi görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı. Bunların yanı sıra Marina Meydanı, San Cataldo Katedrali, İskelet Müzesi, Normanni Sarayı ve Gattopardo Müzesi’ni de ziyaret etmelisiniz.

ŞİRİN BİR BALIKÇI KASABASI CEFALU

Palermo’ya gitmişken şirin bir balıkçı kasabası olan Cefalu’ya uğramadan dönmeyin. Deniz kıyısındaki kayaların içerisine yapılmış evleriyle ünlü olan bu kasabada; Katedral Meydanı, tarihi çamaşırhane ve balıkçılar kapısını ziyaret edebilirsiniz. Cefalu’nun kendine özgü sokaklarında yürümenin keyfi de çok başka…

PALERMO’DA YEME İÇME

Palermo’nun yemeklerini çok seveceğinizden şüpheniz olmasın. Akdeniz mutfağı olduğu için yemekler bizim de seveceğimiz cinsten. Zeytinyağı eşliğindeki domates ve patlıcanlı Akdeniz yemekleri bölgenin favorileri arasında. Makarnalar, pizzalar, lazanyalar ve zeytinyağlı yemeklere bayılacaksınız.

Tabii ki deniz ürünleri de oldukça popüler. Birçok balık çeşidini ve kabuklu deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Bu anlamda şehir çok güzel restoranlara da sahip. Meşhur İtalyan mutfağının en güzel lezzetlerini bulabileceğiniz bu restoranlar Garibaldi Meydanı ve Roma Caddesi etrafında toplanmıştır.

Palermo’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Ballaro Pazarı. Burasını bizim Eminönü’ndeki pazara benzetebilirsiniz. Rengarenk görünümüyle sıcakkanlı İtalyanlar arasında hoşça vakit geçirebilirsiniz. Bölgedeki parmesan peynirlerini tadarak satın almayı da unutmayın.

KATANYA (CATANIA)

Sicilya’nın en büyük ikinci şehri olan Katanya, aynı zamanda bölgenin en turistik şehri olarak biliniyor. Katanya şüphesiz sahip olduğu güzelliklerle bunu sağlıyor. Sicilya’nın doğusunda yer alan Katanya, tarihi ve kültürel özellikleriyle dikkat çekiyor. Meydan ve geniş caddeleri, barok mimarisi, küçük meyhaneleri, deniz mahsulü kokan sokakları hem tipik hem de farklı bir İtalya’yı önünüze seriyor.

KATANYA GEZİLECEK YERLER

Katanya gezilecek yerler açısından birçok seçeneğe sahip. Bunların başında Katedral Meydanı geliyor. Fil Çeşmesi’nin bulunduğu meydan, şehrin en çok ziyaret edilen yeri. Meydanda yer alan çeşmedeki fil ise şehrin sembolü durumunda. 1735 yılında lava taşından yapılan fil, Etna Yanardağı sürekli patladığı için çıkan orijinal lava taşlardan yapılmış.

ETNA YANARDAĞI

Katanya’da uçaktan indiğiniz anda sizi Etna Yanardağı karşılıyor. Şüphesiz şehrin önemli bir yeri. Şehrin neresinde olursanız olun sürekli karşınıza çıkıyor. Katanya’nın tepesinde yer alan ve şehrin üzerine bir gölge oluşturan Etna Yanardağı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Avrupa’nın en aktif yanardağlarından biri olan Etna’da, lavların üstüne çöktüğü evleri günümüzde hala görebilirsiniz. Şaşkınlık yaratan bir doğaya sahip olan yanardağ, ziyaretçilerine müthiş anlar yaşatıyor.

SIRA DIŞI BİR MİMARİYE SAHİP URSİNO KALESİ

Burası, 13.yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. Bir hayli trajik bir yaşam öyküsüne de sahip. Ursino Kalesi, iki büyük tehlike atlatmış. 1693 yılında bölgede yaşanan büyük depremden ve hemen öncesinde yani 1669’daki volkanik patlamadan hasarlı ama sağ kurtulabilmeyi başarmış. İlerleyen dönemlerde cezaevi olarak kullanılan kale, günümüzde halk müzesi olarak hizmet veriyor. Kalenin sıra dışı bir mimarisi var. Antik Yunan’dan Klasik Çağ’a kadar uzanan arkeolojik kalıntılarıyla kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

TAORMINA’DA TATLI BİR HAYAT

Görkemli bir dağın kenarında yer alan Taormina, Sicilya’nın en popüler yazlık yerlerinden biridir. İtalyanların “dolce vita” yani tatlı hayat ifadesinin yerleşmiş halini burada görebilirsiniz. Bölgedeki manzaralar nefesinizi kesecek cinsten. Turistlik bir yer olan Taormina, çarpıcı güzelliğe sahip. Harika çiçek, egzotik bitkiler ve ağaçlara ev sahipliği yapan bahçelerde huzuru bulacaksınız.

KATANYA’DA NE YENİR, NE İÇİLİR?

Tarihte İspanyol, Arap ve Roma akınına uğrayan Sicilya Adası karma bir mutfak anlayışına sahip. Ancak İtalya’nın tipik yemeklerini de bulabilirsiniz. Özellikle balık ve zeytinyağı yemekler ön planda. Bunların yanı sıra sıklıkla pasta dedikleri makarnanın farklı çeşitlerini yiyebilirsiniz.

Katanya’da her şeyi bir kenera bırakın ve Sicilya’ya özgü tatlı Cannoli’yi (Kannoli) yemeden dönmeyin. Çikolatalının yanı sıra İtalyan lor peyniri rocattalı olanları da tercih edebilirsiniz. Meyvelerden yapılan alkolsüz la nostre granite’i içmeyi ve meşhur Etna’nın dillere destan üzüm suyunun tadına bakmayı da bir kenara not edin.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account