SİHİRLİ ELLERLE ÇALIŞAN EN İYİ 5 DÜNYA MUTFAĞI

SİHİRLİ ELLERLE ÇALIŞAN EN İYİ 5 DÜNYA MUTFAĞI

Dünyanın neresine gidersek gidelim tattığımız lezzetler farklı duygular hissetmemize neden olur. Kimi zaman ayaküstü tattığımız bir sokak lezzetinin verdiği hazla kendimizden geçerken kimi zaman da yükle para karşılığında sipariş ettiğimiz yemekleri tattıktan hemen sonra bir kez daha görmek istemeyiz. İkinci durum tabi ki yemeklerin kötü olmasından değil, lezzetin bize aşina olmamasından ve kişisel damak zevkimize uygun olmamasından kaynaklanır. Fakat öyle ülkeler vardır ki mutfağıyla nam salmış, birçok otorite bu ülkelerin mutfağını parmak ile gösterir. Ekonomi ve gelişmişlik düzeyi de dahil olmak üzere bir çok nesnel faktörden bağımsız olarak dünyaya nam salmış en iyi 5 ülke mutfağını sizler için araştırdık;

FRANSIZ MUTFAĞI

Fransa’da yemek, edebiyat kadar, sanat kadar, politika kadar önemlidir. Yemeğe atfedilen bu önemden kaynaklanıyor olsa gerek, birçok otorite tarafından dünyanın en iyi mutfağı olarak Fransız mutfağı tanınmaktadır. En ünlü yemeklerini unlu lezzetlerin oluşturduğu Fransız mutfağının temelini oluşturan 2 diğer öge ise peynir ve şaraptır. Dünya’nın en iyi şaraplarının da bu ülkede üretildiğini söylemeden geçmeyelim. Ayrıca bir diğer anekdot da restoran sayısına dair. Ülke genelinde restoran sayısı oldukça yüksektir. Sadece Paris’te 5 bin civarı restoranın olduğu düşünülmektedir.

Mutfagiyla_ünlü_ülkeler (5)

İTALYAN MUTFAĞI

Dünyanın en lezzetli yemeklerine sahip 2. ülkenin bir Akdeniz ülkesi olması bu konuda ne denli şanslı olduğumuzun bir göstergesi. Pizzası, pastası, sebzeleri, deniz ürünleri ve daha yüzlerce efsane haline gelmiş lezzetiyle İtalyan mutfağı dünya çapında öyle ünlü ki, dünyanın neresine giderseniz gidin bu mutfağın lezzetlerine ulaşmanız mümkün. Dünyanın her yerinde ulaşmak mümkün olsa da, İtalyan yemeklerinin en iyileri haliyle ana vatanında yapılıyor. Özellikle özerk Toskana bölgesinin özgün yemekleri ve muhteşem şarapları sizi kendinizden geçirebilir.

Mutfagiyla_ünlü_ülkeler (2)

HİNT MUTFAĞI

 Sunum açısından batılı tüketicileri çok memnun etmese de, Hint mutfağı tadıp keşfetme cesaretini gösteren herkesi ülkeye yerleşmeye zorlayacak kadar lezzetli. Hindistan mutfağının en belirgin özelliği kullanılan yüzlerce çeşit baharat. Değişken iklim koşulları nedeniyle tat alma duyusunda oluşan azalma ülke mutfağının baharatlara ağırlık vermesine neden olmuş. Durum böyle olunca baharatın envai çeşidi yüzyıllar içinde keşfedilip tüketilmiş. Kendiliğinden oluşan bu kültür bugün ülke mutfağını en iyiler listesine sokan en önemli unsur. Hindistan mutfağında ağırlıklı olarak sebze tüketildiğini söylemek mümkün. Bu yönüyle ülke, vejetaryenler tam bir cennet.

Mutfagiyla_ünlü_ülkeler (4)

LÜBNAN MUTFAĞI

Genel anlamda Orta doğu mutfağının ne denli zengin olduğunu bilen bilir. Ortadoğu’nun bu konuda temsiliyeti tartışmasız Lübnan’a ait. Akdeniz’e özgü sebzelerin muhteşem baharatlarla harmanlanarak yemeğe dönüştürüldüğü bu ülkede yenilen bir tabak yemeğin tadı aylarca unutulmuyor. Diğer Ortadoğu ülkelerine oranla et ürünlerinin biraz daha az tüketildiği Lübnan sofralarında en yaygın bulunan yemekler ise zeytinyağlılar, humus ve ünlü Lübnan köftesi Kıbbeh.

Mutfagiyla_ünlü_ülkeler (6)

YUNAN MUTFAĞI

Yunan mutfağını Balkan ve Akdeniz mutfağının birleşimi şeklinde düşünmek mümkün. Tabi ki, tüketilen lezzetler bu iki mutfak kültürünün ürünleriyle sınırlı değil. Yunan mutfağının en belirgin özelliği zeytinyağlılara verilen önem. Günün hemen her öğününde masada en az bir zeytinyağlı görmek mümkün. Komşu Yunanistan yemekleri ile olduğu kadar mezeleri ile de ünlü. Yemek öncesi ve uzun akşam yemeklerinde sıkça tüketilen mezeler Türk mutfağının çok da uzak olmadığı lezzetler arasında. Yunanistan’a gidildiğinde mutlaka tadılması gereken lezzetler ise yahni, yunan salatası, enginar ve tüm deniz ürünleri.

Mutfagiyla_ünlü_ülkeler (3)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account