BU MUHTEŞEM SEYAHAT KEYFİNİ KAÇIRMAYIN! İŞTE TANZANYA & ZANZİBAR

BU MUHTEŞEM SEYAHAT KEYFİNİ KAÇIRMAYIN! İŞTE TANZANYA & ZANZİBAR

Doğu Afrika’nın Hint Okyanusu kıyılarında yer alan Tanzanya, doğal güzellikleri ile sıra dışı bir ülke. Yeryüzünün en büyük yaban hayatı seyretme yerlerinden biri olan Serengeti Ulusal Parkı, bu ülke sınırları içerisinde bulunuyor. Doğanın gizemli büyüsü ile Tanzanya’dan dönmek istemeyeceksiniz. Afrika’nın incisi Tanzanya, kıta üzerindeki çok turist çeken yerlerden biri olarak biliniyor.

MUHTEŞEM DOĞA KARŞISINDA BÜYÜLENECEKSİNİZ!

Tanzanya’da Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro bulunuyor. 5895 metre yüksekliği ile Afrika kıtasının en yüksek noktası olma özelliğine sahip. Her yıl 35 bin turist heyecanla dünyanın en yüksek Klimanjaro Dağı’na tırmanıyor. Tanzanya’nın diğer sıradağları arasından tek başına yükselen Klimanjaro, muhteşem bir manzara sunuyor. Dağ, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bir milli park ile çevrili durumda. Aslanlar, zebralar, zürafalar, maymunlar ve antiloplar da dahil olmak üzere birçok vahşi hayvanı doğal yaşam ortamlarında bir arada bulabilirsiniz.

Ayrıca dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri, Tanzanya’nın Victoria Gölü’nden başlıyor. Tarihte birçok uygarlığın sembolü olan Nil Nehri’ni de Tanzanya’ya gelmişken görmenizi tavsiye ederiz. Victoria Gölü dışında Tanzanya’da görülecek göller arasında Tanganyika ve Nyasa bulunuyor.

VAHŞİ HAYVANLARI YAKINDAN GÖRÜN!

Tanzanya’da vahşi hayvanları yakından görebileceğiniz pek çok park bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Manyara Milli Parkı. 230 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu olan bu parkta aynı ismi taşıyan bir göl de bulunuyor. Manyara Milli Parkı içerisinde babunlar, hipopotamlar, impalalar, filler ve bufaloları görmeniz mümkün. Milli parkı gezerken gözünüzü dört açın. Park alanından 300’den fazla kuş türü bulunuyor. Kuş cinslerinin meraklıları veya araştırmacıları için de bu parkın bir cennet olduğunu söyleyebiliriz. Tanzanya turu yapmak için Büyük Göç zamanını tercih edebilirsiniz. Bu zamanda bütün vahşi hayvanlar göç etmeye başlıyor.

Ülkedeki bir diğer önemli park ise Ngorongoro Tropik Park. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu park 300 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Park çok ilginç bir yerde bulunuyor. Dünyada eşine az rastlanan bir yanardağın kraterinde konumlanıyor. Ngorongoro Tropik Parkı nefes kesici bir doğal güzelliğe sahip. Fauna bakımından da inanılmaz zengin. Pembe flamingo, siyah gergedan, filler, su aygırları ve daha birçok farklı türdeki hayvanı burada görebilirsiniz.

ZANZİBAR

Tanzanya’da turistler tarafından büyük bir ilgi ile tercih edilen Zanzibar Adası bölgenin incisi olarak kabul ediliyor. Afrika kıtasının batı kıyısında yer alan Tanzanya’nın 50 km ötesinde Hint Okyanusu’nda yer alan güzel bir ada. Zanzibar, İranlı göçmenler tarafından kurulmuş. Sonrasında Portekizliler, Ummanlılar ve İngilizler burayı yıllarca hakimiyetleri altında bulundurdular.

Geçmişinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış Zanzibar’da zengin bir kültürel miras ile karşılaşabilirsiniz. Burada gezerken mimari yapılarda Afrika, Arap, Hint ve Avrupa medeniyetlerinin izlerini bir arada görebilirsiniz. Zanzibar’da yaklaşık 1.5 milyon kişi yaşıyor. Burada yaşayanların yüzde 98’i Müslüman. Zanzibar’ın başkenti Stone Town (Taş Şehir), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Pek çok film ve romana konu olan başkentte, 50’nin üzerinde cami ve medrese bulunurken, tapınaklar ve kiliseler de yer alıyor. Ayrıca Zanzibar dünyanın en güzel ilk 10 adası arasında gösteriliyor. Turkuaz renginde göz kamaştırıcı suları, bembeyaz kumsalları ve tüm yıl sıcak iklimiyle deniz tatilinin en güzel adalarından biri.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account