SLOVAKYA’DA ŞİRİN BİR ŞEHİR: BRATİSLAVA

SLOVAKYA’DA ŞİRİN BİR ŞEHİR: BRATİSLAVA

Tuna Nehri’nin kıyısında bulunan Bratislava, Slovakya’nın şirin başkenti. Burası gezilmesi gereken çok güzel bir yer. İçerisinde gezilip görülmesi gereken birbirinden farklı yerler var.  Bratislava turu yapmak isteyenler heykellerden köprülere, kalelerden kiliselere kadar pek çok farklı yerle karşılaşacak. İşte Bratislava’da görmeniz gereken 5 yer:

BRATİSLAVA MANZARASI İÇİN ADRES BRATİSLAVA KALESİ

Şehrin güzel manzarasına Bratislava Kalesi’nden bakın. Burası 9.yüzyılda yapılmış olan çok eski bir kaledir. 1800’lü yıllarda çıkan bir yangından çok büyük hasar görmüş olsa da sonradan tekrar inşa edilmiş. Bu eski yapıya turistler çok büyük bir ilgi gösteriyorlar.

ESKİ ŞEHİR MEYDANI

Eski Şehir Meydanı içerisinde pek çok yer barındırıyor. Bratislava’nın ünlü heykelleri burada bulunuyor. Cumil, Naki, Paparazzi ve Napolyon askeri heykelleri buranın en bilinenleri. Bu heykellerle her gelen turist bir fotoğraf çektiriyor. Sizinde Naki’ye selam verirken ve Napolyon askeri’nin şapkasını düzeltirken bir fotoğrafınız olsun. Ayrıca Primate Sarayı bu meydanda bulunuyor. Günümüzde burası Belediye Başkanlığı olarak kullanılıyor.

TUNA’DAKİ UFO GÖZLEM KULESİ

Hemen açıklayalım burası söylendiği gibi bir UFO Gözlem Kulesi değil. Sadece mimarisi nedeni ile açık hava gözlem kulesine bu isim verilmiş. Oldukça modern olan bu kule Novy Most adındaki köprünün üzerinde bulunuyor.  Burası Tuna Nehri üzerinde dünyanın en büyük 7.asılı köprüsü.

BRATİSLAVA’DA BULUNAN EN BÜYÜK KATEDRAL

Şehir merkezinin batısında bulunan St. Martin Katedrali, 1452 yılında inşa edilmiş büyük bir yapı. Burası Bratislava’da bulunan en büyük katedral. Şehirde en büyük ibadet yeri burası olduğu için kralların taç giyme törenleri hep burada yapılırmış. Bu katedralin 16 metre yüksekliğine sahip kulesinde Aziz Stephen’in tacının kopyası bulunuyor.

Burayı gezdikten sonra Bratislava’nın mutfağını merak edenler şehir merkezinde bulunan kafe ve restoranlara geçebilirler. Buraya özgü olan Kapustnica, Rezen ve Lokse gibi lezzetleri deneyebilirler.

ŞEHRİN BÜYÜK KAPISI ST. MICHAEL

Eski zamanlarda şehri saran surlardan arda kalmış dört kapıdan birisi St. Michael Kapısı. Burası 51 metre yüksekliğe sahip kocaman bir kapı. Bu kapıyı mutlaka gelip büyüklüğünü yakından görmelisiniz. Ayrıca burası günümüzde müze olarak kullanılmakta. 6.kattında bulunan balkonundan şehri seyredebilirsiniz.

Ayrıca Bratislava’da alışveriş içinde harika bir yer burası. Kapının yakınlarında buralarda çok ünlü olan markalara ait mağazalar bulunuyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account