SLOVAKYA’NIN EĞLENCELİ BAŞKENTİ BRATISLAVA

SLOVAKYA’NIN EĞLENCELİ BAŞKENTİ BRATISLAVA

Avusturya’nın 50 km kadar doğusunda çok şirin ve muzip bir şehir yer alıyor. Slovakya’nın başkenti Bratislava’nın sokaklarını gezerken kendinizi eğlenceli bir dünyanın içinde bulacaksınız. Özellikle Bratislava’nın her köşesinde sizi gülümseten heykellerle karşılaşmanız mümkün.

Slovakya 1993 yılına kadar Çekoslovakya’ya bağlıydı. 1992 Noel’inde 22 Aralık’ta Çekler ve Slovaklar topraklarını ayırdılar. O tarihten itibaren Slovakya tek başına bir ülke oldu ve Cumhuriyet’e geçti. Ülkenin başkenti de Bratislava oldu. Slovakya 2. Dünya Savaşı’nı bariz yaşamış. Hatta Bratislava’da da soykırım anıtı bulunuyor. Aynı zamanda filmlere konu olan bir şehir. “Piyanist” ve “Hayat Güzeldir” gibi ünlü filmler bu şehirde geçmiş.

SOYKIRIM ANITI

Bratislava, küçük bir şehir olmasına rağmen görülmesi gereken yerler açısından bir hayli zengin. Şehrin hemen girişinde bir soykırım anıtı sizi karşılıyor. Slovak halkının pişmanlığını ve vicdan azabını yansıttığı için Yahudi Soykırım Anıtı, şehrin girişinde yer alıyor. Halkın gözünde de manevi anlamda önemli bir değer taşıyor.

MOZART’IN İLK KONSER VERDİĞİ EV

Bratislava’nın ara sokakları küçük sürprizlerle dolu. Bunlardan biri de dünyaca ünlü müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart ile ilgili. Old Town olarak adlandırılan bölgede Mozart’ın 5,5 yaşında ilk kez konser verdiği evi göreceksiniz. Mozart’ın 1762 yılında konser verdiği evin içini de ziyaret edebilirsiniz. Evin önünde Mozart’ın anısına bir plaket de yer alıyor.

BİR NAPOLYON ASKERİ

Şehrin ana meydanında Belediye Binası ve Fransız konsolosluğu bulunuyor. Burada dikkatiniz farklı bir yöne kayabilir. Bir bankın üzerine eğilip meydana bakan bir heykeli göreceksiniz. Bu kişi bir Napolyon askeri. Bu heykelin yapılma amacı Napolyon’un ve ordusunun Bratislava’yı terk etmesine rağmen Slovak bir kıza aşık olduğu için burada kaldığı belirtiliyor.

NACİ’YE SELAM VERMEDEN GEÇMEYİN

Belediye binasının olduğu meydanın köşesinde bir pastane bulunuyor. Pastane Bratislava’nın önemli yerlerinden. Nedeni de Avusturya-Macaristan kraliçesi Sisi’nin zamanında bu pastane için Bratislava’ya gelmesiymiş. Pastanenin önünde çok sevimli bir heykel şapkasını çıkartarak sizi selamlıyor. Bu yaşlı adamın ismi Naci. Burada yaşayan Naci, herkese gülümser ve selam verirmiş. Çok eğlenceli bir karakter olan Naci günümüzde de ziyaretçilerin yüzünü gülümsetiyor.

KADINLARI GÖZETLEYEN CUMİL

Şehirde bir diğer dikkat çeken heykel de yol kenarında duran Cumil. Bu heykel için iki rivayet var. Birincisinde, kanalizasyon işçisini yansıtmak için yapıldığı belirtiliyor. İkinci hikayede ise, gözcü anlamına gelen Cumil’in kadınların eteklerinin altını gözetlediği söyleniyor.

SLOVAKYA’NIN KURUCUSU

Opera Binası da görülmesi gereken yerlerden biri. Özellikle mimarisiyle dikkat çeken Opera Evi, tiyatro ve müzikal gösterilere ev sahipliği yapıyor. Opera Binasının karşısında ise Slovakya’nın kurucu Hviezdoslav’ın heykeli yer alıyor. Milliyetçi bir isim olan Hviezdoslav, aynı zamanda bir rehbermiş.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account