Sokak, Müzik, Paris!

Sokak, Müzik, Paris!

Hayal edin; dünyanın en ünlü şehirlerinden birindesiniz. Sokaklar, caddeler, heykeller, görkemli yapılar her şey tam da beklediğiniz gibi. Heyecanla otelinize döndünüz. Ertesi gün görmek istediğiniz yerler için müthiş heyecanlısınız. Sabah kahvaltısının ardından çıktığınız otelinizden sizi müthiş bir jazz esintisi karşıladı. Bu ses siz yürüdükçe azalmak yerine değişen melodi ve türlerle artıyorsa, Paris’tesiniz ve takvimler de tam 21 Haziran’ı gösteriyor. Paris’te her yıl 21 Haziran günü yüzlerce insanın bu duyguyu yaşadığını biliyor muydunuz? Evet, yüzlerce diyoruz çünkü 21 Haziran’ın Paris’te Sokakta Müzik Festivali tarihi olduğunu bir şekilde unutan yada bilmeyenleri ve tesadüfen burada bulunanları kastediyoruz.

1982 yılından beri her yılın 21 Haziran günü Paris’te Sokakta Müzik festivali olarak kutlanıyor. Festivalde dünyanın farklı yerlerinden ünlü ya da ünlü olmayan çok sayıda sanatçı bu tarihte Paris sokaklarına akın ediyor. Hal böyle olunca koca şehir dev bir konser alanına dönüşüyor. Festivali amacı müziği ücretsiz ve herhangi bir yere gitmeden de ulaşılabilir bir eğlence haline getirmek. Bu amaçtan kaynaklı sokak sanatçılarının festivale özellikle ilgi gösterdiğini söylemek mümkün.

Paris_sokak_muzikleri_festivali (1)

Festivalde dünyaca ünlü sanatçılar ve müzik grupları için şehrin farklı meydanlarında dev sahneler kuruluyor. Müzik tabi ki sadece bununla sınırlı kalmıyor. Hemen her cadde ve sokakta binlerce sokak sanatçısı kendi müzik türünü Paris halkının ve festival için Paris’e gelen müzik severlerin beğenisine sunuyor.

Festivalde her tür müziğin icra edilmesi serbest. Jazzdan modern müziğe, klasik müzikten rock müziğe kadar tüm müzik türleriyle karşılaşmak mümkün. Festivalin mümkün olduğunca rahat ve sanat dolu bir atmosferde gerçekleşebilmesi için festival başlangıcından bitimine kadar şehrin çok sayıdaki cadde ve sokağı trafiğe kapatılıyor. Yani polis halkın sanata doyabilmesi için gün boyu araçları ilgili caddelere almamak için görev yapıyor. Festivalde en önemli kural hangi müzik türlerine ne kadar alan ayrılacağıyla ilgili. Organizasyon şirketi her müzik türüne eşit miktarda alan ayırmak için özellikle çabalıyor. Dünyanın her yerinden amatör grupların müziğini duyurmak için Paris’e geldiği düşünüldüğünde bu kuralın ne denli önemli olduğunu anlamak mümkün.

Eğer planlarınız arasında Paris turu  varsa, 21 Haziran tarihini unutmayın!

Paris_sokak_muzikleri_festivali (2)

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account