SONBAHAR’IN EN BÜYÜK KEYFİ KÜLTÜR TURLARI! ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ…

SONBAHAR’IN EN BÜYÜK KEYFİ KÜLTÜR TURLARI! ESKİŞEHİR GEZİ REHBERİ…

Eskişehir, tarihi ve kültürü ile Anadolu’nun önemli bir turizm şehri. Lületaşı denilince akla gelen Eskişehir son yıllarda turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. Eskişehir’de pek çok gezilecek yer var. Eskişehir alışveriş açısından da popüler bir şehir. Eskişehir’in yeme-içme açısından da zengin potansiyele sahip. Bir üniversite şehri olan Eskişehir’de gece hayatı, eğlence mekanları da gelen ziyaretçilerin ve yerel halkın ilgisini çekiyor. Biz de sizler için Eskişehir’de gezilecek yerleri sıraladık…

Bilim, Sanat ve Kültür Parkı (Sazova Parkı)

Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Eskişehir’in en büyük parkı konumunda. Sazova Parkı olarak da bilinen bu park 400 bin metrekare genişliğinde bir alanda yer alıyor. Park çeşitli temalardan oluşuyor. Masal Şatosu bunlardan en ünlü olanı. Büyüklerin de ilgisini çeken şatonun her kulesi farklı bir özelliğe sahip. Sabancı Uzay Evi de turistlerin ilgisini çekiyor. 360 derecelik cam kubbe de çeşitli sunumları ve şovları izleyebilirsiniz. Korsan Gemisi de fotoğraf çekmek isteyenlerin akınına uğruyor. Üstelik geminin her noktasını gezebilirsiniz. Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri bölümünde ise neredeyse küçük bir Türkiye görebilirsiniz.

Odunpazarı Evleri ve Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Odunpazarı evleri dünyaca tanınan bir üne sahip. Birbirine yapışık cumbalı evlerin olduğu daracık sokaklarda gezerken müthiş keyif alacaksınız. Yerli ve yabancı turistlerin Eskişehir’deki gözde rotaları arasında.  Ayrıca Balmumu Heykeller Müzesi’de Odunpazarı’nda bulunuyor. Odunpazarında lületaşından hediyeli eşya satan küçük dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. Şehrin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan Çibörek ve Met Helvası tatmak için pek çok restoran sizi bekliyor. Odunpazarı Evleri’nin yakınında bulunan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, 2007 yılından beri hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk cam müzesi olma özelliği taşıyor. Pek çok sanat yapıtını müzede görebilirsiniz. Zaman zaman açılan özel sergilere de denk gelebilirsiniz.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Eskişehir’de en çok ilgi gören yerlerden biri de Balmumu Heykelleri Müzesi. 7’den 70’e neredeyse şehre gelen herkes burayı görmeden dönmüyor. Çocuklar ise merakla tarihe not düşen bu müzeyi adımlamaya bayılıyor. İçerisinde 150’den fazla kişinin balmumu heykelini bulabileceğiniz Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, turistlerin yoğun ilgisini görüyor. Müze içerisinde 5 bölüm var. Bir salonda Atatürk ile ilgili balmumu heykellerini bulunuyor.  Diğerlerinde ise ünlü oyuncular, bilim insanları, tarihi karakterler ve siyasi liderler yer alıyor.

Türkiye’nin ilk otomobili

Porsuk Çayı kenarında bulunan TÜLOMSAŞ fabrikasının bahçesinde Türkiye’nin ilk ve tek yerli otomobili olan Devrim Otomobili‘ni görebilirsiniz. Giden herkes bu meşhur Devrim Otomobili ile fotoğraf çekiliyor.

Porsuk Çayı’nda gondol keyfi

Türkiye’nin Venediği Eskişehir’de gondol sefasına ne dersiniz? Sakarya Irmağı‘nın bir kolu olan Porsuk Çayı’nda gondol turları düzenleniyor. Özelliklegüzel havalarda yerli-yabancı ziyaretçilerin ilgisi çok fazla. Porsuk Çayı’nda yapılan iyileştirme çalışmaları ile çayın şehrin siluetine katkısı sağlanmış. Eskişehir’e geldiyseniz gondol turlarına katılmadan dönmemenizi öneririz.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova Parkı’nın içerisinde bulunan hayvanat bahçesi 2017 yılının Mayıs ayında açılmış. 240’tan fazla türe ev sahipliği yapan hayvanat bahçesi içinde ETİ Sualtı Dünyası, Papağan Evi ve Japon Bahçesi de bulunuyor.

Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı

Lületaşı denilince akla tabii ki Eskişehir gelir. Eskişehir’de alışveriş yapmak için Odunpazarı’ndaki iki katlı Atlıhan Lületaşı El Sanatları Çarşısı’na gidebilirsiniz. Lületaşı ustalarının ellerin çıkma yöresel eşyalar, bilezikler, kolyeler ve küpeler, tesbih ve pipolar sevdikleriniz için harika hediyeler olacaktır.

Kentpark

Eskişehir’in sayfiye kısmı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bir kıyı şehri değil ama onun da kendi denizi var. Porsuk Çayı’nın kenarında konumlanan Kentpark, Türkiye’nin ilk yapay plajına ev sahipliği yapıyor. Eğer yaz aylarında  Eskişehir turuna giderseniz havuza girmenizi tavsiye ederiz. Havuzun aileler için ayrı bir bölümü bulunuyor. Park içerisindeki gölete de rengarenk balıklar bulunuyor.

Frig Vadisi

Eskişehir’in Sivrihisar bölgesinde yer alan Frig Vadisi görülmeye değer diğer yerler arasında. Frigyalıların 3000 yıl önce kayaları oyarak yaptıkları evleri ve büyük anıtları burada görebilirsiniz. Ayrıca vadi son yıllarda balon turizmi ile sık sık gündeme geliyor. Bölgede ilk balon turunu geçtiğimiz yıl gazeteci ve influencer katılımı ile Prontotour gerçekleştirdi. Vadide Aslanlı Mabet, Gerdekkaya ve Himmet Baba Türbesi gezilecek yerler arasında.

Battal Gazi Külliyesi

 Seyitgazi ilçesinde yer alan Battal Gazi Külliyesi Eskişehir’de görülecekler listesinde bulunuyor. Külliye 16 bölümden oluşuyor. Bu bölümler Zikir Odası, Kırklar Odası, Halife Meydanı, Ekmek Evi, Aşevi, Bektaşi Dergahı, Çoban Baba Türbesi, Semahane, Çilehane, Kesikbaşlar Türbesi, Mihaloğlu Ahmed ve Mehmed Beylerin Kabirleri, Seyyid Battal Gazi Türbesi, Ayni Ana, Ümmühan Hatun Türbesi ve Mescidler…

Şelale Park

1.400 metrekarelik bir alan içinde yer alan Şelale Park’ta hem kentin en büyük şelalesini görebilir hem de çocuk oyun alanı, spor alanı, yürüyüş yolları ve manzaranın tadını çıkarabileceğiniz seyir terasını görebilirsiniz. Yerel lezzetleri keşfedebileceğiniz mekanlar da Şelale Park’ta bulabilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi

Şehrin tarihinde sebze-meyve hali olarak kullanılan mekan restore edilip Haller Gençlik Merkezi adıyla hizmet veriyor. Espark Alışveriş Merkezi‘nin yakınlarında Bağlar bölgesinde yer alan gençlik merkezinin içerisinde çeşitli hediyelik eşya satan dükkanlar, cafeler ve restoranlar var. Mimarisi ile dikkat çeken haller turistlerin uğrak noktalarından biri.

Alaaddin Cami ile Kurşunlu Cami ve Külliyesi

 1260’lı yıllarda inşa edilen Eskişehir’in tarihi bir yapısı Alaaddin Cami, geçirdiği restorasyon çalışmalarından sonra eski mimari özelliğini kaybetmiş olsa da hala tarihi açıdan önemli bir yere sahip. Alaaddin Parkı içerisinde yer alan cami yeşillikler içerisinde güzel bir görünüme sahip. Odunpazarı bölgesinde bulunan bir diğer tarihi yapı Kurşunlu Cami ve Külliyesi. 1525 tarihinde Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Çoban Mustafa Paşa zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden biri olarak görev yapıyormuş. Külliye içerisinde 7 farklı bölüm bulunuyor. Bunlar Tabhane, Kervansaray, Şadırvan, Aşevi, Cami, Medrese, Sıbyan Mektebi ve İmaret.

Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi

 Türkiye’nin özel sektör desteği ile kurulan ilk müzesi olan Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi,  müze 1974 yılından beri hizmet veriyor. 2001 yılında kapatılan müze Bunun üzerine ETİ Şirketler Grubu tarafından 2007 yılında restore edilmiş ve 2010 yılında yeniden hizmete açılmış. 40000 metrekareye yakın büyüklükte bir alana kurulan müzenin içerisinde tarihin pek çok döneminden kalma eşyaları yakından görebilirsiniz. Yine Şamlıoğlu Konağı’nın içerisine bulunan Odunpazarı Belediyesi Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, turistlerin Eskişehir’de tercih ettiği popüler müzeler arasında.

Ahşap Eserler Müzesi

Adeta bir müzeler bölgesi olan şehirde gezilmesi gereken bir başka farklı müze de Ahşap Eserler Müzesi. Seramik Park içerisinde yer alan Ahşap Eserler Müzesi, 2016 yılında hizmet vermeye başladı. Müzede 200’den fazla sanatçının elinden çıkmış eserleri inceleyebilirsiniz.

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account