SONBAHARIN EN ÇOK YAKIŞTIĞI ŞEHİR: BRUGGE

SONBAHARIN EN ÇOK YAKIŞTIĞI ŞEHİR: BRUGGE

Kasım ayına merhaba dediğimiz şu günlerde Belçika’nın Brugge şehri, tablo gibi görüntüsüyle sonbaharın en güzel halini gözler önüne seriyor. Unesco tarafından koruma altına alınan Brugge, Ortaçağ’dan günümüze yansıyan en güzel yerlerden biri. Çikolata kokan bu şehir, özellikle bu dönemlerde ziyaretçilerini adeta büyülüyor.

brugge-sonbahar

Avrupa’nın başkenti olan Belçika’da yer alan Brugge, dönemin önemli şehirlerindendi. Eski zamanlarda Belçika’nın ticari merkezi olan Brugge, daha sonra denizden uzaklaşınca bu durum değişti. Brugge, 100 kilometre uzağındaki ülkenin başkenti Brüksel’den daha eski olmasına rağmen başkent unvanı alamamış. 117 bin nüfuslu şehrin merkezinde sadece 30 bin kişi yaşıyor.

AŞIKLAR GÖLÜ’NDE TEKNE TURU

Brugge’da The Mark Meydanı, At Meydanı ve Salvador Kilisesi’ni görülecek yerler arasında üst sıralara yazabilirsiniz. Aşıklar Gölü üzerinde yapacağınız bir nehir turu da gezinizin olmazsa olmazı. Tabii ki  konu Belçika olunca çikolataları da atlamamak gerek. Zaten merkeze doğru yürüdüğünüzde burnunuza gelen kakao kokusu şehre aşık olmanızı sağlıyor. İştahınızı kabartan minik butik çikolata dükkanlarına da uğramamazlık etmeyin.

brugge-ic

THE MARKT MEYDANI ŞEHRİN KALBİ

Brugge 2. Dünya Savaşı’ndan nasibini almamış bir şehir. Arnavut kaldırımlı yollarda giden at arabaları sizi eski dönemlere götürüyor. Taş yapıların arasında kayboluyorsunuz adeta. Şehirdeki bütün yapılar uyumlu bir halde. Renkleri, boyları ve dizilişleri birbirlerini tamamlıyor.

Şehrin kalbi ise The Markt Meydanı’nda atıyor. Meydanın ortasında ülkenin yerel kahramanları Jan Breydel ile Pieter de Conick’in heykelleri yer alıyor. Meydanda ayrıca bir çan kulesi ile idari mahkeme binası bulunuyor.

markt-meydani

Tabii meydanın geri kalan yerlerini birbirinden güzel kafe ve restoranlar almış. Buralarda Belçika’nın 300 çeşitten fazla birası sunuluyor. Karar vermekte zorlanırsanız garsonlardan yardım isteyin. Onlar size en çok tercih edileni getiriyor. Meydanın orta bölümünde sıralı bir şekilde dizilmiş at arabalarını görüyorsunuz. Dilerseniz bu at arabalarıyla küçük bir şehir turu da yapabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account