St. Petersburg’da Beyaz Gecelere Davetlisiniz

St. Petersburg’da Beyaz Gecelere Davetlisiniz

Tüm yıl çalıştınız ve muhteşem bir yurt dışı tatiliyle kendinizi ödüllendirmek üzeresiniz. Eğlenceyi doruklarda yaşayacağınız, dinlenmenin tadına varacağınız, yeni yerler görüp yeni insanlar tanıyacağınız bu yurt dışı tatilinizin en kötü yanı ne olabilir? Tabi ki, zamanın su gibi akıp geçmesi. Çok düşündük sizler için bu soruna da çözüm ürettik. Sizleri zamanın durduğu şehre, St. Petersburg’a, beyaz gecelere davet ediyoruz;

Dünyanın en ünlü müze ve köprülerine sahip, Avrupa’nın 4. Rusya’nınsa 2. Büyük şehri St Petersburg’da, 25 Mayıs ile 17 Temmuz arasında deyim yerindeyse zaman duruyor. Şehir, Kuzey Kutup noktasına olan yakınlığı nedeniyle bu tarihler arasında neredeyse hiç karanlığa bürünmüyor. Gece saat 03.00’dan önce doğan güneş, yine gece saat 20.00’a kadar batmıyor. Güneşin olmadığı 3 saatlik zaman diliminde de havanın tam anlamıyla karardığını söylemek zor.

Dünyanın en harika kentlerinden birinde geceyi gündüze katan bu tarihler, çeşitli eğlence ve festivallerle kutlanıyor. Bu tarihler aynı zamanda St Petersburg’un turist akınına uğradığı tarihler. Havanın yalnızca 1-2 saat karardığı bu olağanüstü şehirde tatilini geniş bir zaman dilimine yaymak isteyen turistler biraz uykusuzluğa rağmen St. Petersburg’da olmanın hem de bu şehrin beyaz gecelerine tanık olmanın tadına varıyor.

St. Petersburg_beyaz_geceler (2)

Görkemli mimarisi ve muhteşem coğrafyası ile turistlerin dikkatini her daim çekmeyi başaran St. Petersburg’un en önemli özelliklerinden biri de Rus edebiyatının dünya çapında tanınmış Dostoyevski, Puşkin ve Gogol gibi yazarlarına ev sahipliği yapmış olmasıdır. Şehrin bu dünyaca ünlü yazarları ne denli etkilediğini ise Dostoyevski’nin “Beyaz Geceler” kitabıyla görmek mümkün. Taşıdığı tüm bu değerler ile önemli bir kültür merkezi olan şehrin görkemli mimarisini 900 gün süren işgale rağmen koruması da hayranlık uyandıran bir başka ayrıntı.

St. Petersburg’da mutlaka yapılması gereken aktivitelerin başında bir bot turuna katılmak geliyor. Zira bu yolla köprüler şehri olan St. Petersburg’u olabilecek en iyi şekilde keşfetmek mümkün. Şehir, yüzlerce yıllık geçmişe sahip Rus Çarlığı’na 200 yıl başkentlik yaptığı için çok sayıda saray ve görkemli katedrale ev sahipliği yapıyor. Fırsat bulunduğunda tek tek görülmesi gereken bu yapıların başında ise dünyanın en büyük 3. Müzesi olan Hermitage Müzesi geliyor. Sahip olduğu sanat koleksiyonlarını 1 günde hatta detaylı incelemek istenildiğinde 1 ayda tamamlamak mümkün olmayan Hermitage Müzesini gezmek isterseniz, önceden hangi eserleri görmek istediğinize karar vermenizde fayda var. Barok mimarisi ve büyüklüğü ile zaten kendisi başlı başına bir sanat eseri sayılan müzede Picasso’ya ait tablolar müzenin sıradan parçaları olarak değerlendiriliyor.

St. Petersburg seyahatinde konaklama tercihi ise mümkünse şehrin en işlek noktası olan Nevski Caddesi tercih edilebilir. Şehrin en gözde yapılarına ve çok sayıda gece kulübüne ev sahipliği yapan caddede, özellikle Beyaz Geceler boyunca 24 saat tüm aktiviteler hız kesmeden devam ediyor.

St. Petersburg_beyaz_geceler (3)

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account