ST PETERSBURG’DAKİ HERMITAGE MÜZESİ’NDE KISA BİR YOLCULUĞA NE DERSİNİZ?

ST PETERSBURG’DAKİ HERMITAGE MÜZESİ’NDE KISA BİR YOLCULUĞA NE DERSİNİZ?

Rusya’nın turizm şehri St. Petersburg, dünyanın en büyük sanat müzelerinden birine sahip. 1760`dan itibaren Rus Çarlarının yaşadığı ve günümüzde önemli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yaptığı Hermitage Müzesi, St. Petersburg ziyaretinizin olmazsa olmazlarından… 5 bina ve 1057 adet odadan oluşan sarayı Prontotour’un deneyimli rehberi Osman Ülke ile gezmeye ne dersiniz? İşte rehberimizin Hermitage Müzesi’ni yerinde anlattığı o video…

1764 yılında ünlü Rus Çariçesi Katerina’nın bir müzayededen 200 tablo alıp bunları saklama isteğiyle temellerinin atıldığı düşünülen Hermitage Müzesi, aynı zamanda tarih boyunca Rusya’nın en önemli yönetim merkezi olan Kışlık Saray olarak bilinmektedir. İlk koleksiyonların oluşturulmasından sonra çok sayıda çar ve çariçeye ev sahipliği yapan Kışlık Saray, yeni sahipleri tarafından da her daim yeni eser eklenmesi bakımından korunmuş ve geliştirilmiş.

1917 yılına kadar halkla alakası olmayan ve sadece saray halkının kişisel sanat galerisi olarak görev yapan eserler bölümü, 1917 Ekim devrimi ile sarayın tamamıyla birlikte müze haline getirilmiş. Hem Ekim Devrimi sırasında hem de daha önceki yıllarda yaşanan savaşlar nedeniyle taşınma ve kaçırma gibi olaylar esnasında ciddi eser kaybına uğrayan müze, buna rağmen hala dünyanın en büyük 3 müzesinden biridir.

Toplamda 3 kattan oluşan müzenin her katında farklı ülkelere ve farklı dönemlere ait bölümler bulunuyor. 1. kat antik dönemden 15. yüzyıla kadar tüm dünyadan toplanan eserlerle dolu. Birçok uygarlığın geçmişine ışık tutan bu kattan başlayarak 3. kata doğru ilerlediğinizde aynı zamanda ciddi bir dünya tarihi turu yapmış oluyorsunuz. Müzenin 2. katında ise aynı şekilde 15-18.yüzyıl arasındaki eserleri ait oldukları ülke ve uygarlıklar bölümlerinde (salonlarda) inceleyebilirsiniz. Müzenin 3. katında ise 18. yüzyıldan günümüze kadar olan dönemin ilgili eserleri sergilenmektedir. Osmanlı dönemine ait eserlerin en yoğun olarak yer aldığı bölüm ise 2. katta bulunmaktadır.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account