Stockholm’de Gezilmesi Gereken Müzeler

Stockholm’de Gezilmesi Gereken Müzeler

Kültür sizi etkiliyorsa, gittiğiniz şehirlerin geçmişini ve o şehri oluşturan unsurları merak ediyorsanız bu şehrin müzelerine bakmak en doğru seçim olacaktır.

Stockholm bu açıdan cennet gibi, sayıları 50’nin üzerinde müze var. Her müze girişinde tek tek ücret ödemek hem pahalı oluyor hem de pratik değil. En iyisi Stockholm kart almak, hem gezerken kullandığınız ulaşım araçları ücretsiz, hem de aynı kartla çoğunu ücretsiz gezebilirsiniz.

muzeler-kronor

Bütün müzeleri gezmek de neredeyse imkansız, ama sizin için tavsiyelerimizi sıraladık.

Skansen Açık Hava Müzesi 1891 yılında kurulmuş. Eski İsveç kültürünü yansıtan yaklaşık 150 tarihi evi  ve bahçelerini gezebilir, Stockholm’ün tek hayvanat bahçesi ortamında İskandinavya bölgesinde yaşayan hayvanları görebilirsiniz. Skansen’in tepeden manzarasını görmek ve Stockholm şehrine panoramik bir bakış için, girişinde yer alan teleferik ile yukarı çıkabilirsiniz. Çıkış 15, iniş 25 Kron. Bu bölgenin tamamını gezmek en az 2 saatinizi alıyor.

Nordiska Müzesi 16. Yüzyıldan bugüne dek İsveç tarihi, gelenekleri, çalışma ve toplumsal yaşama dair izleri bulabileceğiniz , moda, folklor, çocukla hayat, ev dekorasyonu, mutfak ve masa düzeni gibi birbirinden farklı konularda İsveç kültürünün izini sürebileceğiniz bir müze.

nordiska-muzesi

Drottningholm Sarayı, Saray Tiyatrosu ile Çin Pavillion’u (Kina Slott) 1991 yılından beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor ve 1981 yılından beri de Kraliyet Ailesi’nin resmi evi olarak kullanılıyor. Sarayın bahçesindeki Çin Pavillion’u ise sadece Mayıs ve Eylül ayları arasında açık, kışın gezme şansınız yok.

İsveç’teki ilk yerleşimi gösteren eski Stockholm Müzesi ( Medeltidsmuseum), Nobel Müzesi, Kraliyet Sarayı içindeki müzeler ( The Kronor, The Treasury, The Coin Cabinet, ) İsveç Tarih Müzesi ( Swedish History Museum), çocuklar için Oyuncak Müzesi ve Postane Müzesi, Ulusal Müze ( National Museum), Vasa Müzesi, Stockholm Şehir Müzesi, İsveç ordusunun 1000 yıllık geçmişini ve silahlarını sergileyen Askeri Müze diğer önerilerimiz arasında.

post-muze

Başlı başına bir gezi alanı olan Kungliga Slottet’ı ( Royal Palace of Stockholm ) müzeler kategorisinde ayrı bir yere koymak gerekir. Sarayın içinde kendine ait müze alanları oluşturulmuş. Hepsini gezerim derseniz toplamda 2 saat kadar bir vakit ayırmanız gerekebilir. Kraliyet Dairelerinde eski kral ve kraliçelerin yaşamlarından izler bulabilir, sarayın 12.yüzyılda inşa edilen ilk halini ve kalıntıları gösteren The Kronor müzesini gezebilir, Kraliyet mücevherlerinin ve taçlarının sergilendiği hazine bölümünü keşfedebilir ya da pazar günleri ayin sırasında halka açılan Kraliyet Şapeli’ni gezebilirsiniz.

posta-muzesi

Çok fazla vaktimiz yok, bu kadar çok seçenek içinden 3-4 tane gezebiliriz ve amacımız bu kültürü tanımak derseniz, Kungliga Slottet ( Kraliyet Sarayı) içindeki müzeler, Vikingler’in denizcilik tarihini anlatan ve batık halde yüzyıllarca kaldıktan sonra denizden çıkartılan ünlü savaş gemisi Vasa Müzesi, İsveç kültürünü anlatan Nordiska ve Historiska Müzeleri , tüm aile keyif alacağınız Skansen Açık Hava Müzeleri genel bir fikir verecektir.

nordiska-muze

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account