Stockholm’de Ulaşım

Stockholm’de Ulaşım

Stockholm‘ü şehir merkezine bağlayan ve Türkiye kalkışlı uçakların indiği havaalanının adı Arlanda. Pasaport kontrolünden çıkınca isterseniz Arlanda Ekspres treniyle 20 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz. 7 yaşına kadar çocuklar ücretsiz, 8-25 yaş arası yüzde 50 indirimli.

Biletlerinizi gidiş dönüş ve online alırsanız (https://www.arlandaexpress.com/) daha uygun fiyatlara geliyor. Pegasus ve THY 5 numaralı terminali kullanıyor. Havaalanının önünden 10 dakikada bir kalkan Flygbussarna otobüsler ise Ekspres Tren’e göre yaklaşık üçte bir fiyatına gidiyor, 45 dakikada şehre varıyor. Bir de şehir turu yaptığınız (Hop on Hop Off) üstü açık gezi otobüsleri ücretli, bazıları Stockholm kartı varsa indirimli, bilet almadan önce bunu sormayı unutmayın.

stockholm-bisiklet

Bunların dışında Stockholm kartı ya da turist kartını alırsanız geçerli olduğu süre boyunca şehir içindeki toplu taşımalar ücretsiz. Haritalarında metro T harfi ile belirlenmiş, tren istasyonları da turuncu daire ile, otobüs hattı B harfi ile tespit edilebiliyor. Merkezi lokasyonlarda bisiklet kiralama noktaları var, yazın eğlenceli olabilir.

Taksi ile ulaşım için de önemli bir uyarımız var. Tüm taksi firmaları ücreti belirleme konusunda serbest çalışıyorlar, taksinin camında sarı etiketle ücretleri yazıyor. Bu ücretleri genellikle 10 km’lik bir mesafe ve ortalama 15 dakikalık seyir süresine göre belirlemişler. Taksi durağından biniyorsanız eğer, “sıradaki hangisi?” sorusuna gerek yok, istediğinize binebiliyorsunuz. Taksi ücretini kredi kartıyla ya da nakit ödeyebilirsiniz ancak binmeden önce gideceğiniz mesafenin ücretini görüp öyle binmeli çünkü hareket ettikten ve taksi metre açıldıktan sonra ödememek gibi bir şansınız kalmıyor.

stockholm-metro-istasyonu

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account