SUYUN ÜZERİNDEKİ TARİHİ GÜZELLİK: STOCKHOLM

SUYUN ÜZERİNDEKİ TARİHİ GÜZELLİK: STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm, birçok açıdan inanılmaz güzelliklere sahip bir şehir. Adaları, müzeleri, sarayları, yüksek kalitede yaşamı, düzenli şehir yapısı ve daha sayabileceğimiz onlarca etken Stockholm’ü Avrupa’nın en güzel ve özel şehirlerden biri haline getiriyor. 14 tane ada ve kanallardan oluşan Stockholm bahar aylarında bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Kış mevsimi biraz soğuk ve sert geçtiğinden tatil için bahar ve yaz mevsimini tercih edebilirsiniz.

Hani bazı şehirler vardır, ilk gittiğinizde dönmek istemeyeceğiniz hatta burada yaşayabilirim dediğiniz bir yer… İşte İsveç’in en büyük şehri Stockholm de tıpkı böyle bir şehir. Burayı dünyanın başkentinden ayıran özellikleri var. Burada demokrasi konusunda çok hassaslar. İnsan hakları ve sosyal güvence ülkede en üst düzeyde. Hastaneden eğitim öğretime ve sağlığa kadar birçok konuda Avrupa’nın en önde gelen ülkeleri arasında bulunuyor. Hal böyle olunca şehirdeki yaşam kalitesi de o derece üst düzeyde oluyor.

Stockholm renkli ve canlı bir şehir. İsveç’in modern tasarıma verdiği önemi şehrin planlamasında çok net bir şekilde görebiliyorsunuz. Zıt renklerdeki evler, modern ve eski mimarinin müthiş karışımıyla tasarlanan kafeler ve geçmişi yüzyıllarca eskiye dayanan tarihi yapılar… Avrupa’da az rastlanacak bir görüntüyle baş başa kalacağınızdan şüpheniz olmasın. Şimdi bu güzel şehirde keyifli bir tura çıkalım…

GAMLA STAN (ESKİ KENT MEYDANI)

Stockholm’ün eski kent meydanı Gamla Stan olarak adlandırılan yere deniliyor. Burası Avrupa’nın en iyi korunmuş şehir merkezlerinden biri. Bu bölgede yer alan sokaklarda saatlerinizi rahatlıkla harcayabilirsiniz. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarda gezdiğinizde zıt renkteki eski yapıların arasında adeta tarihsel bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Gezinizde küçük mola vereceğiniz harika kafeler de bulunuyor. Bunların birinde oturup kahvenizi içebilir, ya da butik mağazalara uğrayarak alışveriş yapabilirsiniz. İsveç’e özel tasarımı şık hediyelik eşyaların turistler tarafından bir hayli ilgi gördüğünü de hatırlatmak isteriz.

VASA MÜZESİ

Stockholm, tam bir müze şehri. Şehirdeki müze sayısı 100’ün üzerinde. Hatta Stockholm’de görmeniz gereken 5 müze adlı yazımızı okuyarak şehrin önemli müzelerini öğrenebilirsiniz. Bu müzeler arasında en dikkat çekeni ise şüphesiz Vasa Müzesi. Burası, günümüzde İsveç’in en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. 17. yüzyıldan kalma bir savaş gemisi olan Vasa’nın trajik de bir hikayesi var. 1628 yılında Stockholm Limanı’ndan denize açılan gemi kısa bir süre sonrasında batar. Yaklaşık 300 yıldan fazla bir süre suyun altında kaldıktan sonra gemi kurtarılır. Sonrasında yapılan çalışmalar sonucunda gemi orijinale yakın bir hale getirilerek müzeye getirilir. Müzede geminin birçok bölümünü görebilirsiniz.

KRALİYET SARAYI (ROYAL PALACE)

Bir Avrupa seyahati, saray görmeden tamamlanamaz değil mi? O zaman sizi sadece Stockholm için değil, İskandinavya için de önemli bir yere sahip olan İsveç Kraliyet Sarayı’na davet ediyoruz. Stockholm çevresinde 10 tane kraliyet sarayı var. Ancak bunlardan en büyüğü şehrin merkezindeki Royal Palace (Kungliga Slottet)… 1754 yılında yapılan ve 608 odası bulunan saray dört bölümden oluşuyor. Sarayda kraliyet dönemine ait kıyafetlerden, askeri silahlara ve antika eserlere kadar birçok şeyi görebilirsiniz.

VİKİNG MÜZESİ

Vikingler kuzeyin Osmanlı imparatoru gibi. Bütün bu bölgeye hakimler. Zamanında savaşarak bölgeyi kontrol altına almışlar. Eğer İsveç’te Vikinglerin tarihine ilginiz varsa ve merak ediyorsanız, bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Burada Vikinglerin nasıl yaşadıklarından ne yiyip içtiklerine kadar geniş bilgilere sahip olabilirsiniz. Bir bakıma Vikinglerin dünyasına kısa bir yolculuk yapıyorsunuz.

BELEDİYE BİNASI

Nobel Ödülü’nü duymayanımız yoktur değil mi? İşte Nobel Ödülü’nün seremonisi ve yemeği Stockholm Belediye Binası içinde gerçekleştirilmektedir. Mimari açıdan muhteşem bir görünüme sahip olan bu yapı tam bir sanat eseri. Mesai saatleri içinde ziyaret edebileceğiniz yerin zirvesine çıkmayı da unutmayın. Buradan harika bir Stockholm manzarası ile baş başa kalabilirsiniz.

SKANSEN

İsveç’in kırsal yaşamına Skansen’de tanık olabilirsiniz. Burası bir açık hava müzesi. İsveç’in eski dönemlerine ait köy evlerini ve yaşantısını göreceksiniz. İskandinav köylüleri günlük kıyafetleriyle sizi karşılıyor. Köyün yanı sıra, hayvanat bahçesi de müzede bulunuyor. Burası özellikle çocuklar için oldukça ideal. Skansen şehrin görülmesi gereken noktalardan bir tanesi…

METRO DURAKLARI

Stockholm’ün metro durakları tam bir sanat eserine dönüşmüş. Herhangi bir metro durağına girdiğinizde kendinizi bir film stüdyosunda sanmanız gayet normal. Süslemeleri ve renkleri ile özel bir şekilde dekore edilmiş. Görkemli görünüşleriyle ziyaretçilerinin adeta ağzını açık bırakıyor. Evet metro duraklarından bahsediyoruz. Stockholm’ün modern sanat tarihine de yakın bir şekilde tanık olabilirsiniz.

FOTOĞRAFÇILIK MÜZESİ (FOTOGRAFISKA)

Burası modern bir fotoğrafçılık müzesi… Deniz kenarında konumlanan müze, İsveçli ve uluslararası fotoğrafçıların en güzel fotoğraflarına ev sahipliği yapıyor. 2010 yılında kurulan müze, çağdaş fotoğrafçılığın merkezi olarak biliniyor.

MODERN MÜZESİ

Şayet Picasso, Dali, Matisse ya da Derkert gibi önemli ressamların eserlerini görmek istiyorsanız, Modern Müzesi’ni (Moderna Museet) ziyaret etmelisiniz. Sanat severler için bir cennet olan  müze, Avrupa’nın en etkileyici modern sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

İSVEÇ KÖFTESİ

Stockholm’de tatmanız gereken bir lezzet İsveç Köftesi… Şayet yeme içmeye düşkün bir gezginseniz, İsveç Köftesi’ni mutlaka tatmadan dönmeyin. Misket şeklinde olan köfteleri şehrin birçok noktasında bulabilirsiniz.

ALIŞVERİŞ İÇİN OSTERMALM

Alışveriş tutkunuysanız, Stockholm’de çok mutlu olacağınızdan şüpheniz olmasın. Şehrin şık tasarımlı, sanatsal ürünlerini Östermalm çevresinde bulabilirsiniz. Lüks mücevherden kıyafetlere, mobilyadan dekor mağazalarına kadar birçok yer alışveriş için ideal. Ayrıca,  Drottninggatan Caddesi üzerinde de birçok giyim mağazası göreceksiniz. Birçok markanın ürünlerine bu caddede rastlamanız mümkün.

BİSİKLET TURU

Stockholm, bisiklet açısından Amsterdam ile yarışabilir. Şehirde neredeyse herkesin bir adet bisikleti var. Zaten şehrin yolları da bisiklet kullanıcıları için özel tasarlanmış. Eğer siz de bu heyecana katılmak isterseniz, bir bisiklet kiralayıp şehri gezebilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account