Tarih Meraklıları İçin 3 Seyahat Noktası

Tarih Meraklıları İçin 3 Seyahat Noktası

Okulda, kitap üzerinde anlatılan tarih dersleri genellikle sıkıcı oluyor. Fakat geçmiş uygarlıkların yaşamış olduğu tarihi yerlere yapılan geziler eğlenceli ve heyecan verici olduğu kadar kitapta anlatılanlardan çok daha bilgilendirici olabiliyor.

Krallar ve imparatorluklar tam olarak nerede yaşadı, savaşlar nerede gerçekleşti, gibi soruların cevaplarının peşinde koşarak tarihi olayların gerçekleştiği mekanlara gitmek sıkıcı tarih kitaplarındaki bilgilerden çok daha fazlasını vadediyor. Hele ki seyahat acentanızın tur rehberi, gidilen tarihi şehir hakkında en az bir tarih profesörü kadar bilgiliyse seyahatiniz tam anlamıyla tarihi bir geziye dönüşecek, açık havada yapmış olduğunuz bu tarih dersi ömür boyu hafızalarınıza kazınacaktır.

İşte sahip oldukları köklü geçmişleriyle seyahatseverlere tarihi bir gezi gerçekleştirme imkanı sunan yerler;

Roma

Tarihi Roma şehri, efsaneye göre ikiz kardeşi Remus’u öldürdükten sonra M.Ö. 753 tarihinde Romulus tarafından inşa edildi. 2800 yıllık tarihinde birçok krallığa ve imparatorluğa başkentlik yapmış olan bir şehir Roma. Üzerinde her bir krallık ve imparatorluğun ayak izlerini barındırıyor.

Adeta bir açık hava müzesini andıran Roma’da tarihi öneme sahip birçok eser mevcut. En etkileyici anıtlardan bir tanesi M.S 80 yılında yapımı tamamlanan ünlü Kolezyum. Roma İmparatorluğu’nun eğlence ve gösteri merkezi olan 70 bin kapasiteli Kolezyum Roma tarihinde önemli bir yere sahip. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı, infazların gerçekleştirildiği, imparatorların Roma halkıyla buluştuğu, çeşitli canlandırmaların yapıldığı antik bir anıt. Turistler için Roma’nın en çok ilgi gören yerlerinden bir tanesi.

Kolezyum haricinde ‘’tanrıların tapınağı’’ ismiyle anılan Pantheon, San Giovanni Bazilikası, Roma’nın içerisinde yer alan tarihi Vatikan şehri, San Pietro Bazilikası, Sistine Şapeli, Trevi Çeşmesi, Navano Meydanı Roma’nın tarihini gözler önüne seren diğer yerlerden bazıları. Şehre yapacağınız bir ziyaretin Roma Tarihi kitaplarının sizde uyandırmakta zorlandığı ilgiyi fazlasıyla uyandıracağından emin olabilirsiniz.

roma


Mısır

Mısır kadar büyüleyici az ülke vardır heralde. Firavunların, çöllerin ve piramitlerin ülkesi Mısır… Kadim bir geçmişe sahip olan Mısır turistler için her zaman ilgi çekici bir ülke olmuştur.

Kitaplar üzerinde okunduğu ve anlatıldığında bile kendimizi cazibesine kaptırdığımız bu ülkeye yapacağımız bir seyahat efsunlu bir masalın içerisine adım atmak kadar ilgi uyandırıcı.

7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Mısır’ın en gözde noktalarından biri elbette piramitler. Sırrı hala çözülemeyen, birçok efsaneye konu olan, günümüzde dahi nasıl inşa edildiği hayretler uyandıran bu muhteşem yapılar 43 yüzyıldır hala ilk günkü yerlerinde duruyor.

Kahire, İskenderiye gibi tarihsel öneme sahip şehirleri, Hz. Musa’nın asasını vurunca ortadan ikiye yarıldığına inanılan Kızıldeniz’i, Firavunların mezarlarını ve mumyalarını görme şansını yaşayacağınız Mısır seyahati tarih ve medeniyetlere ilgi duyan seyahatseverler için eğlenceli bir tarih gezisi vadediyor.

misir-piramitler


Çin

Ejderhaların ülkesi Çin, köklü bir tarihe sahip olan bir başka ülke. 6 bin yıllık bir geçmişi olduğu söyleniyor. Tarihteki birçok önemli buluşun çıkış noktası olan bu kadim coğrafya tarihi önemi ve mimari ihtişamıyla dünyanın en çekici konumlarından biri.

Sadece Çin Seddi bile tarih meraklısı seyahatseverler için Çin seyahatini cazip kılmaya yetecek bir yapı. Tarih kitaplarında adını sıkça duyduğumuz, sınav sorularına bile konu olan Çin Seddi’nin üzerinde tarihi bir yürüyüş yapmak mükemmel bir deneyim olacaktır.

Budizm, Taoizm ve diğer yerel dinlerin yaşandığı yer olan dünyanın en kalabalık bu bölgesinde birbirinden ihtişamlı tapınaklar ve mimari harikaları bulunuyor. Tarihin yanında biraz da mimariye ilginiz varsa Çin, sizin için gidebileceğiniz en iyi seyahat noktalarından biri demektir.

cin-seddi

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account