Tatilde alışverişi kim sevmez…

Tatilde alışverişi kim sevmez…

Bazı tatilciler ziyaret ettiği şehir ve kasabaları oranın müzelerini, anıtlarını gezerek keşfe çıkarken, bir kısmı o şehrin doğal manzaralarını izleyerek ya da geleneksel yemeklerini tadarak keşfe çıkar. Ancak bir kısım tatilciler vardır ki adım attıkları ve yabancı oldukları o şehri tanımak için mağazadan pazara, pazardan küçük dükkanlara koşar ve oralarda saatlerce vakit harcar..

Daha önce hiç gitmediğiiniz bir yerden alışveriş yapmak hem eğlenceli hem de paha biçilmez bir deneyim olabilir ancak tabi ki sizi bekleyen bazı gizli tuzaklar olabileceğini de unutmayın.

Pazarlık sanatınızı kendi şehrinizde alışveriş yaparken konuşturmanız çok daha kolay olsa da, endişelenmeyin, aşina olmadığınız bir kültürde de alışveriş yaparken kendi kurallarınızı kendiniz koyabilirsiniz.

Bunun için size tam bir profesyonel gibi pazarlık etmenizi ve evinize döndüğünüzde gözünüze kestirdiğiniz her ürünü makul fiyatlarla aldığınızı görmenizi sağlayacak 2 önemli alışveriş önerilerimiz var.

Orijinal Yerel Ürünleri Bulun

O beğendiğiniz çantanın ya da saatin sahte olup olmadığını anlamanın en kolay yolu nedir? Cevabı çok kolay… Araştırmak, araştırmak ve araştırmak!

Tabiki pencere arkasından yapacağınız alışverişler ya da spontan yaptığınız bir alışveriş oldukça eğlencelidir. Ancak büyük ve pahalı bir ürün almak üzereyseniz, değerinden fazla ödeme yapmadığınızdan ve ürünün gerçek olduğundan emin olun.

Bu yapmak için de daha önce üzerine basarak belirttiğimiz araştırmak eylemini, o dükkana girmeden hatta o şehre gitmeden önce yapın. Eğer Venedik’ten üfleme cam ya da Japon’yadan Kimono almak üzere bir dükkana giriyorsanız, mutlaka alacağınız ürünle ilgili ve dükkan ile ilgili yeterli araştırmayı yapın. Almak istediğiniz ürünün sahte mi gerçek mi olduğunu ayırt eden özelliklerini araştırın.

Ayrıca kaldığınız otelden hangi mağazaların güvenili olduğu ile ilgili bilgi almaktan da çekinmeyin.

Önemli bir sanat eseri ya da mücevher satın alıyorsanız, özgünlük belgesini de almayı unutmayın.

Pazarlık Sanatı

Her ülkenin ve şehrin kendine özgü pazarlık kültürü olabilir. Dünyanın bazı yerlerine iddialı ve kendinden emin bir biçimde pazarlık işe yararken, bazı yerlerinde yumuşak tonlu naif olmak size istediğinize ulaştırabilir. O zaman siz de ısrarla bahsettiğimiz araştırma eylemini önceden gerçekleştirirseniz, pazarlık stratejinizi ülkeden ülkeye kolayca değiştirebilirsiniz.

Yine de nereye seyahat ediyorsanız edin, alışveriş yaparken positif bir tavır sergilemek size büyük ölçüde kazandıracaktır. Pazarlığı bir oyun gibi düşünün, rekabetçi ancak eğlenceli ve arkadaşça bir egzersiz… Hiçbir zaman satıcıyı küçük gören ve ya kızdıran bir tutum sergilemeyin…

Kesinlikle hazırlıksız olarak bir pazarlığın içine girmeyin. Satıcı ile pazarlığa girmeden önce, oralarda daha önce alışveriş yapmış olmanız, fiyatların aşağı yukarı ne kadar olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmanız size yardımcı olacaktır. Hatta harcamak istediğiniz miktar ile maksimum çıkabilceğiniz rakamın ne olacağını önceden düşünerek mağazaya girmenizi de tavsiye ediyoruz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account