Tatildeyken Evinizi Güvenli Tutmanın Yolları

Tatildeyken Evinizi Güvenli Tutmanın Yolları

Tatile çıkacaksınız fakat evinizi arkanızda güvenli bırakacağınızdan endişe mi ediyorsunuz? Haklısınız! Kaplumbağalar çok şanslı. Onların böyle bir derdi yok!

Evimiz sırtımızda seyahat edemeyeceğimize göre gönül rahatlığıyla bir tatil yapmak için evimizin güvenliği açısından dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

İşte tatile çıktığımızda evimizi asla ulaşılamayan bir kozmik oda kadar güvenli tutmanın yolları!

Bir yakınınızdan yardım isteyin

Tatile çıkarken evinizin yakınında oturan bir yakınınıza evinize göz kulak olması için anahtarları bırakabilirsiniz. Sizin için arada sırada bir aksilik olup olmadığını kontrol etmek için evinize gelip bakması kafanızı oldukça rahatlatacak, tatile odaklanmanızı sağlayacaktır.

tatilde-ev-gunvenligi-anahtar


Evinizi boşalttığınızı cümle aleme ilan etmeyin

Sosyal medya artık hayatımızın her an içerisinde yer alıyor. Yaptığımız her şeyi, gittiğimiz her yeri Facebook, Twitter gibi platformlarda aleni bir şekilde ilan ediyoruz. Tatile çıktığımızı büyük bir heyecanla sosyal medyada ilan ettiğimiz paylaşımlar bu durumu fırsata çevirmek isteyen kötü niyetli kişiler tarafından ‘’ben evi boşalttım’’ mesajı olarak okunabiliyor. Tedbirli olmakta fayda var!

tatilde-sosyalmedya


Bir alarm sistemi her zaman işe yarar

Evinizi bir alarm sistemiyle koruma altına almak endişelerden uzak, rahat bir tatil yapmanıza yardımcı olacaktır. Eviniz için alarm zilleri çaldığında güvenlik şirketiniz anında sizi durumdan haberdar edecek ve evinize polis göndermek için müdahalede bulunabilecektir.

tatilde-ev-alarm


Perdeler

Tatile çıkmadan önce evinizin tüm perdelerini kapatmayın. Uzun süre kapalı kalan perdeler, perdelerin dilini okumada uzmanlaşmış kişilerin kulaklarına ‘’içeride günlerdir kimse yok’’ cümlesini fısıldar.

tatilde-ev-perdeler


Işıklar

Zaman zaman evden ayrılırken davetsiz misafirlere karşı önlem almak amacıyla ışıkları açık bırakmayı düşündüğünüz olmuştur. Fakat, ay sonu gelecek elektrik faturasını düşünüp ‘’Allah’a emanet’’ diyerek bu niyetinizden vazgeçtiğiniz zamanlar da olmuştur. Eğer alarm sistemine sahip değilseniz, evinize göz kulak olacak bir yakınınız da yoksa, ışıkları açık bırakmak sizin için başvurulması gereken son merci olabilir. Tercih sizin!

tatilde-ev-lamba


Fişleri Çekin, Vanaları Kapatın

Evinizi terkettikten sonra ‘’acaba ocağı açık mı unuttum?’’ türünden derin kuşkulara kapıldığınız anlar olmuştur. Çok sanılıp az yapılan durumlardan biri olsa da bu kuşku içinizi kemirir durur. Tatile çıkmadan önce televizyon, bilgisayar, ekmek kızartma makinesi, ocak, fırın gibi aletlerin fişini çektiğinizden, doğalgaz ve su vanalarını kapattığınızdan emin olun.

tatilde-ev-elektrik


Yedek anahtar

Evinizin yedek anahtarlarını ilk olarak bakılan yerlerden olan paspas ve saksı altlarına, posta kutusuna, çerçeve üzerine saklamak iyi bir fikir değildir. Kozmik odanızın anahtarlarını kötü niyetli insanlara kendi ellerinizle teslim etmeyin!

ev-anahtari

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account