Yurt Dışı Alışverişlerinizde Tax Free’den Yararlanmayı Unutmayın

Yurt Dışı Alışverişlerinizde Tax Free’den Yararlanmayı Unutmayın

Seyahat ettiği ülkelerde bolca alışveriş yapanların oldukça iyi bildiği üzere, satın aldığınız ürünler için ödediğiniz tutarın vergi kısmını geri almanız mümkün. Bu işleme İngilizce de “tax free” yani “vergiden arındırma” deniyor. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? İşte cevaplar;

Tax free avantajından yararlanabilmek için öncelikle yapılması gereken şey, alışveriş yapılacak olan mağazada tax free tabelasının olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Alışveriş yapılacak mağaza size tax free kullanma imkanı veriyorsa mutlaka görebileceğiniz bir noktada söz konusu tabela konumlandırılır. Bunun en çok tercih edilen iki yer mağaza girişi ve kasalardır.

TAX FREE HANGİ ALIŞVERİŞLERİ KAPSAR?

Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte belli bir miktarın üzerindeki alışverişlerinizde ürünlerin yüzde 10’luk kısmını geri alabiliyorsunuz. Fakat bu durum her alışveriş ya da her ürün için geçerli değil. tax freeden yaralanılamayan harcamaları konaklama, ulaşım ve gıda gibi alanlarla örneklendirebiliriz. Bunun dışında tekstil ve elektronik alışverişlerinde tax free özellikle kullanılmaktadır.

YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Tax free uygulamasından yararlanmak için öncelikle kasada tax freeden yaralanmak istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Bunun üzerine size iki form ve bir zarf verilecektir. Formda bulunan alanları eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra mağazanın imza ve kaşesini forma bastırıp mağazadan ayrılabilirsiniz. Bu adımdan sonra yapılması gereken havalimanı ya da şehir merkezinde bulunan tax-refund ofislerine giderek bu formları teslim etmek. Formları teslim edip verginizi bu ofislerden iade alabilirsiniz. Yine burada size bir iade teslim formu verilecektir. Mağazada aldığınız zarfın içine bu formu koyarak havalimanında gümrük görevlisine onaylatmanız gerekiyor. Onaylattığınız formu posta yoluyla en geç 1 ay içinde ilgili adrese postalamanız gerekiyor. Kimi havalimanlarında çıkış esnasında zarfı atabileceğiniz posta kutusu da mevcut. Eğer bu kutu yoksa ve zarfı posta yoluyla geri iletmediyseniz, aldığınız indirim kredi kartınıza tekrar yansıtılıyor.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise hangi durumlarda tax freeden yararlanılamadığı konusu. Alışveriş yapılan ülkede oturum ya da çalışma izni almışsanız, 3 aydan fazla süredir bir şekilde alışveriş yapılan ülke sınırlarındaysanız ya da ilgili ülkede öğrenci vs. iseniz tax free uygulamasından yararlanamıyorsunuz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account