TOSCANA’NIN YÜKSELEN YILDIZI PİSA

TOSCANA’NIN YÜKSELEN YILDIZI PİSA

Katıldığımız hemen her Toscana turunun merkezi, aynı zamanda Toscana bölgesi içinde bir merkez olan Floransa’dır. Floransa merkezli bu seyahatlerimizin en vazgeçilmez parçası da, günübirlik Pisa turlarıdır. Pisa’da bulunan ve İtalya’nın en önemli turistik noktalarından biri olan Pisa Kulesi, bu günübirlik seyahatlerin en önemli nedeni olsa da, Pisa’nın artık başlı başına bir cazibe merkezi olmaya başladığını söylemek mümkün. Peki durum gerçekten böyle mi? Sizler için Pisa merkezli Toscana turunun ne denli doyurucu olduğunu anlayabilmek için küçük bir tur attık. İşte sonuçlar;

Öncelikle Pisa’ya gidildiğinde ilk görülecek olan şey, şehrin sadece Pisa Kulesi’nden ibaret olmadığı olacaktır. Öyle ki, kulenin bulunduğu Mucizeler Meydanı, Pisa Kulesi’nin hemen yanında yer alan Vaftizhane ve Şehir Katedrali’ni bünyesinde barındırıyor. Pisa Kulesi’ne tırmanıp muhteşem şehir manzarasını gördükten sonra, klasik haline gelmiş bir ritüel olan perspektif fotoğrafları çektirmek bu bölgede yapılabilecek şeyler konusunda kesinlikle yeterli değil. Zira kulenin hemen yanında bulunan Şehir Katedral’ine girip katedralin içinde bulunan tarihi heykel ve freskleri incelememek, daha sonra çıkıp katedrali, vaftizhaneyi ve Pisa Kulesi’ni bir manzara olarak aynı karede karşınıza alabileceğiniz çimlerde uzanmamak gerçekten büyük bir kayıp olacaktır.

Pisa (1)

Pisa şehrinde yapılacak olanlar tabi ki bunlarla sınırlı değil. Biraz şehrin içine girip ara sokakları deneyimlemeye başladığınızda karşılaşacağınız ayrıntılar sizi büyülemeye yetecektir. Avrupa’nın en ünlü öğrenci şehirlerinden biri olan Pisa’da nehir kenarında oturup güneşin ve sohbetin tadını çıkaran öğrencilerle iletişim kurmak, nehirde devam eden kano yarışlarını izlemek ve yine nehir kenarına oturarak ünlü bilim adamı Galileo Galilei’nin evini seyretmek bu şehirdeki toplumsal yaşamı algılayabilmenin en keyifli yollarından biri olacaktır. Yine akşam saatlerinde her biri merkezde bulunan öğrenci puplarında biranızı yudumlamak, öğrencilerin spontane bir biçimde organize ettiği sokak partilerine katılmak size ilginç bir gece hayatı deneyimi yaşatacaktır.

Pisa (3)

Pisa’da irili ufaklı çok sayıda restoran bulunuyor. Deniz ürünlerinden tutunda ünlü Toscana mutfağının en seçkin menülerine kadar tüm lezzet duraklarını bu şehirde bulmanız mümkün. Hatta öğrenci şehri olmasından olsa gerek en iyi dilim pizzaların Pisa’da yapıldığı dahi söylenmektedir. Yine bu şehirde yiyeceğiniz her yemeğe dillere destan Toscana şaraplarının eşlik edeceğini asla unutmayın.

Pisa’nın son yıllarda tek başına bir turizm merkezi olmasın en önemli nedenlerinden biri de, Lucca kasabasına 10 dakikadan daha az bir zamanda ulaşılabiliyor olması. Henüz 10 yıl önce turizme açılmış olan Lucca, araç trafiğine kapalı caddeleri, bisikletli vatandaşların selelerinde köpeklerini gezdirdiği dar sokakları ve dış dünyada olup biten tüm politik gelişmelere olan sıkı duyarlılığıyla mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bu durum sadece Lucca ile sınırlı değil. Pisa, Toscana bölgesinin önemli şehir ve kasabaları olan Siena, Volterra, San Gimignano ve Floransa’ya da oldukça yakın. Ayrıca şehirde bulunan çok sayıdaki otel de Pisa’yı konaklama için oldukça elverişli bir hale getiriyor. Şehir merkezinde ki şehir otelleri gibi şehrin biraz dışında bulunan termal otelleri de tercih etmek mümkün.

Pisa (2)

PİSA’YA ULAŞIM

Geçtiğimiz aylara ve hatta geçtiğimiz günlere kadar, Pisa doğrudan ulaşmak mümkün değildi. Bu nedenle Floransa ya da diğer İtalyan şehirlerinden tren, uçak ve kara yoluyla ulaşılabilen Pisa’ya artık İstanbul’dan direk uçmak mümkün. Oldukça şirin bir havalimanına sahip bu şehre Türk Hava Yolları artık her gün direk uçuş düzenliyor. Üstelik bu durum sadece Türk Hava Yolları ile sınırlı değil. Son birkaç yılda uluslar arası birçok hava yolu şirketi Pisa’ya direk uçuş başlatmış. Bu gelişmelere paralel olarak da Toscana seyahati boyunca Pisa’da konaklamayı seçen turist sayısı oldukça artmış.

Biz Pisa özelinde gerçekleştirdiğimiz bu Toscana turundan çok mu çok keyif aldık. Sizin de en az bizim kadar keyif alacağınızdan eminiz. Dönerken valizinize ev yapımı makarna, lezzeti dillere destan Toscana şarabı, eşine zor rastlanacak kalitedeki parmesan peyniri ve ünlü çıtır kurabiyelerden bolca atmayı unutmayın. Şimdiden keyifli seyahatler!

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account