TURİZM HAFTASI NEDİR? ETKİNLİKLERDE NELER YAPILABİLİR?

TURİZM HAFTASI NEDİR? ETKİNLİKLERDE NELER YAPILABİLİR?

Turizm; görmek, dinlenmek, tanımak ve eğlenmek gibi amaçlarla birlikte ekonomik, kültürel ve teknik çalışmaların tümünü kapsar. Sadece bir yerden bir yere gitmek değil; birçok kişi ve kültür ile her yönden iletişim içinde olma anlamına da gelir. Turizm sayesinde yeni yerler keşfedebilir, o yerlerin yaşam tarzlarını ve turistik mekânlarını görme, geleneksel lezzetlerini tatma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Turizm Haftası Nedir?

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası, toplumda turizm bilincinin geliştirilmesinin yanında, iç turizmi canlandıran, toplumu turizm hareketlerine katılım konusunda teşvik eden bir haftayı kapsıyor. Aynı zamanda turizmi ve kültürel değerleri tanıtma ve turizmin geliştirilmesi amacıyla çeşitli etkinliklerle değerlendirilen bir zaman dilimini de ifade ediyor. İlk başlarda turizm sezonunun açılışı olarak kutlanan haftanın şimdilerde anlamı da zenginleşti. Günümüzde bu hafta; turizmin tüm yıla yayılması, alternatif turizm türlerinin insanlara anlatılması; tarihi ve kültürel mirası koruma bilincinin oluşturulması amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Turizm Haftası Etkinlikleri Neler?

Ülkemizde turizm haftası sebebiyle bütün illerimizde çeşitli etkinlikler yapılıyor. Turizm haftası etkinlikleri 2019 yılında neler vadediyor? Bu hafta boyunca neler yapabilirsiniz, gelin bir göz atalım…

Resim Sergilerine Katılabilirsiniz

En güzel mekânlar ya da anların fotoğraflandığı, şehrin güzelliklerinin paylaşıldığı resim sergilerine katılmanız mümkün. Her şehrin kendi bünyesinde oluşturduğu turizm haftası etkinliklerindeki fotoğraf ve resim sergileri göze hitap ederken şehrin ressamlarını tanımanıza imkan verir. Bu kapsamda Gaziantep’te 43. Turizm haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan ‘Geçmiş ve Geleceği Harmanlayan Kent Gaziantep’ isimli resim sergisine katılarak güzel anılar biriktirebilirsiniz.

Yöresel Lezzetleri Keşfedebilirsiniz

Turizm haftasında sıklıkla tercih edilen bir diğer aktivite yöresel lezzetleri tatma etkinleridir. Kuşkusuz ülkece damak çatlatan lezzetlere sahibiz ve çok zengin bir yemek menümüz var. Bu sebeple bu hafta etkinler kapsamında birçok şehirde – yörede, bulunduğunuz şehrin kendine has lezzetlerini tadabilirsiniz. Mesela Gaziantep’te katılacağınız resim sergisinden sonra yöreye özgü beyran çorbasının enfes tadına bakmaya ne dersiniz?

Doğa Yürüyüşlerinde Baharın Tadını Çıkarabilirsiniz

Toplu ya da bireysel olarak yapılan ve doğayı daha iyi gözlemleme imkanı tanıyan bu doğa yürüyüşleri esnasında tabiatı farklı gözlerle yorumlayarak bakış açınızı zenginleştirebilirsiniz. 43. Turizm haftası kapsamında Hatay’da düzenlenecek olan ‘Hıdırbey – Vakıflı Köyü Doğa Yürüyüşü’ etkinliğine katılıp doğa ile iç içe eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Çeşitli Yarışmalara Katılabilir Ya Da Takip Edebilirsiniz

Turizm haftası diğer etkinliklere olduğu gibi yarışmalara da ev sahipliği yapıyor. Bu yarışmalar içerisinde yemek yarışmaları, fotoğraf yarışmaları, folklor yarışmaları, şiir yarışmaları, bilgi yarışmaları, kompozisyon yarışmaları, resim yarışmaları sayılabilir. Siz de 43. turizm haftasında şehir etkinlikleri kapsamında; Erzurum’da Cağ Kebabı Festivalinde en çok cağ kebabı yeme yarışmasına ya da Rize’de düzenlenecek olan kano yarışlarına katılıp, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Etkinlikler Mavi Sularda Devam Ediyor

Üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemizde turizm haftası kapsamında birçok şehrimizde deniz ya da göllerde organize edilen mavi turlara katılıp hoş vakitler geçirebilirsiniz. Şanlıurfa Halfeti’de güzel bir tekne turu ile muhteşem tecrübeler edinebilir ya da Muğla Fethiye’den başlayıp Antalya Kaş’a kadar uzanan bir deniz gezintisiyle muazzam güzellikler içerisinde unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Ya da 43. Turizm haftası kapsamında Muğla’da düzenlenecek olan ‘4. Dalyan Açık Su Yüzme Yarışlarını’ takip edebilirsiniz.

Farklı Rotalar Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Genel anlamda coşku ve neşenin hâkim olduğu, bol bol etkinliklerin yapıldığı bu haftada siz de kendi dünyanıza yeni kapılar aralayabilirsiniz. İlk defa görüp keşfedeceğiniz mekânlar ile yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Şehirlerin turizm haftası kapsamında, tarihi mekanları tanıtmak amacıyla sıklıkla yer verdikleri etkinliklere katılarak, mesela Şanlıurfa’da Göbeklitepe’yi ziyaret edip insanlığın sıfır noktası hakkında fikir sahibi olabilirsiniz ya da Gaziantep’te dünyanın en büyük Mozaik Müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesini ziyaret edip tarihi, milattan önceye kadar uzanan mozaikleri görebilirsiniz.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account