TÜRKİYE’DE CITTASLOW SAKİN ŞEHİRLER LİSTESİ

TÜRKİYE’DE CITTASLOW SAKİN ŞEHİRLER LİSTESİ

Yavaş yaşamı slow food kavramıyla, sürdürülebilir kalkınmayı kent ruhuyla yaşatan Türkiye’nin cittaslow şehirleri, hayatı üretimle, dinamizmi sıcacık insan ilişkileriyle buluşturuyor. Sakin şehir unvanını alan bu ayrıcalıklı coğrafyalar, 1999 yılında İtalya’da kurulan Uluslararası Belediyeler Birliği’nin gezegene kazandırdığı en harika uygulamalara sahne oluyor. Hayattan zevk almanın sakin ve sade yaşamakla, yavaşlamanın zenginliklere yakından bakmakla özdeşleştiği cittaslow Türkiye sınırlarında tam 17 kenti içine alıyor. Tükettiğini üretmeye, sosyalliğin sosyal medya yerine organik insan ilişkilerine dayanmasına ve hayatın hızlı temposunu farkındalıkla yavaşlatmaya adanmış bu hareket, yavaş ama emin bir yolculuğun en etkili adımlarını atıyor. Şimdilerde yerel zenginlikleri yeniden keşfe çıkan modern insan, cittaslow ne demek sorusunun yanıtını ise Milan Kundera’nın deyimiyle, yavaşlık ile anımsamanın, hız ile unutmanın gizli ilişkisinde buluyor.

Türkiye’de şu an 15 şehirde Sakin Şehir hareketi uygulanıyor:

 • Seferihisar, İzmir
 • Akyaka, Muğla
 • Köyceğiz, Muğla
 • Gökçeada, Çanakkale
 • Şavşat, Artvin
 • Yalvaç, Isparta
 • Uzundere, Erzurum
 • Taraklı, Sakarya
 • Yenipazar, Aydın
 • Göynük, Bolu
 • Perşembe, Ordu
 • Vize, Kırklareli
 • Halfeti, Şanlıurfa
 • Gerze, Sinop
 • Ahlat, Bitlis
 • Mudurnu, Bolu

İşte felsefesiyle yenileyen, tarihiyle büyüleyen, verimliliğin doğallıkla yaşandığı Türkiye’de huzuru bulacağınız sizin için seçtiğimiz 5 sakin şehir…

1- Türkiye’nin İlk Sakini: Seferihisar/ İzmir

 Türkiye’yi ilk kez cittaslow nedir sorusuyla tanıştıran Seferihisar, 2009 yılında tam 70 kriteri karşılayarak kazandığı yavaş şehir felsefesini bugün de doyasıya yaşıyor. Seferihisar, 3000 yıllık tarihin izlerini taşıyan Teos Antik Kenti, Satsuma mandalinaları, alçak yapılı beyaz evleri, tezgahlara yayılan el sanatları ve yerel lezzetleriyle gerçek bir mücevher gibi Ege’de parlıyor. Seferihisar’da peyzaj, yerel aromatik bitkilerle yapılıyor, sokak aydınlatmaları güneş enerjisiyle, yerel lezzetler organik tarımla üretiliyor. Denizi, tarihi ve doğasıyla ziyaretçilerine her adımda sürdürülebilir hayatın görkemini sunan Seferihisar’da yaşamın hiçbir dakikasını kaçırmayan yerel halkın mutluluğu kentin havasına, suyuna, mutfağına yansıyor.

2- Hayvan Dostu Sakin Şehirler Türkiye Temsilcisi: Akyaka/ Muğla

 Zümrüt yeşili dağlar, masmavi bir deniz, deniz gibi duru, sakin, temiz sokaklar… Akyaka, 2010 yılında cittaslow şehirleri arasına katılmayı hak ettiği günden bu yana bu zenginliklerin ünü dünyanın dört bir yanına yayılıyor. Akyaka’da geleneksel ahşap mimari harikası evleri sarmalayan begonviller, zengin su altı florasını barındıran azmaklar ve hayvan dostu çalışmalar göz dolduruyor. Bölge kuş gözlemcilerinin de favori rotalarından biri. Akyaka’nın kıyıları ise deniz faunasının en güzel yansımalarından biri olan Akdeniz foku, Kum köpekbalığı, su samuru ve hatta yunus balığı türlerine ev sahipliği yapıyor.

 3- Cittaslow Türkiye Şehirleri Doğudan Yükselen Işıkla Parlıyor: Halfeti/ Şanlıurfa

 Küçük, sakin Halfeti, tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ilçelerden biri. 2013 yılında sakin şehirler üyeliği kabul edilen Halfeti’de yaşam, geleneksel kesme taş yapıların arasında, yerel lezzetlerden yayılan kokular eşliğinde yavaşça ve dolu dolu akıyor. Fırat’ın cömert kıyıları ilçeye özgü Şabut Balığı’nı, nehrin üzerindeki yüzen restoranlardaki sofralara taşıyor. Halfeti, kaleleri, manastırları, endemik bitki ve böcek türleri ile hem doğal hem tarihi güzellikleri bir arada yaşatan doğunun, cittaslow temsilcisi olarak ışığını tüm dünyaya yansıtmaya devam ediyor.

 4- Türkiye’nin En Mutlu İlinin En Mutlu İlçesi: Gerze/ Sinop

Uluslararası Cittaslow Birliği’ne üyeliği resmileşen Sinop’un Gerze ilçesi, Türkiye’nin cittaslow şehirleri arasına 2017 yılında katılıyor. İlçe, ahşap el sanatlarında ise birinci sıradaki temsilcilerden biri. Antik çağlardan bu yana en gözde yerleşim yerleri arasında sayılan Gerze, bugün insan ilişkilerinin doğallıkla kurulduğu, misafirperverliğin sakin bir balıkçı kasabası atmosferinde yaşandığı sakin şehirler arasındaki en popüler adreslerden biri. Hala temiz bir havanın solunduğu Gerze’de sıcakkanlı insanların samimiyeti ile el becerileri, ahşap oyuncak, model gemiler ve çini gibi el sanatlarında hayat buluyor.

5- Günün Her Anı Farklı Renk: Eğirdir/ Isparta

Lidya’nın son hükümdarı Kroisos’un kurduğu düşünülen Eğirdir, ülkemizde en sakin şehirler listesine yine 2017 yılında giriş yapıyor. Eğirdir, gün içinde gökkuşağının yedi rengine bürünen Eğirdir Gölü ve sadece bu bölgede görülen Apollon Kelebeği ile ünlü. Kentin sokaklarını dolduran sığla kokuları, mavi bayraklı plajlardan esen deniz kokusuna karıştıkça bu şehrin neden yavaş şehir olmayı hak ettiğini anlamak zor değil. Göl sularının zenginliği balıkçılığa, yamaç rüzgarlarının gücü trekking, dağcılık ve yamaç paraşütüne imkan verirken, Eğirdir’de hayat kamping yapmayı severler için ise ayrı bir yavaşlıkta akıyor. Cittaslow Türkiye ağı, Muğla’nın Köyceğiz ve Bitlis’in Ahlat ilçesinin 2019 yılında onaylanan yavaş şehir üyeliğiyle daha da genişledi ve bu sayı tam 17’ye yükseldi. Eşi benzeri bulunmayan, her biri farklı kimliklerle öne çıkan kentler, bugün dünya çapında ulaştıkları ünü, yavaş akan hayatın farkındalıkla dolu zenginliklerini ziyaretçileriyle paylaşıyor.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account