Kışın Vazgeçilmezi Türkiye Kayak Merkezleri

Ülkemizde dört mevsim ayrı güzel… Kış mevsiminde kayak tutkunları için farklı rotalar barındırıyor.

Kartalkaya / Bolu

Bolu’nun güneydoğusundaki Köroğlu Dağları üzerindeki Kartalkaya, Türkiye’nin en çok talep gören kayak merkezlerinden biri. Aralık ve mart ayları arasındaki kayak sezonunda, kar ideal  kalınlık  olan  3 m.’ye ulaşıyor.

Kartalkaya’da kayağın yanı sıra Alp disiplini, kayaklı koşu ve tur kayağı da yapılabiliyor. 2 telesiyej, 6 teleski ve 3 baby lift başta olmak üzere pek çok tesisat ile ulaşım sağlanıyor. Merkezde saat başına 6000 kişi taşıyabilen tam 11 mekanik lift bulunuyor.

Snowboarding in Bulgaria. Ski resort Borovets

Uludağ / Bursa

Türkiye’nin kayak cumhuriyeti olan Uludağ  Kayak Merkezi, Bursa’nın güneyinde. Uzun yıllardır güzelliği ve kayakseverlere sunduğu fırsatlar ile Türkiye’deki kar turizminde başı çekiyor. Bölge, 1961 yılında milli park ilan edilmiş. Batı Anadolu’nun en yüksek dağı olan Uludağ’da kayak sezonu aralık ayında başlıyor, nisanda son buluyor. 8 telesiyej ve 7 teleskiye sahip Uludağ Kayak Merkezi’nde snow board, big foot, buz pateni ve kar motosikleti gibi sporlar da yapabiliyorsunuz Merkez, I. ve II. Gelişim Bölgeleri olarak ikiye ayrılmış. I. Gelişim Bölgesi’nde 16 tesis bulunuyor.

Saklıkent / Antalya

Antalya şehir merkezine 50 km uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi, Beydağları üzerinde yer alıyor. Merkezde, 500’ü geçen dağ evi ve kayak kompleksleri bulunuyor. Burası, Ak- deniz ve Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden biri olması nedeniyle, diğer tesislere göre daha kısa bir zaman kayak imkânı sunuyor. Sezonda kar kalınlığı en fazla 1 m’ye ulaşıyor. Zirveye çıkıldığında ise 5 m’yi buluyor. Antalya’ya yakınlığı ve ılıman iklimi nedeniyle gün- düzleri sıcaklık 0 derecenin altına nadiren düşüyor. Saklıkent Kayak Merkezi’nde1 baby lift, snowtubing lifti, 1 telesiyej ve 2 teleski mevcut. Fazla engebeli bir alan olmadığı için, yeni başlayanlar ve amatörler için en ideal pistler burada.

Davraz / Isparta

Isparta’nın kayak dünyasına armağanı olan Davraz’da kayak sezonu Aralık-Nisan ayları arasında yaşanıyor. Sezonda 2 m’yi bulan kar kalınlığı ve pistlerin dağılımı sayesinde kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı ve snowboard da yapabiliyorsunuz. Tesisin üzerinde bulunduğu Davraz Dağı’nın yüksekliği 2637 m. Dağda bitki örtüsünün fazla olmaması nedeniyle, kayak dışında da pek çok kış sporu burada rahatça yapıla- biliyor. Davraz’ın bir güzel tarafı da; kayak yaparken aşağıda kalan Eğirdir Gölü ve Isparta Ovası’nın muhteşem manzarasını izleyebiliyor olmanız. Merkezdeki telesiyej sistemi, 1155 m uzunluğa sahip ve saat başı 1000 kişi taşıyabiliyor.

Davraz Kayak Merkezi’ne, Isparta şehir merkezinden kalkan otobüsler ve özel aracınız ile ulaşabilirsiniz.

PALANDÖKEN/ ERZURUM

Erzurum’un güneyinde uzanan Palandöken Dağları’nda kurulu bir tesis olan Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da biliniyor. Türkiye’de kayağın en önemli adreslerinden biri olan Palandöken Dağları 3185 m yüksekliğe sahip. Kayak sezonunun Aralık-Mayıs arası yaşandığı merkez, dünyanın en uzun kayak pistlerinden birine sahip. Burada Türkiye’nin en kaliteli karları üzerinde kayma şansına sahipsiniz. Palandöken’de Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için kurulmuş, 2 adet tescilli pist var. Bu pistler dışın- da; 8 orta düzeyde, 8 kolay, 2 ileri düzey ve 4 tane de yol pisti mevcut. Palandöken’in pistleri,  Türkiye’nin en uzun ve dik kayak pistlerinden.Mountain ski resort Palandokenl Turkey

 

Bozdağ / İzmir

Her zaman sıcak olan havası ve güneşli gökyüzü ile bilinen İzmir, Bozdağ Kayak Merkezi ile yaz tatillerinde olduğu kadar kış tatillerinde de sevilen bir adres olma yolunda ilerliyor. İzmir’e 11 km uzaklıkta olan Bozdağ’ın kuzey yamaçları Alp disiplinine çok uygun. Gelişmekte olan bir merkez olan Bozdağ’da konaklama için fazla seçenek yok. Bozdağ Kayak Merkezi’nde 650 m çıkış, 1200 m iniş kapasiteli 2 teleski ve saatte 1000 kişi taşıyabilen 1 telesiyej  bulunuyor.Şehir merkezine yakınlığından dolayı Bozdağ, günübirlik kaymak için gelen ziyaretçileri de sıkça ağırlıyor. Şehir merkezinden kalkan otobüsler ile Bozdağ bölgesine kolayca ulaşabiliyorsunuz. Sarıkamış

Sarıkamış / Kars

Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ın Sarıkamış ilçesinin güneydoğusunda. Alp disiplini, kuzey disiplini ve tur kayağı için ideal pistlere sahip olan merkezde kayak sezonu aralık ve mart ayları arasında yaşanıyor.

Merkezdeki 844 m uzunluğunda- ki teleski, 750 kişiyi taşıyabiliyor. Sarıkamış’daki kristal kar, Türkiye’deki kayak merkezlerinde az görülür bir değer. Bu kar sayesinde, her zaman güneşli olan bölgede kar erimesi ile karşılaşmıyorsunuz. Merkezde, 2700 m yükseklikteki Cıbıltepe adı verilen zirvede, zorluk dereceleri değişen 5 adet ayrı pist bulunuyor. Bu pistlerin 50 km’lik bir alanında Cross Country yapılabiliyor. Cross Country alanının yaklaşık 5 kmsi Uluslararası Federasyon tarafından tescillenmiş durumda. Cıbıltepe’de 2 adet 4’lü teleski de mevcut.

Erciyes / Kayseri

3916 m yüksekliğe sahip Erciyes, Orta Anadolu’nun en yüksek dağı. Tekir Yaylası denilen ve dağın 25 km güneyinde bulunan bölgede hizmet veren Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’nin en çok ziyaretçi çeken kayak merkezlerinin başında geliyor. Erciyes’in pistlerinde toz kar bulunuyor. Bu kar yumuşak olduğundan, kayak keyfinizi ikiye katlıyor. Merkezde, 1500 m’lik bir telesiyej ve profesyonellere hitap eden 1600 m’lik ikinci bir telesiyej var. Bu ikinci telesiyej, 2550 ve 3000 rakımları arasında çalışıyor. Ayrıca, Türkiye’deki en uzun chairliftlerden biri. Erciyes’in her sevi- yeye uygun olan pistlerinde, ka- yak dışında snow board, heliskiing ve summer skiing yapma imkânı da var.

Skilift on bright winter day

Esentepe / Bolu

Kartalkaya’dan  sonra,  Bolu’daki ikinci kayak merkezi olan Esentepe, gelişmekte olan kaliteli bir tesis. Zaman içinde Uludağ, Palandöken gibi ünlü yerler kalabalıklaştıkça, pek çok insan daha farklı kayak merkezleri aramaya başladı. Yeni yeni adı duyulmaya başlanan Esentepe, işte bu aranan

merkezlerde başı çekiyor. Aralık- mart arasında devam eden kayak sezonu boyunca, Esentepe’de kar kalınlığı 2 m’ye ulaşıyor. Esentepe Kayak Merkezi’nin yakınlarındaki Arkut Dağı’nda da, kış sporları ve yaz kayağı yapılabiliyor.

Kartepe / Sapanca

Eskiden sadece bölge halkının bildiği, eski adıyla Keltepe, yeni adıyla Kartepe, açılan oteller ve doğru yatırımlar sayesinde Türkiye kayak sah- nesindeki yerini alıyor. Kartepe, Maşukiye’ye 16 km, İstanbul’a 115 km uzaklıkta. Kocaeli, İstanbul ve çevre illerden kolayca ulaşılabilen merkezde 20’ye yakın pist bulunuyor. Şehirlere yakınlığı nedeniyle, günübirlik kayak keyfi yapmak isteyenleri de kendine çekiyor. Kartepe’nin doğal pistleri bozulmadan korunduğu için, adrenalin peşinde olan profesyonel kayakçılar ve snow boardcular burayı sevecekler. Kar kalınlığı sezon başında 10 cm olarak başlayıp, 1 m’yi aşıyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account