TÜRKİYE’NİN EN İYİ KALELERİ BELLİ OLDU

TÜRKİYE’NİN EN İYİ KALELERİ BELLİ OLDU

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin en görkemli 13 kalesini belirledi. Her biri doğal, tarihi ve mimari özellikleri bakımından ayrı bir güzelliğe sahip olan kaleler şu şekilde sıralandı: İşte detaylar…

ZİLKALE

Rize’de bulunan kalede üç önemli yapı bulunuyor. Bunlar muhafız binası, şapel ve baş kuledir. Zilkale’nin bölgedeki pek çok kale gibi hem yörede hem İspir’e ulaşan önemli bir Orta Çağ kervan yolu üzerinde güvenliği sağladığı bilinmektedir.

KİLİTBAHİR

1462-1463 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale’de yaptırılmıştır. Havadan görünümü yonca yaprağına benzetilen kalenin isminin ‘denizin kilidi’ anlamında Kilid-ül Bahir olduğu bilinmektedir. Kale tümüyle kaba yontulmuş taşlarla inşa edilmiştir.

AMASYA

Kalenin üzerinde inşa edildiği kaya, denizden 700 metre Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksekte bulunmaktadır. 1075’te Türklerin Amasya’yı fethetmesinden sonra önemli bir onarım görmüştür. Kale içerisinde su depoları, sarnıçlar, Osmanlı Dönemi’ne ait hamam kalıntıları ile birlikte kayaya oyulmuş Pontus Kral Mezarları bulunmaktadır.

ALANYA

Antalya’da bulunan Alanya Kalesi, Anadolu’yu süsleyen iyi korunmuş Orta Çağ kalelerinden birisidir. Selçuklu dönemi yapısı olan bu kale yonca planlıdır. Kalenin mimari özelliklerden dolayı 12. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir.

BOYABAT

Kayaların doğal yapısına uygun şekilde Sinop’ta inşa edilmiştir. Kale bedenleri arasındaki kulelerin bazıları dikdörtgen, bazıları yuvarlak olarak yapılmış olup iç kısmında kulelere çıkan merdivenler yer almaktadır.

DİYARBAKIR

Burçları üzerindeki görkemli kabartmaları ve kitabeleriyle dünyanın ender rastlanılan kalelerindendir. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri’nin yaşamsal işbirliği ve Hevsel Bahçeleri’nin oluşturduğu peyzaj, kentin ve bahçelerin binlerce yıldır kesintisiz hayat sürmesinde en önemli etkendir.

GÜVERCİNADA

Aydın il sınırları içinde bulunan kale Güvercinada üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ve İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Bu surlar Mora İsyanı sırasında adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önleyebilmek için yaptırılmıştır.

MAMURE

Akdeniz kıyı şeridinde bulunan günümüze kadar ulaşabilmiş Mersin’de bulunmaktadır. Mamure Kalesi Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanlı ve Osmanlı Dönemleri ’ne ait izleri taşıması nedeniyle önemli bir yere sahiptir.

BODRUM

1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde inşa edilmiştir. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri sayılan Mausoleion’un taşları kullanılmıştır.

RUMKALE

Gaziantep’teki kalede günümüzde görülebilen yapılar arasında Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı yer almaktadır. Roma döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in Rumkale’ye gelip yerleşmesi ve burada Hıristiyanlık dinini yayması nedeniyle, bu yerleşim yeri Hıristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynamaktadır.

TİREBOLU

Giresun’da bulunan kalenin kesin yapım tarihi bilinmemekle beraber MÖ 15. yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Kalenin içerisinde bazı binalara ait temeller vardır. Bunların başında güney duvarı içerisine oyularak yapılmış bir mescit mihrabı ve bu mescide ait duvar temelleri bulunmaktadır.

UÇHİSAR

Kale Kapadokya’nın zirve noktasıdır. Kapadokya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peribacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuşbakışı görüleceği tek yerdir.

HOŞAP

Geçmişi Urartu Devleti’ne kadar uzanan, Van’da bulunan kale, Osmanlı devletine tabi Mahmudi Beylerinin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır. 19. yüzyıl ortalarında terk edilmiş olan kale, içerisindeki yapılarıyla günümüze büyük ölçüde sağlam olarak gelmiştir.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account