Türkiye’nin Sahip Olduğu 13 Dünya Mirası

Türkiye’nin Sahip Olduğu 13 Dünya Mirası

Türkiye’de 13 seyahat noktasının UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığını biliyor muydunuz?

Her biri birbirinden farklı tarihi ve kültürel özelliklere sahip bu yerler tarihin ve doğanın tüm insanlığa bir emaneti niteliğinde.

İşte ziyaretçilerine olağanüstü görüntüler sunan dünya mirasları

Bergama

İzmir’in Bergama ilçesinde Bakırçay ovası üzerinde bulunan site 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası listesindeki yerini almıştır ve Helenistik dönemde Bergama krallığının başkenti olmuştur. Ova içerisinde birçok höyük yer alır. Helenistik dönemin en önemli sanat ve kültür merkezlerinden biridir. Tapınaklar, spor merkezleri, anfi tiyatroları, sunak ve kütüphanesiyle Antik dünyanın en önemli öğretim merkezi olarak kabul edilir. Bölgedeki yerleşim izlerinin bronz çağına kadar gitmektedir. Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemine ait kalıntıları içermesi bakımından çok zengin bir tarihi mirasa sahiptir.

bergama


Bursa ve Cumalıkızık

Orhangazi, Osman Gazi I .Murat, 2. Murad, 1. Mehmet ve Yıldırım Beyazıd’ın mezarlarının bulunduğu Bursa şehri zengin bir tarihi mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş izlerinin takip edilebildiği Bursa ve Bursa’nın yaklaşık 6 km doğusunda bulunan Cumalıkızık 2014 yılında dünya mirası listesine dahil edilmiştir. Eski Osmanlı evlerine ve daracık Arnavut kaldırımlarına sahip olan Cumalıkızık film yapımcıları için bir plato konumundadır. Otantik bir konuma sahip olan ilçe adeta açık bir etnografya müzesidir.

cumalikizik


 Çatalhöyük

Konya’nın 45 km güneyinde yer alan Çatalhöyük, M.Ö 10. Ve 8. Bin yıllardan kalan büyüleyici bir neolitik antik kenttir. Dünyanın en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Çatalhöyük’te 10 bin civarında insan yaşamış. Arkeologlar antik kent alanının 50 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu söylüyorlar. 1960 yılında başlayan arkeolojik kazılarda 300 civarında kireç sıvalı evler, evlerin içerisinde fırınlar, muhteşem duvar resimleri ve kabartmalar, insan ve hayvan kemikleri, süs eşyaları bulunmuştur bu nedenle dünya genelinde büyük ses getirmiş olan Çatalhöyük çok ünlenmiştir. Uzun süre çalışmalara ara verildikten sonra 1993 yılından bu yana Ian Hodder başkanlığındaki arkeologlardan oluşan uluslararası bir ekip, site içerisindeki çalışmalarına devam etmektedir.2012 yılında UNESCO Dünya mirası Alanı listesine eklendi ve ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

catalhoyuk


Selimiye Camii ve Külliyesi

Osmanlı Devleti’nin eski başkentlerinden biri olan Edirne’nin siluetini süsleyen Selimiye camii ve külliyesi 2011 yılında dünya mirası listesine alındı. Mimar Sinan’ın en iyi eserleri arasında gösterilen camii, tek büyük kubbesi, dört zarif minaresiyle en çok övülen mimari yapılardan biridir. Yapımı yedi yılda tamamlanan caminin iç süslemeleri Türk İslam sanatının en güzide örneklerini içerir. Cami kompleksi, medrese, hamam, kütüphane, çeşmeler ve büyük avluları içerir.

selimiye-camii


Truva arkeolojik kenti

Truva savaşının merkezi olan Troya antik kenti efsanevi 4 bin yıllık tarihiyle dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biridir. Antik kentteki ilk kazılar 1870 yılında ünlü arkeolog Heinrich Schliemann tarafından gerçekleştirilmiştir. Yapılan kazı çalışmalarıyla Yunan efsanesinin ünlü kenti gün ışığına çıkarılmıştır. Truva, bilimsel anlamda Anadolu medeniyetleri ile Akdeniz dünyası arasındaki temasın ilk bulguları içermesi bakımından önemli bir merkezdir.

truva-ati


Safranbolu

Karabük’ün bir ilçesi olan Safranbolu, eski Osmanlı evlerini ve geleneksel Türk yaşam ve kültürünü temsil eden sanat eserlerinin zengin bir koleksiyonuna sahiptir. Bu zengin tarihi başarıyla koruması nedeniyle Safranbolu, UNESCO Dünya Mirası listesinde olmaya hak kazandı.

En güzel eski Türk evlerine sahip olan ilçe, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar olmak üzere tarihinin birçok farklı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır.17. yüzyılda İstanbul Sinop ticaret yolu üzerinde bulunması nedeniyle bölgedeki ticaret ve zenginlik oldukça gelişmişti. Osmanlı İmparatorluğu döneminde ekonomik ve kültürel açısından zirveye ulaştı.

safranbolu


Pamukkale

Bin yıllar boyunca kalsiyum açısından zengin suların uçurumdan aşağıya akışıyla oluşan Pamukkale muhteşem kaya oluşumlarına ve doğal merdivenlere sahip bir bölge. Şifalı suları ve muhteşem güzelliği nedeniyle ülke içi ve ülke dışından turist akınına uğrayan bölge zamanla kirlenme ve travertenlerin tahrip edilme tehlikesiyle karşılaş ve 1988 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

pamukkale


Xhanthos – Letoon

Letoon ve Xhanthos ikiz kenti antik Likya’nın önemli ticari, kültürel ve dini merkezlerindendir. Tapınakları, anfi tiyatroları ve epigrafik yazıtlara sahip kalıntılara sahip olan kentlerin tarihi birbirinden ayrılmaz. Antik kentlerdeki kazı çalışmaları 1950 yılından bu yana devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda 7. Yüzyıla ait önemli eserler gün ışığına çıkarılmıştır. Antik kentte bulunan yazıtlar Likya dilinin keşfedilmesi açısından hayati bir rol oynamıştır

letoon


Nemrut dağı

Doğu ve Batı uygarlıklarının kesiştiği noktada yer alan Nemrut Dağı Türkiye’nin en şaşırtıcı yerlerinden biridir. 2150 metre yüksekliğine sahip olan dağın üzerinde devasa büyüklükteki heykeller koleksiyonu bulunuyor. 10 metre yüksekliğine sahip bu taş kafalar, 1881 yılında bir Osmanlı jeolog tarafından keşfedilmiş. 1953 yılında ise bölgede arkeolojik çalışmalara başlanmış. Yapılan çalışmalar sonucu bölgede Kommagene uygarlığından kalma sanatsal kalıntılara da rastlanmış.

nemrut


Hattuşa

Hitit İmparatorluğu’nun başkenti olan Hattuşa, Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunan bir antik kent. Site içerisinde Hitit, Asur, Roma ve Bizans dönemine ait tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar korunmuş bir şekilde bulunmaktadır. Yapılan kazılarda Hititlerin dili, kültürü ve tarihi açısından çok önemli bulgulara rastlanmıştır. 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır.

hattusa


İstanbul’un tarihi alanları

İstanbul, pek çok benzersiz özelliklere sahip bir şehir. Üç imparatorluğa başkentlik yapan şehrin en eşsiz özelliklerinden biri dünyada iki kıtalı tek şehir olması. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan İstanbul, tarihi güzellikleri, kültürü, boğazın sakin güzelliği, yaşam ve eğlence alanlarıyla Başkentler başkenti unvanını fazlasıyla hak ediyor. Sahip olduğu camiler, saraylar, müzeler ve çarşılar şehrin zengin tarihini gözler önüne seriyor.

topkapi


Kapadokya

Kapadokya bölgesi, dünyada doğa ve tarihin en mükemmel şekilde bir araya geldiği bir yer. Bölgenin en önemli görüntüsü ise peribacaları. Coğrafi olaylar nedeniyle tarihsel dönemde oluşmuş olan bu peribacalarının içlerine bölgede yaşayan insanlar ev, kilise oyma ve frizleri dekore ederek bin yıllık uygarlıkların izlerini bırakmışlardır. Geleneksel Kapadokya evleri ve oyulmuş taş güvercinlikler yörenin özgünlüğünü göstermektedir. Bu evler kayalar ya da kesme taş kullanılarak dağın eteğinde inşa edilmiş.

kapadokya


Divriği Ulu Camii ve Şifahanesi

Divriği Ulu camii Mengücekleliler döneminde Ahmet şah tarafından yaptırılmıştır. Yapımı 1228 tamamlanan camiinin mimarı Hürrem Şah’tır. Taş işçiliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği cami ve şifahane 1985 yılında dünya kültür mirası listsesine dahil edilmiştir.

Cami, tek bir dua odası vardır ve iki kubbe ile taçlandırılmıştır. İslam mimarisinin eşssiz özelliklerine sahip bu caminin en ilginç özelliklerinden biri de ikindi vaktinde caminin dış kapısına vuran ayakta duran bir insan siluetidir.

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account