TURLA BİRLİKTE BAYRAM TATİLİNE GİDECEKLERE ALTIN ÖNERİLER

TURLA BİRLİKTE BAYRAM TATİLİNE GİDECEKLERE ALTIN ÖNERİLER

10 günlük Kurban Bayramı tatiliyle birlikte birçok kişi planladıkları seyahatleri gerçekleştirmeye başladı. Uzun süreyi fırsat bilen gezginler, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere hayalini kurdukları tatilin keyfini doyasıya yaşıyorlar. Peki turla gerçekleştirdiğiniz Kurban Bayramı tatilinizi güzel ve keyifli bir şekilde geçirmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte size bazı altın kurallar hazırladık. Bir göz atmanızda fayda var.

AMAN GEÇ KALMAYIN

Turla yaptığınız seyahatlerde zaman çok önemlidir. Öyle ki, kısa zamanda misafirlerine çok yer gösterebilmek için rehberler dakikaların bile hesabını yapar. Zaten tur programları da öncesinden buna göre hazırlanır. İşte bu planlama en küçük bir aksama ile olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle rehberlerin verdiği buluşma saatlerine misafirlerin tam uyması çok önemlidir. Siz siz olun, tur programının sorunsuz devam edebilmesi için rehberinizin size vereceği buluşma saatlerine geç kalmayın. Böylelikle, turunuzun programını olumsuz etkilememiş olacaksınız.

 GRUPTAN AYRI TAKILMAYIN

Turla seyahat ettiğinizde grupla beraber hareket etme çok önemli bir durumdur. Özellikle şehir turlarında gezilecek yerlerin daha hızlı ve akıcı bir şekilde devam edebilmesi için grubun birlikte ilerlemesi gerekmektedir. Ben bireysel takılmak istiyorum diyorsanız da, merak etmeyin rehberiniz şehir turlarının ardından size serbest zaman verecektir. Böylelikle hem rehberinizin anlatımıyla şehri daha iyi tanıyacak hem de serbest zamanınızda daha iyi gezmiş olacaksınız.

TUR PROGRAMINI ÖNCEDEN ÖĞRENİN

Turla yapacağınız seyahate, küçükte olsa bir hazırlık yaparak gelmenizi öneririz. Bunun için size verilecek olan tur programınızı okumanız yeterli. Hem bu şekilde gezeceğiniz yerler hakkında önceden bilgi edinmiş olursunuz. Turunuzda birden fazla göreceğiniz şehir varsa, bu şehirler arasındaki mesafeleri ve seyahat sürelerini de öğrenmiş olursunuz.

HAVA DURUMUNA BAKIN

Seyahatleri, havaların durumu da olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Ancak bu etkiyi en aza indirmek için tura gitmeden kısa bir süre önce şehirlerin hava durumlarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer yağmur riski bulunuyorsa yanınıza şemsiye ya da bir yağmurluk, güneşli bir hava sizi bekliyorsa güneş gözlüğü ile güneş kremi almanızda fayda var. Ayrıca seyahatte çok yürüyüş yapacağınız için spor ayakkabı getirmekte de fayda var.

DEĞERLİ EŞYALARINIZI YANINIZDAN AYIRMAYIN

Turla sorunsuz bir şekilde seyahat edebilmek için değerli eşyalarınızın sizinle olduğuna dikkat etmelisiniz. Özellikle otellerden ayrılırken, pasaport, cüzdan, cep telefonu, ziynet eşyası gibi değerli eşyaları odanızda unutmadığınızdan emin olun. Otelde unutulan eşyalarınız size ulaştırılsa bile bu biraz zaman alabilir. Bu nedenle değerli eşyalarınızı sık sık kontrol etmenizi öneririz.

REHBERİNİZİN ÖNERDİĞİ RESTORANLARA GİDİN

Yurtdışında kimi zaman yediğimiz yemeklerden dolayı sıkıntılar yaşayabiliriz. İşte bu problemleri yaşamamak için rehberinize danışabilirsiniz. Rehberiniz bölgeye hakim olduğu için size yemek yiyebileceğiniz iyi ve seçkin restoranları önerecektir. Siz de hele ilk kez gittiğiniz bir yerde daha önceden bir araştırma yapmadıysanız, rehberinizin tavsiyelerine kulak verin.

PASAPORTUNUZUN ÖN SAYFASININ FOTOĞRAFINI CEP TELEFONU İLE ÇEKİN

Yurtdışında pasaportunuzun sizin her şeyiniz olduğunu unutmayın. Belki de yanınızda taşıdığınız en değerli eşya durumunda. Bu nedenle onu iyi korumanız ve kaybetmemeniz gerekiyor. Aksi takdirde tatiliniz bir kabusa dönüşebilir. Size önerimiz ise pasaportunuzda kimlik bilgilerinizin olduğu ön sayfasının fotoğrafını çekin. Sonrasında da pasaportunuzu güvenli bir yerde saklayın.

FOTOĞRAF ÇEKERKEN HIRSIZLARIN HEDEFİ OLMAYIN

Turlarda bazen yaşanan durumlardan bir tanesi de gittiğiniz şehirdeki hırsızlık vakalarıdır. Özellikle hırsızlar bir tur grubu gördüğünde fotoğraf çekenlerin yanına yaklaşır. Çünkü fotoğraf çekerken ilginizi başka bir şeye vereceğiniz için hırsızların işini yapmaları daha kolay hale gelir. Siz de bu nedenle fotoğraf çekerken dikkatli olun.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account