Her Türlü Filmi Çevirebileceğiniz 5 Şehir

Her Türlü Filmi Çevirebileceğiniz 5 Şehir

UNESCO, Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network) kapsamında şehirlerin film festivalleri gibi etkinliklerdeki deneyimleri, film endüstrisiyle ilgili arşiv, müze ve özel koleksiyonlara ev sahipliği yapması, film okulları ve eğitim merkezlerine sahip olması gibi kriterleri karşılayan şehirlere ‘Film Şehri’ ünvanı veriyor. Bu güne kadar 5 şehir bu unvanın sahibi oldu.

Bradford

Bradford, dünyanın ilk film başkenti. Kentin zengin film mirasına sahip olması, filmlere ilham veren mimari kimliği ve kentte gerçekleştirilen film festivalleri Unesco’nun şehre bu unvanı vermesinde belirleyici olmuştur.

Bradford’un sinemayla olan yakınlığı sinema sanatının doğum yıllarına kadar uzanmaktadır. Bradford Uluslararası Film Festivali, Bradford Animasyon Festivali gibi önemli festivaller düzenlenmektedir. Ulusal Medya Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1901 yılında çekilen ilk renkli film bu müzede sergilenmektedir. Bu nedenle sinema endüstrisi tarafından film dostu kent olarak kabul edilir.

bradford_film_sehri

 


 

Sydney 

Sydney 2010 tarihinde Unesco’nun yaratıcı şehirler ağı çerçevesinde film şehirleri kategorisine dâhil edildi. Sinema yoluyla Avustralya’nın Aborjin kültürünün tanınmasının son derece kayda değer bulunması şehrin film başkenti olmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor.

Sydney, film stüdyolarıyla dolu olan bir şehir. Dev film yapım şirketlerinin stüdyolarına ev sahipliği yapıyor. Sydney caddelerinde yapacağınız bir gezintide kendinizi bir filmin içerisinde bulabilirsiniz. Şehrin ışıltılı caddelerinin New York’a benzemesi film yapımcılarının gözünü Sydney’e çevirmiş durumda.

sidney_film_sehri


 

Busan 

Busan, UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağına katılan ilk Asya şehri. Asya’nın en büyük film festivali olan Busan Uluslararası Film Festivali’ne (BIFF) ev sahipliği yapıyor. Kore filmlerinin film endüstrisi içerisinde gün geçtikçe daha çok görünür olması ve birçok ödül kazanması gözlerin Busan’a çevrilmesine neden oldu.

Güney Kore’nin liman kenti olan Busan kenti aynı zamanda Kore Film Konseyi dâhil olmak üzere Kore filmi ile ilgili önemli organlara ev sahipliği yapmaktadır. Busan Film Komisyonu’nun film yapımcılarını Asya’da film yapmaya teşvik çabaları da şehrin film başkenti olarak anılmasında önemli bir etken olmuştur.

busan_film_sehri

 


 

Galway

Galway, UNESCO yaratıcı şehirler ağında yer alan ikinci İrlanda kentidir. Bu ağda yer alan diğer İrlanda kenti olan Dublin, edebiyat şehirleri kategorisinde yer almaktadır. 2010 yılında değerlendirmeye alınan 63 şehir arasından finale kalarak film şehri unvanı almaya hak kazandı.

Man of aran, The Quiet Man, The Guard gibi önemli filmlerin çekildiği yer olan Galway, zengin bir film mirasına sahip bir kent. İrlanda Film Kurulu ve Galway Film Merkezi’nin başarılı çalışmaları, otuz yıla yakın bir zamandır düzenlenen Galway Film Festivali fantastik bir gece hayatına sahip olan bu Kavimler Şehri’ni film başkenti olmasında etkili olan faktörlerin arasında yer alıyor.

 galway_film_sehri


 

Sofya

Bulgaristan’da 1989 yılından sonra önemli demokratik değişimler meydana geldi. 2015 yılında Bulgar Sinemasının 100. Yılını kutlayacak olan Bulgaristan’da sinema sanatı da bu değişimlerden nasibini aldı.

Sofya’nın iyi gelişmiş film üretim stüdyoları altyapısı, sergi salonları ağı ve film festival organizasyonlarında önemli deneyimlere sahip olması şehri sinema başkenti yapmıştır.

sofya_film_sehri

 

Film yapımcıları bu şehirlere yapacakları ziyaretlerde elle kadraj yapılacak birbirinden güzel sinematografik görüntülerle karşılaşacaklar. Sinema-TV öğrencilerine ise yeni ufuklar açacak olan bu şehirlere yapılacak yolculuklar belki de sinema dünyasına atacakları ilk adım olacak! Kim bilir?

 

 

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account