UBUD BALİ GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

UBUD BALİ GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Bali, son elli yıldır dünya turizminin en gözde mekanlarından biri. Son yıllarda Instagram gönderilerinin parlayan yıldızı haline gelen tropik ada, balayı çiftleri tarafından da tercih ediliyor. Tertemiz sahilleri, turkuaz renkli denizleri, yemyeşil pirinç tarlaları ve tropik ağaçların arasından sonsuzluğa uzanan dev salıncakları ile Bali gerçekten ilgi çekici bir yer. Tropik adanın merkezi denilebilecek bir noktada konumlanan Ubud kasabası da Bali’nin göz bebeği olarak gösteriliyor. Bali’ye düzenlenen turlarda Ubud merkez görevi görüyor. Adanın hem kuzey kısmına hem de güney kısmına yapılacak geziler için Ubud kasabasında konaklamak büyük kolaylık sağlıyor. Bali adasının yoga merkezi olarak nitelendirilen Ubud kasabası, hikayesi bu kasabada geçen ve edebiyat dünyasını sarsan Ye-Dua Et-Sev isimli kitap sayesinde popülaritesine popülarite kattı. Ubud, sağlıklı yemekleri, dünyaca ünlü yoga merkezleri,  derin bir kültürün izlerini taşıyan müzeleri ve şaşırtıcı doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken destinasyonlardan biri.

Bali’nin Kalbi Ubud Nerede?

Bali Adası, Endonezya’nın en çok ziyaret edilen bölgesi. Asya kıtasının en ünlü tatil destinasyonlarından biri olan Bali Adası, muhteşem sörf alanları, zümrüt yeşili çeltik tarlaları ve olağanüstü kültür sanat etkinlikleri ile her yıl milyonlarca misafir ağırlıyor. Ada’nın ziyaretçi akınına uğrayan bölgelerinin başında gelen Ubud kasabası, Denpasar Havaalanı’na yaklaşık bir saat mesafede. Türkiye Endonezya arası mesafe 9 bini aşkın. Yaklaşık 12 saatlik bir uçuş mesafesi mevcut. Kuşkusuz çok farklı bir coğrafya, iklim ve kültür… Ancak bu asla gözünüzü korkutmamalı. Ülkemizden Ubud’a düzenlenen turlar ile yerel rehberler eşliğinde, keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ubud Turu Sırasında Gezilecek Yerler

Bali’nin dünya çapında bir tatil merkezi olmasında Ubud kasabasının ve kasabadaki sanat ortamının payı da oldukça büyük. 1800’lü yıllarda Balili yöneticilerin adadaki tüm sanatçı ve zanaatkarları Ubud’a toplamasıyla bu belde küçük bir sanat merkezine dönüşmüş. Ubud  sokaklarında yürürken kasabanın sanatsal atmosferinin bir parçası haline gelmek oldukça keyifli. Ubud’u sanatın doğayla kucaklaştığı yer olarak tanımlamak da mümkün. Bali-Ubud turu sırasında serbest zamanlarınızı değerlendirebileceğiniz doğal güzelliklerin ve tarihi yapıların sayısı hayli fazla. İşte karşınızda Ubud gezilecek yerler listesi…

Afacan Maymunlarla Yürüyüş Yapmak: Maymun Ormanı

Ubud’un merkezinde yer alan Maymun Ormanı kasabada en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Ormanda yaşayan maymunların sayısı 1000’i aşıyor. Ancak bu keyifli ormanda yürüyüş yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ormanın gerçek sahipleri olan meraklı maymunlar; şapkalarınızı, küpelerinizi, gözlüklerinizi ve yiyeceklerinizi alıp incelemek için can atıyor! Eğer ormanda önemli bir eşyanızı maymunlara kaptırırsanız görevlilerle iletişime geçerek eşyanızın size iade edilmesini sağlayabilirsiniz. Maymun Ormanı 1300’lü yıllardan kalan 4 gizemli tapınağa da ev sahipliği yapıyor. Yine ormanın içinde bulunan Tegenungan Şelaleleri harika bir doğa manzarası oluşturuyor. Kısacası bu tropik orman keyifli zaman geçirmek ve mükemmel fotoğraf kareleri yakalamak için biçilmiş kaftan.

Kutsal Tarım: Tegalalang Pirinç Tarlaları

Pirinç, kültüründe o kadar özel bir yere sahip ki yerli hal pirinci “Tanrının hediyesi” olarak nitelendiriyor. Balililer günlerinin büyük çoğunluğunu pirinç tarlalarında geçiriyor. Bu yüzden Bali’nin her bölgesinde irili ufaklı pirinç tarlalarına rastlamanız mümkün ama bu tarlalar arasında en ünlü olanı Tegelang pirinç tarlası. Kasabadaki en güzel gün doğumu manzarasının buradaki seyir teraslarından gözlemleyebilirsiniz. Koca bir toplum tarafından kutsal sayılan yemyeşil tarlaların arasında doğa yürüyüşü yapmak tarifsiz bir manevi haz sunuyor.

Pazarlık Etmeyi Unutmayın: Ubud Pazarı

Her turistik destinasyonda olduğu gibi Ubud’da da rengarenk, cıvıl cıvıl bir pazar yeri var. Ubud turu sırasında serbest vakitleri değerlendirmenin en keyifli yollarından biri de bu pazarda alışveriş yapmak! Uygun fiyatlı el işi ürünler, hediyelik eşyalar, renkli kumaşlardan dikilmiş elbiseler, rahat sandaletler, dekoratif maskeler… Hepsi ve daha fazlasını görmek, sevdiklerinize ya da kendi evinize bu muhteşem tatil kasabasından somut bir hatıra götürmek için pazar yerini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nefesinizi Tutmaya Hazır Olun: Bali Salıncakları

Sosyal medyayı kasıp kavuran devasa salıncakları hatırladınız mı? Bali salıncakları ile ürkütücü olduğu kadar eğlenceli bir deneyim yaşamaya hazır olun! Ubud’ta birbirinden eğlenceli Bali salıncaklarında birbirinden havalı fotoğraflar çekinmeniz mümkün. Tropik ormanlara doğru hızlanarak metrelerce yükselmek hayat boyu unutulamayacak bir an. Genel kanı Bali salıncaklarının güvenli oldukları yönünde. Zaten Bali salıncağına binerken dağcılıkta kullanılan emniyet kemerleri ile önlem alınıyor.

Kraliyet Ailesinin Evi: Ubud Sarayı

Ubud’a gidip de kendisini Ubud Sarayı’nın önünde bulmayan yoktur. Çünkü saray kasabanın ana caddesi olan Jalan Raya üzerinde konumlanıyor. Heykelleri, oymaları, süslemeleri, geleneksel giriş kapısı ve bahçeleriyle Bali mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ubud Sarayı’nı görmeden dönmeyin. Bu kadar ihtişamlı bir yapının her kısmında birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün. Jalan Raya Caddesi’nde cafelerin ve butik dükkanların bulunduğunu da unutmayın; sarayda vakit geçirdikten sonra soluklanmak veya alışveriş yapmak için bu caddeyi değerlendirebilirsiniz.

Bali Ubud Balayı Çiftleri İçin Romantik Yürüyüş Rotası: Campuhan Ridge

Bali’nin romantik atmosferini sanatla birleştiren Ubud kasabası balayı tatili yapmak için mükemmel bir alternatif. Dağlardan gelen egzotik çiçek kokuları, gün doğumu ve gün batımı manzaralarıyla bir araya gelerek kasabanın romantik dokusuna katkıda bulunuyor. Campuhan Ridge yürüyüş yolunda çift olarak uzun yürüyüşler yapmak, tertemiz orman havası ciğerlerinizi doldururken birlikte geleceği yönelik hayaller kurmak harika bir his. Ubud’un atmosferi öylesine romantik ki balayı çiftleri dünyanın her köşesinden bu kasabaya akın ediyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account