Üç Parmaklı Halkidiki’de 5 Yıldızlı Tatil

Üç Parmaklı Halkidiki’de 5 Yıldızlı Tatil

Haritaya baktığımızda görünüşleriyle dikkatimizi ilk olarak çeken bazı yerler vardır. Çizmeye benzettiğimiz İtalya ve kanatlı bir ejderhayı anımsatan Hırvatistan gibi…

Peki Yunanistan’ın kuzeyindeki üç parmak hiç dikkatinizi çekti mi? Bu şeklin Açlık Oyunları film serisinde otoriteye isyanın sembolü olan üç parmakla elbette hiçbir ilgisi yok. Eğer üç parmaklı bir yarımada olan Halkidiki’de bir yaz tatili yapma imkanı bulursanız bu işaretin cennetin bir sembolü olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

Biz en iyisi sembolizmi bir kenara bırakıp size biraz Halkidiki’den bahsedelim.

Kuzey Yunanistan’ın en ünlü seyahat hedefi olan Halkidiki doğal güzelliklere sahip bir yarımada. Masmavi sulara ve altın kumlara sahip bu büyülü kıyı şeridine Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik’ten kolayca ulaşılabilir. Halkidiki Yarımadası Kassandra, Sithonia ve Agion Oros bölgelerinden oluşur.

KASSANDRA

Parmaklardan biri olan Kassandra, yarımadanın en çok rağbet gören bölgesidir. Bunda Selanik’e olan yakınlığının yanı sıra bölgenin yemyeşil doğasının, plajlarının ve eşsiz dağ manzaralarının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yarımada, ismini Yunan mitolojisinde Truva kralının güzelliği dillere destan olan kızından almıştır. Elbette sadece ismini değil aynı zamanda güzelliğini de!

Kassandra’nın en ünlü ve eşsiz güzelliğe sahip alanlarından biri Sani’dir. Mavi bayraklı plajları, Ortaçağdan kalma manastırları, muhteşem Oliympos Dağı manzarası ile hayatın küçük zevklerini yeniden keşfetmeniz için mükkemmel bir yerdir. Gece hayatı arayanlar için ise Kassandra’da tercih etmeniz gereken yer kesinlikle Kallithea olmalıdır.

kassandra-halkidiki

SITHONIA

Halkidiki’nin orta parmağı olan Sithonia’nın her koyu birbirinden güzel plajlarla doludur. Kassandra’ya göre daha bakir olan bu plajlar keşfetmekten hoşlanan seyahatseverler için fırsatlar barındırır. Altın kumsallara sahip plajlarda güneşin ve berrak suların tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Sithonia, balıkçı köyleri, pitoresk küçük limanları, zeytin tarlaları ve muhteşem bir mimari yapıya sahip evleriyle sakinlik arayanlar için oldukça ideal bir tatil beldesidir.

Neos Marmaras bölgesi, Ai Giannis ve Spathies Plajları, Sikia Yel Değirmenleri mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Sithonia’dan korsan gemileriyle Athos Dağı’na düzenlenen turlara katılmak ise seyahatinizin zirve noktalarından biri olacaktır.

sithonia-halkidiki

AGION OROS (Ayronoz-Kutsal Dağ)

Kadın seyahatseverler için kötü bir haberimiz var! Üzgünüz ama Agion Oros’a dişi sinek bile giremiyor! Evet yanlış okumadınız. Keşişlerin yaşadığı özerk bir bölge olan bu yarımadaya kadınların girmesine izin verilmiyor. Şimdiye kadar bu yasak bir kez delinmiş. O da sadece dişi kediler için. Kedilere tanınan bu ayrıcalığın sebebi ise farelere karşı vermiş oldukları amansız mücadele. Bir dönem yarımadadaki manastırlarda fare sayısının artması nedeniyle keşişler tarafından sadece dişi kedilere böyle bir ayrıcalık tanınmış.

Kadınların elinin değmediği, adının olmadığı bir yaşam alanı ne kadar cazip olabilir bilemiyoruz ancak, erkek seyahatseverlerin Agion Oros’ta yer alan manastırları ziyaret etmeleri kendileri için ilginç bir deneyim olabilir.

Öncelikle, 2 bin keşişin yaşadığı bu yarımadaya giriş işin özerk makamdan vize alınması gerekiyor. Vizeyi aldıktan sonra yarımadada yer alan manastırda tanrı misafiri olarak kalabilirsiniz. Keşişler tarafından Türk kahvesi ve lokum ikram edilen misafirlere manastırlarda yatacak yer de temin ediliyor. Ziyaretçilere ayrıca ücretsiz olarak üç öğün yemek sunulmaktadır.

agion-oros-halkidiki

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account