UÇAĞI KAÇIRMAMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

UÇAĞI KAÇIRMAMANIZ İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 5 ŞEY

Havacılık, kuralların en hassas uygulandığı sektörlerin başında geliyor. Sadece personel ve şirketler için değil yolcular için de uyulması gereken pek çok kural var. Bileti almış olmanız uçağın sizi bekleyeceği anlamına gelmez. Öyle ki uçak kaçırma hadiseleri sıkça yaşanır. İşte uçağı kaçırmamanız için yapmanız gerekenler:

HAVALİMANINA ERKEN GİDİN

Havalimanına erken gitmeye özen gösterin. Özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde havalimanına geç geçebilirsiniz. Yurtdışı uçuşlarında 3, yurtiçi uçuşlarında ise 2 saat öncesinde havalimanında olursanız sorun yaşamazsınız. Şehir içi trafiğini de hesap ederek kendinizi bu saat aralığına göre ayarlayın.

UÇUŞ BİLGİ EKRANLARINI KONTROL EDİN

Yanlış kapıda beklemek de uçağı kaçırmanıza neden olabilir. Havalimanlarında bazı zamanlar uçuş kapıları değişebilir. Hatta biletinizde yazan uçuş kapısının bile değiştiği olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla havalimanında farklı yerlerde asılı olan elektronik tablolardan uçuş kapınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Böylelikle herhangi bir sürprizle karşılaşmazsınız.

HARÇ PULU ALMAYI UNUTMAYIN

Yurtdışı seyahatlerinde pasaport kontrolünden geçerken harç pulunu pasaport görevlisine vereceğinizi unutmayın. Eğer yanınızda harç pulu yoksa pasaport sırasından çıkıp harç pulu alıp tekrar sıraya girmeniz gerekebilir. Havalimanının yoğun olduğunu düşünürsek bu durum ciddi anlamda vakit kaybına neden olacaktır.

GÜVENLİK UYGULAMALARINA DİKKAT EDİN

Özellikle son dönemlerde dünyanın birçok havalimanlarında ciddi güvenlik kuralları uygulanıyor. El çantanız veya bagajınızda uçuş için sakıncalı olabilecek malzemeler bulundurmayın. Güvenlik uzmanları şüpheli gördükleri en küçük olayda bile sizden bavulunuzu açmanızı isteyebilir. Özellikle bilgisayar, tablet, elektronik kitap gibi araçlarınızı  çalışır vaziyette çanta veya bavulunuzun hemen çıkarabileceğiniz bir gözüne koyun. Burada kaybedeceğiniz herhangi bir vakit uçağı kaçırmanıza neden olabilir.

ONLİNE CHECK-İN HAYAT KURTARIR

Uçuş öncesinde yapacağınız online check in size ciddi anlamda vakit kazandıracaktır. Şayet bavulunuz yoksa koltuk numarası için uzun bir süre beklemenize gerek yok. Online check-in sayesinde hem istediğiniz koltuğu seçebilir hem de havalimanında zamanınızı iyi kullanmış olursunuz. Gideceğiniz yöndeki bagaj kilo hakkınızı iyi hesap ederek bavulunuza eşyalarınızı yerleştirin. Check-in sırasında bavulunuzu açmak zorunda kalarak vakit kaybetmeyin. Sizinle birlikte seyahat edecek başka kii veya kişiler varsa onlarla birlikte uçuş kartınızı almanızda fayda var.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account