UÇAK YOLCULUKLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 13 ŞEY

UÇAK YOLCULUKLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 13 ŞEY

Bugün uzun ve yorucu olan otobüs yolculuklarının yerine uçak yolculukları tercih ediliyor. Yolculuğun çok daha kısa ve zahmetsiz olmasının yanında uçak bileti fiyatlarının düşmesi de önemli faktör. Ancak birçok avantajına rağmen uçak yolculuğuna hala cesaret edememiş ve belki de bu nedenle pek çok seyahat fırsatını kaçırmış kişiler de aramızda yok değil… Özellikle henüz uçak yolculuğu yapmamış ya da yapsa bile tedirgin olanlar için şunu söyleyelim: Haklısınız uçmak insan doğasına aykırı! O nedenle tedirgin olmanız çok normal. Ancak unutmamanız gereken bir şey var ki; istatistiksel olarak uçak dünyanın en güvenli araçlarından biri! Bunun hemen akabinde uçak yolculuğunun da belirli kriterleri ve kendine özel kurallarını da bilirseniz, bu iş sizin için çocuk oyuncağı olabilir… Üstelik bu kurallar sırt çantasıyla yaşayan profesyonel gezginler için de gerekli! Haydi o halde uçak yolculuklarında dikkat edilmesi gereken şeylere ve yolculuğunuzu kolaylaştıracak birkaç pratik bilgiye göz atalım.

1. Biletinizi Alın ve Uçak Yolculuğu Öncesi Hazırlıklara Başlayın

Uçak bileti alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda en önemlisi, uçuş süresi ve bilet fiyatı olarak düşünülebilir. Uygun fiyatlı olduğu için tercih edeceğiniz uçuşlardaki aktarma sayısını ve yolculuk süresini mutlaka kontrol edin. Aksi halde 3 saatlik uçak yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bir yer için uzun saatler boyunca hava alanlarında beklemek zorunda kalabilirsiniz.

2. Bagajınızı Hazırlarken Kurallara Uyun

Uçak yolculuğunda iki tip bagaj hazırlığı yapmanız gerekiyor. Check-in esnasında teslim edeceğiniz yolcu bagajı için genellikle 15-20 kg aralığında bir kısıtlama mevcut. Bu sınırın üstüne çıktığınızda bagajınız için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Kabin bagajı içinse ağırlık değil; ebat sınırlaması var. Eğer yolcu bagajınız sınırın üstündeyse ve kabin bagajınızda boş yer varsa, fazlalık yapan ağırlıkları kabin bagajına naklederek ekstra ücret ödemekten kurtulabilirsiniz.

3. El Bagajında Taşıdığınız Sıvılara Dikkat!

Uçak yolculuğunda yanınızda taşıyabileceğiniz sıvı miktarına ilişkin sınırlamaların haricinde bir de bu sıvıları ne şekilde taşıyacağınızı bilmeniz gerekiyor. Herhangi bir kap veya şişe içinde 100 ml’den fazla sıvı taşıyacaksanız bu sıvılara maalesef ki el bagajınızda yer yok. Kabin bagajınızda taşıyabilirsiniz. 100 ml’nin altındaki sıvıları ise el bagajınıza koyabilmek için, yine bu ölçüdeki şişelerin içine doldurup kilitli poşete yerleştirmeniz gerekiyor. Ancak kilitli poşet olmadan bu sıvıları kabin bagajında yanınıza almanız imkansız. Sıvıların yani sıra jel ve aerosol şeklindeki maddeleri de yanınıza alabilirsiniz.

4. Online Check-in Yapın; Son Dakika Stresinden Kurtulun

Uçak yolculuğu konusunda tecrübeli değilseniz hava alanında son dakika paniğine kapılmamak için check-in işlemini uçak yolculuğundan birkaç gün önce online olarak yapabilirsiniz. Böylece hava alanına giderken yoğun bir trafiğe maruz kalsanız bile endişe duymanıza gerek kalmaz. Üstelik hava alanında sadece bagajınızı teslim edebilmek için, metrelerce uzayıp giden check-in kuyruklarına da katlanmak zorunda kalmazsınız.

5. Biletinizi Teslim Aldıktan Sonra Bu Adımları İzleyin

Uçak yolculuğu öncesi check-in işlemini online olarak yaptıysanız ve bagajınız yoksa biletinizi hava alanında bulunan cihazlardan bastırabilirsiniz. Check- in bankolarında bagajınızı teslim ederken uçak yolculuğu sırasında oturacağınız koltuğu kendiniz seçip, biletinizi teslim alabilirsiniz. Kapı numarasına ve hava alanı duyuru ekranlarında bu kapıya ilişkin belirtilen açılış ve kapanış saatlerine dikkat etmelisiniz. Vakit geldiğinde gerekli güvenlik kontrollerinden geçerek uçağınıza açılan bu kapıya ulaşabilirsiniz.

6. Pasaport Kontrolüne Fazladan Vakit Ayırın

Yurt dışına uçak yolculuğu yapacaksanız ciddi anlamda vakit kayıplarına, hatta bazen uçağı kaçırmanıza bile neden olabilen bir aşama: Pasaport kontrolü! Aniden oluşan uzun kuyruklara karşı tedbirli olmak için uçak yolculuğu öncesi pasaport kontrolüne olabildiğince fazla zaman ayırmalısınız. Eğer yoğunluk yoksa ve kontrolden hızlı bir şekilde geçebildiyseniz ne ala! Uçağınızın kapıları açılıncaya kadar fazla vaktinizi dış hatlar yolcularına özel alışveriş imkanı sunan Duty Free mağazalarında dilediğiniz gibi alışveriş yaparak değerlendirebilirsiniz.

7. X-Ray Kontrollerini Çabuk Atlatmak İstiyorsanız Üstünüzde Metal Taşımayın

Hava alanı güvenlik kontrolü denilince akla x-ray cihazının önünde çıkarılan kemerler, küpeler, kolyeler, yüzükler, saatler ve ayakkabılar geliyor. Her bir güvenlik kontrolünde yeniden soyunup giyinmek, uçak yolculuğu öncesi hem vakit kaybına hem de yorulmanıza neden oluyor. Üstünüzde metal taşımazsanız, bu kontrollerden hiç vakit kaybetmeden hızlıca geçip gidebilirsiniz.

8. Kapı Numaraları ile İlgili Anonslara Kulak Verin

Kulağınız daima yapılan anonslarda olmalı. Çünkü, her ne kadar biletinizde uçağınıza giden kapı numarası belirtilse de bu numaralar sıkça değişebiliyor. Bu aşamada biletinizde yazan uçuş numarası ile önünde beklediğiniz kapıda yazan uçuş numarasının hala aynı olup olmadığını sık sık kontrol etmeniz gerekiyor.

9. Endişeleriniz Varsa; Personele Bildirin

Uçak yolculuğuna başlamadan önce uçağa binerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Ancak uçak korkunuz varsa, rahat bir yolculuk için uçak seyahatinde dikkat edilmesi gerekenleri bilmeniz yetmez. İlk olarak, personele bu endişelerinizi anlatın. Onlar size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

10. Kıyafetleriniz Rahatsa Siz De Rahatsınız

Rahat bir uçak yolculuğu için beden rahatlığı da önemli, bol, hafif ve spor giysiler yolculuklarda konforunuzu etkileyen faktörler.

11. Anons Edilen Güvenlik Önlemlerini Alın

Kalkış ve iniş anında uçak personellerinin yaptığı uyarıları dinlemeli; buna uygun olarak hareket etmelisiniz. Uçak yolculuğu esnasında gerektiğinde önünüzdeki yemek sehpasını katlamalı, koltuğunuzu dik konuma getirmeli ve kemerlerinizi bağlamalısınız. Kemerlerinizi çözebileceğinize dair bir anons yapılana kadar mevcut durumunuzu korumanız gerekiyor.

12. Jet-Lag’a Meydan Okuyun

Yurt içinde birkaç saatlik bir uçak seyahati yapacaksanız, daha rahat olabilirsiniz. Ancak, uzun uçak yolculuklarında dikkat edilmesi gerekenler neler, bilmeniz gerekiyor. Örneğin, uçak yolculuğunda sık yaşanan bir sorun olan jet-lag ile daha iyi bir şekilde başa çıkmak için, sabah saatlerinde uçuşa başladığınız yerden daha batıdaki bir konuma seyahat ediyorsanız uçuş bitene kadar uyanık kalmaya çalışmalısınız. Doğuya doğru gidiyorsanız ise uçakta uyumanız daha doğru olacaktır.

13. Tehlike Anında İzlemeniz Gereken Adımları Öğrenin

Uçak kalkmadan önce yapılan, acil durumlarda nasıl davranılması gerektiğine ilişkin bilgilendirmeyi can kulağıyla dinlemelisiniz. Son olarak uçak yolculuğunda hem sizin hem de diğer yolcuların can güvenliği adına cep telefonlarınızı kapatmayı veya uçak moduna getirmeyi de unutmayın!

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account