UÇAK YOLCULUKLARINDA EN İYİ NASIL UYUNUR? İŞTE TÜYOLAR…

UÇAK YOLCULUKLARINDA EN İYİ NASIL UYUNUR? İŞTE TÜYOLAR…

Uçakta uyuyabilmek her zaman kolay olmuyor. Hatta birçok yolcu açısından çok ciddi bir sorun teşkil edebiliyor. Bazı yolcular koltuğa oturdukları andan itibaren uykuya dalabiliyorlar. Pek çok yolcu ise uyuyabilmek için birbirinden ilginç yöntemlere başvuruyor ve stratejiler geliştiriyor.

Uçaklarda first ve business class sınıfında sunulan imkanlar da dahil nerede oturduğunuzdan bağımsız olarak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Kabinde konforu artırmak aslında küçük ipuçları ile sizin elinizde olduğunu biliyor musunuz? Uçağın önü, ortası veya arkasında oturmanız fark etmiyor. Şayet bazı pratik ipuçlarını öğrenip, bunları uçak seyahatinizde uygularsanız, hem uçuşunuz iyi geçer, hem de iyi bir uyku ile dinlenmiş olursunuz. İşte ekonomi sınıfı koltuklarda iyi bir dinlenme ve verimli bir uykunun altın kuralları…

IŞIK, GÜRÜLTÜ VE SICAKLIĞA ÖNLEM ALIN!

Işık, gürültü ve sıcaklık… Bu üç faktör uçak yolculuklarında çok önemlidir. Hangi sınıfta seyahat ederseniz edin, uyku kalitenizi etkileyebilecek üç temel çevresel faktör vardır. Bu üç faktörü ele alma şekliniz koltuğunuz yatmasa bile daha iyi uyumanızda size yardımcı olur. Peki bunun için yapmanız gerekenler neler? Cevabı çok basit…

İşe önce sıcaklığı ayarlamakla başlayın. Yaz döneminde seyahat etseniz bile uçağın içi soğuk olabilir. Bu nedenle üstünüze bir şeyler almanız gerekebilir. Eğer yanınızda kalın bir şeyler mevcut değilse hostesten bir battaniye alın ve üstünüzü örtün. Böylelikle sıcaklığı ayarlamış olursunuz.

KULAKLIK YA DA TIKAÇ KULLANIN!

Uçak seyahatlerinde gürültüyü önlemek için tıkaç veya kulaklığınızı takın. Bu sayede uçağın içinde gürültüden daha az etkileneceksiniz. Eğer kulaklık ya da tıkaç kullanmamanız halinde uçak içinde yapılan anonslardan, uçağın gürültüsüne kadar birçok ses, sizin uykunuzu bölebilir. Dolayısıyla gürültüyü önleyecek en iyi yöntem kulaklık ya da tıkaç olarak duruyor.

YANINIZDA GÖZ MASKESİ YA DA BANDI BULUNDURUN

Son olarak da ışıklar için önlemler gerekiyor. Üst bölümdeki lambaları kapatın. Uyku göz bandınız veya maskeniz varsa takın. Çünkü farklı dilimlerde seyahat ederken ışığın rolü önemlidir. Özellikle genel olarak akşam saatlerindeki seyahatlerde uçağın içindeki ışık kısılır. Üst tarafta yer alan ışık bölümünüzü kapatıp, ortamı daha da karanlık hale getirebilirsiniz. Ayrıca göz maskesi ya da bandı takarak da kendinize karanlık bir ortam yaratabilirsiniz.

Özellikle uzun menzilli uçuşların ilk 1-2 saatlik süresinde servis yapılıyor olması nedeniyle kabinde genel bir hareketlilik, koridorda dolaşan servis arabaları nedeniyle uyumak biraz zor olabiliyor. Eğer bu üç kriteri yerine getirmeniz halinde servis tamamlandığında sonraki sürelerde rahatlıkla uyuyabilirsiniz.

PENCERE YANINDAKİ KOLTUKLARI TERCİH EDİN!

Uyumak için koltuk seçimi de çok önemlidir. Seçtiğiniz koltuğun seyahat süresince uyku kaliteniz üzerinde doğrudan etkisi var. Size daha iyi bir uyku verecek koltuğu rahatlıkla seçebilirsiniz. Her şeyden önce kafanızı yaslayabileceğiniz bir duvarın yanında olmak, yani pencere kenarı bir koltukta oturmak en etkili yöntemdir. Böylelikle başınızı pencere bölümüne dayayabilirsiniz.

BOYUN YASTIĞI ÖNEMLİ!

Uçakla seyahatlerde bir boyun yastığınızın olması işinizi kolaylaştırır. Özellikle bu yastık sayesinde daha kolay bir uyku sizi bekliyor. Bu yastıkla uyuduğunuzda, boyun ağrısı gibi problemlerle de karşılaşma riskiniz azalır. Ayrıca baş bölümü dışında oturduğunuz ve yaslandığınız kısımlar için de çeşitli ayarlar söz konusu olabilir.

KOLTUĞUNUZUN BAŞ BÖLÜMÜNDE KULAKLIK OLABİLİR

Yolculuk alanınızı iyi tanıyın. Birçok ekonomi koltuğunda bulunan ve çok az bilinen bir ayarlama sistemi uçuşta iyi bir uyku alma şansını yükseltebilir. Koltuğa oturduğunuzda iyi bir araştırma yapın. Mesela başınızı yasladığınız bölüm başınızı çevreleyen eğilebilir yan kulakları da olabilir. Bu şekilde başınızın sağa sola düşmesini engellemiş olursunuz. Böylelikle rahat bir uyku imkanı yakalayabilirsiniz.

©2019 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account