UÇUŞTA YAŞANAN KULAK AĞRISINDAN KORUNMA YOLLARI

UÇUŞTA YAŞANAN KULAK AĞRISINDAN KORUNMA YOLLARI

Uçuşlarda sık sık yaşanan kulak ağrıları çoğu zaman uçuşu başlı başına bir stres haline getirebiliyor. Havadaki basınç değişiminden kaynaklanan bu kulak ağrıları kimi insanlarda hafif düzeyde etkili olurken kimi insanları da özellikle kalkış ve iniş anında oldukça ciddi düzeyde rahatsız edebiliyor. Peki, neden kaynaklanıyor bu ağrı, kimlerde daha sık görülüyor ve korunma yolları neler? Sizler için araştırdık;

Rahat_ucak_yolculugu (3)

Yaşanan bu kulak ağrısının temel nedeni, uçuş esnasında yaşanan ani ve güçlü basınç değişimleri. Orta kulak içinde bulunan ve hava ile dolu olan bir boşluk bulunuyor. Buradaki havanın dış ortamdaki hava basıncıyla eşit olması gerekiyor. Dış ortamdaki hava ile kulak içinde bulunan havanın basınç miktarını ayarlayan ve eşitleyen östaki tüpü kimi zaman şiddetli basınç değişimleriyle baş edemiyor ve oluşan dengesizlik kulaklarda kaşınma hissi ve ağrıya neden oluyor.

Tabi ki, durum herkes için böyle değil. Kimi insanların bu durumdan çok daha fazla etkilendiğini söylemiştik. Uzmanlar, bu tür yakınmaların daha çok alerjikler, sinüzitli hastalar ve kronik burun tıkanıklığı yaşayanların dile getirdiğini belirtiyor. Özellikle sinüzitli hastalarda kulak ağrısıyla birlikte basınç değişiminden kaynaklanan şiddetli baş ağrısı da görülebiliyor. Peki, bu tür ağrılardan korunarak rahat bir uçuş geçirmenin yolları neler? İşte öneriler;

  • Uçuşlarda yaşanan burun tıkanıklığının nedeni, burnun sürekli salgılamakta olduğu buharı basınç değişimi nedeniyle salgılayamıyor olması. Uçuşlardan önce ve sonra alacağınız burun damlaları bu sıkıntıyı hemen çözecektir.
  • Uçuş sırasında kulak-burun-boğaz sisteminin aktif olarak kullanılması, yaşanacak ağrı ve tıkanıkları önleyebiliyor. Bunun için küçük yudumlarla sürekli su içmek, sakız çiğnemek veya bir şekilde sohbet etmek özellikle kalkış ve iniş anında yaşanan basınç değişiminin daha hafif atlatılmasını sağlayabiliyor.
  • Özellikle kulak tıkanıklıklarında yapılan yutkunma ve ağız egzersizleri, yaşanan durumun daha çabuk geçmesini sağlayabiliyor. Ağzı sürekli açıp kapamak ve sık aralıklarla yutkunmak bu egzersizlere örnek olabilir.
  • Bir diğer öneri ise yapılmaması gereken ve oldukça sık yapılan bir uygulama. Yolcular yaşadıkları kulak ve burun tıkanıklığından çabucak kurtulabilmek için burunlarını kapatarak şiddetli nefes vermeye çalışıyor. Kulaklarda yaşanan dışa doğru basınç küçük bir rahatlama sağlasa da, yaşanan tıkanıklığın daha şiddetli ve daha uzun sürmesine neden olabiliyor. Bu durumda kulağı şiddetli biçimde kaşımak da yine kulak zarına ciddi zararlar verebiliyor.

Rahat_ucak_yolculugu (2)

Uzmanlar, sık seyahat etmek zorunda olan ve bu durumu sık yaşayan yolcuların bir kulak-burun-boğaz doktoruna başvurmaları durumunda şikâyetlerinin oldukça azalabileceğini ve hatta kalıcı çözümlere dahi kavuşabileceğini belirtiyor.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account