UKRAYNA’NIN YÜKSELEN YILDIZI KHARKIV

UKRAYNA’NIN YÜKSELEN YILDIZI KHARKIV

Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Kharkiv’i keşfetmeye ne dersiniz? Şehir Kharkov olarak da biliniyor. Ukrayna’nın turistler tarafından en bilinen şehirleri Lviv ve Kiev olmasına rağmen Kharkiv de artık ilgileri üzerine çekmeye başladı. Ukrayna’ya vizesiz seyahat edilebilmesi sayesinde şehrin popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Ama tabii ki tek neden bu değil. Şehrin popülerliğinin artmasında neden olan bir diğer nedense gezilecek yerlerinin güzelliği. İşte Kharkiv’de gezilecek yerler:

SHEVCHENKO PARKI

Ukrayna’nın güzeller güzeli şehri Kharkiv’in en ünlü parkı Shevchenko… Burası ayrıca şehrin en eski parkı olma özelliği taşıyor. Kharkiv turunuzu yazın yapmayı düşünürseniz parkta renk renk çiçeklerle karşılaşabilirsiniz. Ayrıca park içerisinde yunus gösterilerini izleyebileceğiniz bir merkez ve Kharkov Hayvanat Bahçesi yer alıyor.

KHARKOV ZOO

Şehrin en ünlü caddesi Sumskaya’ya yakın bir yerde Shevchenko Parkı içinde bulunan Kharkov Hayvanat Bahçesi, Ukrayna’nın en eski ve en büyük hayvanat bahçelerinden biri. 22 hektarlık bir alana kurulu olan hayvanat bahçesinin içerisinde 6000’den fazla hayvan bulunuyor. Haftanın yedi günü de ziyaretçileri kapıları açık.

ANNUNCİATİON KATEDRALİ

Dünya’nın en büyük Ortodoks katedrali olan Annunciation, mimari yapısı ile turistlerin gözdesi. Rus ve Bizans tarzı mimarisi ile inşa edilmiş katedral şehirde tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca bu büyük katedralin yapımının 25 yıldan fazla sürdüğü söyleniyor.

POKROVSKY MANASTIRI

Mimarisi ile dikkat çeken bir başka yapı ise Pokrovsky Manastırı… Çok eski yıllardan günümüze kadar gelen muhteşem bir yapı. Sade ama bir o kadarda gösterişli bir mimariye sahip olan yapı Kharkiv’in yedi harikasından biri olarak gösterilir. Manastırın 3 tane küçük kubbesi bulunuyor. Bu kubbeler Ukrayna’da kiliselere yapılan geleneksel bir tarz.

MAXİM GORKY PARKI

Kharkiv’de biraz eğlenmek isteyenler rotalarını Maxim Gorky Parkı’na çevirebilirler. 130 hektarlık bir alana sahip olan parkta tenis kortlarından sinemaya kadar her şey var. 1895 yılından günümüze kadar gelmiş ünlü bir park. Yemyeşil alanları ile gelen herkese huzur veriyor. Ayrıca parkta bir teleferik bulunuyor. Teleferiğe binerek yeşil alanları tepeden görebilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

CHIMERAS’LI KHARKİV EVİ

House with Chimera olarak da bilinen Chimeras’lı Kharkiv Evi, çok farklı bir mimariye sahip. İngiliz Gotik mimarisi tarzında inşa edilen yapıyı farklı kılan şey üzerinde bulunan heykeller. 1912 yılında inşasına başlanan yapı iki yıl gibi kısa bir sürede bitirilmiş. Evin üzerinde şövalyelerden değişik yaratıklara kadar farklı farklı heykeller bulunuyor.

©2018 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account