UKRAYNA’YA GİTMEK İÇİN BİR NEDEN DAHA: ODESSA

UKRAYNA’YA GİTMEK İÇİN BİR NEDEN DAHA: ODESSA

Ukrayna, vizesiz ve yakın olması nedeniyle gezginler tarafından çok tercih ediliyor. Ülkenin öne çıkan şehirleri her ne kadar Kiev ve Lviv olsa da, iyi bir Ukrayna turu için listenizde Odessa’nın da bulunması gerekiyor. Karadeniz kıyısında bulunan Odessa, özellikle son dönemlerde ülkenin parlayan yıldızı konumunda. Odessa, eğlencesiyle adından söz ettiriyor. Odessa’da hem Ukrayna’nın hareketli yaşamına tanık olabilir, hem de muhteşem sahilinde denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Odessa; Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip, ticaret bakımından oldukça gelişmiş, renkli gece hayatıyla dolu dolu bir Ukrayna şehridir. Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük liman şehri olan  Odessa, eğlenceli uzun plajları ve hareketli gece yaşamıyla her yıl binlerce turist burayı ziyaret ediyor.

Avrupa ve Asya’yı, Akdeniz’e bağlayan köprü niteliğindeki kent, bu özel konumundan dolayı tarihi boyunca Osmanlı, Rusya ve Ukrayna gibi farlı medeniyetlerin egemenlikleri altında kalmış. Bundan dolayı Odessa gezilecek yerler açısından oldukça zengin kültür sergilemektedir. Odessa’nın ünlü caddeleri, müzeleri, uzun plajları, limanı ve dolu dolu gece hayatıyla turistlerin her daim ilgisini çekiyor. Peki Odessa’da gezilecek yerler neler? İşte size harika bir Odessa gezi rehberi…

 DERİBASOVSKAYA CADDESİ

Ukrayna’nın merkezi konumunda olan cadde,  trafiğe kapalı olup şehrin en hareketli bölgesidir.  Cadde, şehrin farklı kültürel etkinliklerine de şahitlik ediyor. Trafiğe kapalı olan bu uzun cadde kafe ve restoranlarla çevrilidir. Deribasovskaya Caddesi üzerinde birçok önemli mekan da bulunuyor. Odessa Opera ve Balesi, Dük Richelieu Anıtı, Odessa Limanı, Arkeoloji Müzesi, Puşkin Anıtı ve Potemkin Merdivenleri gibi önemli tarihi yapılar Deribasovskaya Caddesi’nde yer alıyor.

POTEMKİN MERDİVENLERİ

Odessa’nın simgesi haline gelen Potemkin Merdivenleri, şehrin merkezini limana bağlıyor. Uzun ve geniş olan merdivenler, toplamda 192 basamaktan oluşuyor. Merdivenin yapılma nedeni marina ile Primorskaya Caddesi’ni birbirine bağlamak. Perspektif olarak inşa edilmiş olan bu merdivenler,  1825’te ünlü mimar Francesco Boffo ve St. Petersburglu Pot’e tarafından tasarlanmış. Merdivenlerde ilginç bir görüntüye de şahit olabilirsiniz. Merdivenlerin en üst kısmından baktığınızda aradaki basamakları görmeyeceksiniz. Potemkin Merdivenleri, dikkat çekici görüntüsü ile  aynı zamanda sinema tarihinin en önemli filmlerinden olan Potemkin Zırhlısı adlı filmde geçen sahnelerinin çekildiği yerdir.

ODESSA LİMANI

Odessa Limanı, Potemkin Merdivenleri’nin hemen aşağısında bulunuyor ve misafirlerine gün batımında harika manzaralar sunuyor.  Şehrin gelişmesine katkı sağlayan ve oldukça geniş bir alana kurulu Odessa limanı, 54 rıhtıma sahiptir.

ODESSA OPERA BİNASI

Tarihi Opera Binası, Odessa’nın en büyük caddelerden biri olan Rişelyevskaya’nın sonunda yer alıyor. Opera Binası, ilk olarak 1810 yılında açılmış fakat 1873 yılında çıkan yangından zarar görmesi sonucunda Venedikli mimarlar F. Felner ve H. Helmer tarafından 1 Ekim 1887 tarihinde yeniden açılmış.  Tiyatro, opera, bale ve festival gibi farklı alanlarda gösterilere ev sahipliği yapan Opera Binası,  Barok mimari tarzda inşa edilmiş. Binanın içinde dikkatleri çeken bir avize bulunmaktadır. 12 ton ağırlığındaki avize dünyanın en büyük avizesi olma özelliğine sahiptir.

DUKE DE RİCHELİEU ANITI

Potemkin Merdivenleri’nin en üst tepesinde bulunan anıt şehrin kurucularından Duke de Richelieu’yu anmak için yaptırılmış.

ALTIN ÇOCUK HEYKELİ

Odessa Marina’da turistlerin ilgisini çeken bir yapı bulunuyor. Kırık bir yumurtanın içinde yerleştirilmiş olan Altın Çocuk Heykeli, Odessa’da görmeniz gereken yapılardan bir tanesi. Heykel, bir bebek figüründen oluşuyor ve bu bebeğin ayağını tutanların seyahatlerinin iyi geçeceğine inanılıyor. Altın Çocuk Heykeli, modern heykel sanatının en güzel örneklerinden biridir.

ODESSA  ARKEOLOJİ  MÜZESİ

Odessa Arkeoloji Müzesi, Ukrayna’nın en eski müzelerinden olan Odessa Arkeoloji Müzesi, 1825’te kurulmuş. 160 binden fazla koleksiyonun sergilendiği müzede Kuzey Karadeniz’in arkeolojik kazı çalışmaları sonucu bulunan tarihi eserlerden oluşuyor.  Müzede Roma, Bizans, Mısır, İskit, Hazar, Peçenekler ve Slavlara ait tarihi eserler de sergileniyor. Silahlar,  bronz kazanları, mutfak eşyaları ve süs malzemeleri sergilenen eserler arasındadır.

TRANSFİGURATİON KATEDRALİ

Odessa’nın kuruluşundan kısa bir süre sonra inşa edilen Transfiguration Cathedral (Katedrali), 1808 yılından günümüze ulaşan en önemli yapılardan. Katedral, iç dekorasyonu ve ikonalarıyla da oldukça ünlüdür. Odessa’nın ilk ve en önemli katedrali olan ve katedralin tüm çanları 99 farklı ezgi ile elektronik bir cihaz ile korunuyor.

ODESSA EĞLENCE HAYATI

Odessa’da gündüz sahil kesiminde hizmet veren plajlar akşam saatlerinde eğlence mekanlarına dönüşüyor. Gündüz saatlerinde harika plajlarda denizin keyfini çıkarabilir, akşam da kendinizi hareketli gece hayatının içine bırakabilirsiniz.

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account