ÜLKELERİ DANSLARIYLA TANIYIN

ÜLKELERİ DANSLARIYLA TANIYIN

Bazıları onu ritmik bir salınım, bazıları da estetize edilmiş hareketler olarak tanımlıyor. Dans kuramcısı Susan Langer’a göre ise dans, “Hayati güçleri görünür kılan bir oyun.” Her ülkenin kendine özgü kültürüyle, tarihi ve mutfağıyla dünyada çeşitlilik yaratması gibi, bir halkın hikayesini yansıtan dans da diğer hareket biçimlerinden estetik doğasıyla ayrılıyor. İlk insanı dansa yönlendiren kimi zaman doğa, kimi zaman doğum ve ölüm, kimi zaman kötü ruhlar olsa da modern dünya dansları, kendini ifade etmenin en evrensel, en eğlenceli bazen de en kışkırtıcı yolu. Öyle ki en kalabalık metropollerden en ilkel kabilelere kadar dünya farklı ülkelerin dansları, farklı kültürlerin müziğiyle renkleniyor. Üstelik bazı ülkelerin sadece adını duymak bile tanıdık melodilerin içimizde yankılanması için yeterli oluyor. Dünya danslarıyla özdeşleşen ülkelerin tutkuları, korkuları, sevinçleri ve kavgalarıyla, aslında onların kim olduklarını anlatan bu evrensel dile her çağda kulak veriyor. Peki siz farklı kültürlerin eğlencelerine, hüzünlerine ve tutkularına ayna olan yabancı danslar ve ritimlerle tanışacağınız bir yolculuğa hazır mısınız?  İşte dünya dansları mozaiğinde yer eden en ünlü dans türleri ve onlarla özdeşleşen ülkeler…

1- Endülüs’ün Hüzünlü Raksı: Flamenko

Bir İspanyol gitarı, hızla yere vuran ritmik ayaklar ve alkışlar… Sahneden yansıyan haliyle Flamenko zihinlerde bu tabloyu çizse de bu İspanyol dansı, yakından bakanlara bir ezilmişlik ve başkaldırı hikayesi anlatıyor. Dünya danslarının bu gizemli kahramanının kökeni ise bizi Endülüs bölgesine götürüyor. Ancak Flamenko’da Latin Amerika, Küba, İspanya Yahudileri ve Çingene kültürlerinin etkisini görmek de mümkün. Ezilen etnik kökenlerin duygularının dışa vurumu olan, dünya danslarının bu romantik ve hüzünlü aktörü, günümüzde İspanya turizminde başrolü oynuyor. Her yıl düzenlenen Flamenko festivalleri, konserler ve dans gösterileri dünyanın dört bir yanından gelen dans tutkunlarını İspanyol ateşini yakından hissetmeye davet ediyor.


2- Güney İtalya’dan Sıra Dışı Bir Dans: Tarantella

Dans çeşitleri tarihsel kaynağını her zaman doğa olayları ya da kötü ruhların kovulması ihtiyacından almıyor. Öyle ki dünya danslarına adını Tarantella olarak yazdıran çılgın hareketlerin amacı, dans etmekten çok aslında sadece tarantula örümceğini kovmaktı. Yani Ortaçağ İtalya’sı için dans, tarantula örümceğinin zehrinden arınmak demekti. Çünkü inanca göre tarantula tarafından sokulan kişi, ancak bu dansı yaparsa iyileşebiliyordu. Günümüzde Güney İtalya ile özdeşleşen bu İtalyan dansı, doğaçlamaya dayanan hareketlerden oluşuyor. Müzik izleyicinin önünde o an, hareketler ise notalardan yayılan enerjinin hissettirdiği duygularla şekilleniyor. Güney İtalya, geleneksel danslar tarihine 15. ve 17. yüzyıllar arasında tüm İtalya’ya yayılan işte bu dansla geçiyor. Tarantula örümceğine adını, dünya danslarına Tarantella’yı veren Taranto kenti ise gezi rotalarının en sevilen liman şehirlerinden biri olmaya devam ediyor.

3- Fransa’dan Viyana’ya Uçuşan Adımlar: Vals

Fransız dansları denilince artık aklımıza, Fransa’nın Lyon şehrinde her yıl düzenlenen ve tüm dünya danslarını içine alan The Biennale de la Danse geliyor. Bu uluslararası dans festivalinin amacı, coğrafyaya ve stile göre şekillenen dünya danslarını izleyicilere yansıtmak. Ve Fransa, ev sahipliği yaptığı bu dünya dansları festivalinde valsin yaratıcısı olarak anılıyor. 19. yüzyılda Almanya ve Avusturya’ya yayılan, bu bölgelerin kültürlerine göre dönüşen Vals, aslında 16. yüzyıl ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde “Valto” adıyla ortaya çıkıyor. Fransa’daki haliyle folklorik yapıdaki dans, Alman besteci Johann Strauss’un müziği ile birleşerek aristokrat bir kimliğe bürünüyor. Böylece vals, şık baloların zarif çiftleriyle özdeşleşen dünya danslarından biri oluyor. Günümüzde Viyana Valsi ve Modern Vals olarak iki türde yapılan bu dansı öğrenmek isteyenler ise elbette Viyana’da buluşuyor.

4- Minstrel ‘ın Afro-Amerikan Evrimi: Soft Shoe, Tap Dans Ve Diğerleri

Amerikan danslarının tarihi Afrika ve Avrupa’dan gelen dans formlarına dayanıyor. Tüm dünya danslarında olduğu gibi Amerikan dans çeşitleri isimleri kadar hikayeleri de etkiliyor. Bu danslar bir zamanlar Amerika’sına damga vuran müzik akımlarından etkileniyor, vodvil ve müzikallerin ise doğuşuna eşlik ediyor. 1740’da sahipler, Afrikalı kölelerine davul ve flüt çalma yasağı koyuyor. Elbette yasağa tepki yine dansla geliyor. Köleler, alkış, kemik sesi, ayak ve topukla vurarak çıkardıkları seslerle müziklerini duyurmaya devam ediyorlar. 1840’larda ise İrlandalılar, yüzlerini siyaha boyayarak bu dansa karşı bir hiciv niteliği taşıyan minstrel gösterilerine çıkıyorlar. Uzun yıllar Amerikan toplumunda popülerliğini koruyan bu dans nihayet evrim geçirerek dünya danslarındaki yerini Soft Shoe ve Tap dansı adıyla alıyor. Amerika dansları, en bilinen minstrel dansı Charliston, bir döneme damgasını vuran Break dans, One Step, Vals, Castle Walk ve Fox Trot ile dünya danslarının en hareketli figürlerine sahne oluyor.


5- Küba’nın Resmi Dili: Ateşli Küba Dansları

Sabah, akşam, aç ya da tok… Küba’da dans etmek için yer ve zaman sınırı olmadığı gibi iletişim kurmak için aslında konuşmaya da gerek yok. Saatlerce sürse de hem izleyenlere hem yapanlara canlılık ve neşe veren Küba dansı çeşitleri, damarlarından müzik akan Küba halkını bazen bir karnavalda bazen kumsalda kendine çekiyor. Küba, dünya danslarına renk katan müziğini yaratırken Afrika kökenli sallamalı çalgılar ve ritim enstrümanlarının yanı sıra Fransa, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan gelen telli, üflemeli ve klavyeli çalgıların etkisinde kalıyor. Rumba, Mambo, Comparsa ve Bolero ile Meksika dansları kültüründe yer eden Cha-Cha-Cha gibi duyguların akışa bırakıldığı, tutku dolu dansların ateşi elbette Salsa’nın kıvılcımını da burada yakıyor. Bir Latin Amerika dansı olan Salsa, günümüzde dünya danslarının evrensel figürlerinden biri olarak her ülkede kendine özgü bir stil kazanıyor.

6- Brezilya’ya Gitmek İçin En Renkli Sebep: Rio Karnavalı ile Samba Çoşkusu

Özel kostümler, bükülen dizler, coşkulu bir müzik ve sokakları dolduran rengarenk dansçıların adresi Brezilya, en popüler dünya danslarından biri olan Samba’nın ana vatanı. Figürleriyle geleneksel Afrika danslarına göz kırpan Samba, her yıl Rio Karnavalı’nda baş döndürücü yürüyüşlerle tüm dünyanın gözlerini kamaştırıyor. Samba müziğiyle 19. yüzyıldan beri yapılan bu Brezilya dans geleneği aslında tekli ya da grup halinde yapılabilen bir salon dansı. Rio Karnavalı’nda tekli örneklerini gördüğümüz Samba, uluslararası yarışmalarda ise eşli yapılıyor.

7- Hırçın, İhtiraslı Ve Kalbi Kırık Bir Ateş: Tango

1800’lü yıllarda aralarında Fransa, İtalya ve İspanya’nın bulunduğu işçi sınıfından birçok göçmen, büyük umutlarla geldikleri Güney Amerika’da bir dansın yaratıcısı olacaktı. Buenos Aires sokakları bu göçmenlerin hayal kırıklıkları, acıları, öfkeleri ve melankolisiyle yanarken dünya danslarının en popülerlerinden biri olan Tango da işte alt sınıfa mensup bu fakir insanlar tarafından yaratıldı. Günümüzde birçok çeşidi bulunan, çok sevilen ve artık dünya danslarından biri haline gelen Tango’nun en güzel halini görmek için kendinize bir Buenos Aries gecesi seçebilir ve Arjantin dans geceleri yani milongalarda tangonun gerçek ruhunu hissedebilirsiniz.

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account