ÜNLÜ FİLMLERİN ÇEKİLDİĞİ AVRUPA ŞEHİRLERİ

ÜNLÜ FİLMLERİN ÇEKİLDİĞİ AVRUPA ŞEHİRLERİ

Kimi şehirler gerek tarihi dokusu gerek mimari yapıları gerekse coğrafi güzellikleri ile gezginlere muazzam manzaralar sunuyor. Her köşesinde film karesini andıran muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bu özel şehirler turistler kadar film yönetmenlerinin de dikkatini çekiyor. Yedinci sanat olarak da adlandırılan sinema, izleyicilerin duygularına temas edebilmek için hikaye ve hikayenin geçeceği şehir arasında sanatsal bir uyum yakalamayı hedefler. Hal böyle olunca film seti havasındaki Avrupa şehirleri bir adım öne çıkıyor. Kanallarıyla, bahçeleriyle, ışıklandırmalarıyla ve tarihi binalarıyla göz dolduran Avrupa şehirleri filmler için romantik bir atmosfer sağlıyor. İşte karşınızda insanda seyahat etme isteği uyandıran filmler ve bu filmlerin çekildiği Avrupa şehirleri…

1-Berlin’i Tek Bir Gecede Özetlemek: Victoria

Sinema dünyasında fırtınalar koparan ve eleştirmenlerden tam not alan Victoria 2015 yılında vizyona girdi. Film tam 140 dakika uzunluğunda ve bu 140 dakikanın tamamı tek seferde çekildi! Bu yüzden filmde sahne geçişleri bulunmuyor. Nefes kesen bir tempoda geçen iki saat yirmi dakika boyunca Berlin sokaklarında geziyor, Berlin’in gece hayatına tanık oluyorsunuz. Berlin’in eğlence anlayışının ve yeraltı dünyasının görkemli bir portresini çizen Victoria, Berlin’e seyahat etme isteği uyandırabilir.

 2-Paris’te Sanat Başkadır: Midnight in Paris

Aşkın ve sanatın kenti Paris de film çekilen Avrupa şehirleri arasında. Dünyaca ünlü yönetmen Woody Allen’ın; Owen Wilson ve Marrion Cotillard gibi Hollywood yıldızlarını bir araya getiren projesi Midnight in Paris (Paris’te Gece Yarısı) mutlaka izlenmesi gereken filmlerden. Filmde, ailesiyle birlikte Paris’i ziyaret eden romantik bir yazarın gerçek üstü hikayesi anlatılıyor. Paris’in 100 yıllık tarihini tek bir filmle anlatmaya çalışan yönetmen, izleyiciyi Paris’in büyülü sokaklarında; Dali, Hemingway ve Picasso gibi sanat dehalarının zihinlerine yolculuk yapmaya davet ediyor. Midnight in Paris, Paris’e olan tutkunuzu arttıracak cinsten bir film.

3-Londra Sokaklarında Kiminle Karşılaşacağınızı Bilemezsiniz: Notting Hill

Türkiye sinemalarında Aşk Engel Tanımaz ismiyle vizyona giren Notting Hill, 1999 yapımı bir romantik komedi. Filmi izlerken başrol oyuncusu güzeller güzeli Julia Roberts’ın insanüstü performansına hayran kalmamak elde değil. Londra’nın Notting Hill isimli semtinde geçen film, sıradan bir kitapçı ile dünyaca ünlü bir film yıldızının imkansız aşkını ele alıyor. Notting Hill izlerken Londra’nın mahallelerini, sokaklarını ve parklarını gezeceksiniz. Notting Hill’i izledikten sonra içinizdeki kaşif kapsamlı bir İngiltere turuna çıkmak isteyebilir.

4-Roma’da Romantizm ve Maceraya Davetlisiniz: Roma’ya Sevgilerle

Özgün ismi To Rome With Love olan yapımın yönetmen koltuğunda yine Woddy Allen var. Şehir ve mekan kullanımında dünyanın sayılı yönetmenlerinden biri olarak gösterilerin Allen, Roma’ya Sevgilerle filminde de şehrin romantik atmosferini ustalıkla yansıtıyor. Özellikle Aşıklar Çeşmesi’ni arka fon olarak kullanan sahneler izleyiciye görsel şölen yaşatıyor. Filmde, ayrı dünyaların insanları olarak nitelendirebileceğimiz karakterlerin bir dizi tesadüf sonucunda bir araya gelmelerine tanık oluyoruz. Karakterlerin, Roma sokaklarında romantizm, macera ve eğlence dolu hallerini izlerken bir yandan da Roma’nın ne kadar güzel bir şehir olduğunu görüyoruz. Daha önce Roma’da bulunmuş olsanız bile Allen’ın tüm hünerlerini yansıtarak çektiği bu filmde şehrin farklı bir yüzüne tanık olabilirsiniz.

5-Seri Katiller Masal Şehirde: In Bruges

Başrollerini Colin Farrell ve Brendan Gleeson’ın paylaştığı In Bruges, Belçika’nın masal kenti Brugge’da geçen bir polisiye filmi. Filmde, Orta Çağ’ın görkemini yansıtan; mimari yapıları ve sakin kent yaşamıyla ünlü Brugge’a sürülen iki seri katilin tekinsiz bekleyişi anlatılıyor. Brugge’ün ünlü meydanlarında ve tarihi sokaklarında zaman geçirmeye çalışan amaçsız katillerimizin içsel yolculukları görülmeye değer bir hikayeye evriliyor. Harikalar diyarı Brugge’un atmosferi beyaz perdeye o kadar güzel yansıtılmış ki bu muhteşem Avrupa şehrini filmin başrol oyuncularından biri olarak kabul edebilirsiniz.

6-Venedik Hollywood Yıldızlarını Gölgede Bırakıyor: The Tourist

The Tourist ya da Türkçesiyle Turist, Hollywood’un iki süperstarını bir araya getiren bir film. 2010 yılında vizyona giren Turist’in başrollerini Johnny Depp ve Angelina Jolie gibi hepimizin yakından tanıdığı oyuncular paylaşıyor. Bu iki süper ünlü oyuncuya rağmen filmin asıl yıldızının Venedik olduğunu söylemek yanlış olmaz. Filmde, Amerikalı turist Frank’in yolunun gizemli bir kadınla kesişmesi ve bu tesadüfün Venedik kanallarında unutulmaz bir maceraya dönüşmesi konu ediliyor. Bu filmde de gördüğümüz gibi Venedik; köprüleri, sarayları ve gizemli dar sokaklarıyla keşfedilmeyi bekleyen sanat dolu bir şehir.

7-Sıradan Bir Yolculukta Ruh İkizini Bulmak: Before Sunrise

Budapeşte-Viyana treninde tesadüfen karşılaşan Fransız yüksek lisans öğrencisi Celine ile Amerikalı Jesse’nin hikayesine odaklanan film, Viyana’nın büyüleyici sokaklarında gelişen tutkulu bir aşkın hikayesini anlatıyor. Trenden indikleri akşamdan sonraki günün sabahına kadar Viyana caddelerinde dolaşan romantik çiftimizin ustalıkla yazılmış diyalogları seyirciyi hikayenin içine dahil ediyor. 135 dakika uzunluğundaki film arka planda Viyana’dan muhteşem manzaralar sunarken ön planda hayatı ve aşkı sorguluyor. Eğlence, romantizm, varoluş sancısı ve Viyana tek bir filmde, daha ne olsun!

 8-Barcelona’da Yıldızlar Geçidi: Vicky Cristina Barcelona

Vizyon tarihi 2008 olan Vicky Cristina Barcelona filminin kadrosunda kimler yok ki? Scarlet Johansson, Penolope Cruz, Javier Bardem, Rebecca Hall… Her şehrin farklı karakteristik özelliklere sahip olduğunu düşünen ve Paris, Roma, Manhattan gibi şehirlerde birbirinden kıymetli filmler çeken Woddy Allen İspanya’nın en turistik kenti olan Barcelona’yı da es geçmemiş. Penelope Cruz’un Elena rolü ile Oscar ödülüne layık görüldüğü filmde iki kadının birlikte çıktıkları İspanya tatilinde başlarına gelen olaylar anlatılıyor. Filmde, Barcelona’nın yemyeşil tepelerinden hareketli gece kulüplerine kadar pek çok farklı mekan kullanılmış.

 

 

 

©2020 ProntoTour www.prontotour.com

Kimlik bilgilerinizle giriş yapın

veya    

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

Create Account